Makale Dizini

Arzu Zengin: Programımızın ikinci bölümünde Acıbadem Carousel Hastanesi'nden Genel Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Cihan Uras'la kalın bağırsak hastalıklarından hemoroidi ele alacağız. Biliyoruz ki çok yaygın bir hastalık. Acaba hemoroidi bize tarif eder misiniz?

Cihan Uras: Şimdi hemoroit kelime olarak esasen Yunanca bir kelime, kan akımı demek. Hemoroit makamın alt bölümündeki toplar damarların genişlemesi yani bir nevi varis halini almasıdır. Hemoroit toplumumuzda ve bütün dünya toplumlarında bildiğiniz gibi çok sık karşılaşılan bir hastalık. Ve toplumda herkesin hemen hemen şikayet ettiği bir hastalık. Gerçek bir sıklığı esasen hemoroitin bilinmiyor. O kadaryaygın ki o nedenle tam, doğru dürüst bir araştırma bu konuda yapılamamış, mümkün olmamış. Ama demin de belirttiğimiz gibi bir çok kişinin bu konuda yakınması var. Belki yakınması var da çok fazla da bunu dile de getiremiyor. Kendi kendine çeşitli önlemlerle bu derdinden kurtulmaya çalışıyor.

Sibel Güneş: Başlıca faktörleri sıralarsanız hangileri..?

Cihan Uras: Evet, kabızlık bunun içerisinde en önemli faktörü oluşturuyor. Ve bundaki dışkılama alışkanlığımızı düzeltmemiz ve bir tuvalet terbiyesi dediğimiz olay da çok önemli. Diğer bir faktör de beslenme alışkanlıklarımız. Özellikle lifli gıdalarla beslenmek burda çok önemli bir faktör. Çünkü lifli gıdalar bildiğiniz gibi büyük bir dışkı kitlesi meydana getiriyor, dışkı kitlesi oluşturuyor. Bu da kabızlığa engel oluyor. Bunun için ne yapmalıyız? Bol miktarda sebze meyve tüketmeliyiz. Özellikle taze sebze ve meyve tüketimi bu konuda çok önemli. Yine fazla mesela et ve et ürünlerinden daha az kullanmalıyız, daha az tüketmeliyiz. Ve bol su içmeliyiz. Spor yapmalıyız özellikle. Tabi burda koşmak, yürüyüş yapmak çok önemli sporlar arasında. Ama buna karşılık mesela ata binmek, bisiklete binmek gibi sporlar ise hemoroitlerin oluşmasında olumsuz, yani oluşmasını sağlayan faktörler arasında. Bunun için demek ki koşmak gibi, yürüyüş yapmak gibi diğer spor faaliyetlerinde daha çok bulunmalıyız.

Sibel Güneş: Yaşam kalitesini hangi belirtiler olumsuz etkiliyor?

Cihan Uras: Tabi. Bir kere ilk belirtisi kanama. Erken evre hemoroitlerde kana en sık görülen belirtiler arasında. Olay ilerledikçe ne oluyor? İçerde başlayan bu şişmiş damar şeyleri, yavaş yavaş dışarıya doğru makattan dışarı çıkmaya başlıyor. Makatan dışarı çıkmaya başlamasıyla kişinin eline makatında dışkılamadan sonra şişlikler ele geliyor. Bir müddet sonra, bu artık o kadar ilerliyor ki artık bu şişkinlikler tuvalet ihtiyacı bittikten sonra da geriye dönmüyor. Dışarda şişmiş olarak kalıyor. Dışarda kalması tabi neyi sağlıyor? Tabi bildiğiniz gibi makatın iç bölümü mukoza dediğimiz sekresyon yapan bir bölge. Bu sekresyon yapan bölge makatınızın dışında devamlı olarak kalmış oluyor. Bu da kağıdınızın devamlı kirlenmesine, kağıdınızda devamlı bir ıslaklığın oluşmasına, tabi bu ıslaklık beraberinde ne getiriyor. Devamlı burda bir kaşıntı, makat bölgesinde bir tahriş meydana getiriyor. Ve kişinin günlük yaşantısında onu ciddi sıkıntılarla başbaşa bırakıyor.

Sibel Güneş: Sohbetimize devam edeceğiz ama herhalde sorularımız gelmeye başladı..

Arzu Zengin: Evet, siz hemoroitin başlıca nedenlerinden bir tanesi kabızlık dediniz ve ona karşı önlemleri aktardınız. Aşağı yukarı benzer bir soru gelmiş. Kabızlık problemi yaşayan bir izleyicimiz, Asuman Uğurlu, "bazı ilaçlar kullandım ama yan etkilerini gördüm. İlaç almadan bu sorundan nasıl kurtulabilirim?" diyor. Acaba ilave şeyler de söyleyecek misiniz üzerine?

Cihan Uras: Evet, biraz önce de zaten birtakım önerilerde bulundum. Bir kere biz hiçbir zaman için devamlı müsül türü ilaçların devamlı kullanılmasını istemiyoruz. Bu tür ilaçların devamlı kullanılması zaten bir süre sonra bağırsaklarınızda alışkanlığa yol açacaktır ve devamlı dozunu artırmak zorunda kalacaksınız. Aynı zamanda bir süre sonra da artık bu tür ilaçlar seni etkilemeyecektir. Bunun için de biraz önce de belirttiğim gibi öncelikle gıdamızı yani gıda diyet alışkanlığımızı değiştirmeliyiz. Bol sebze, meyve gibi lifli gıdalarla beslenmeliyiz. Kepekli undan yapılmış ekmek tüketimini artırmalıyız ve bunlarla beraber birtakım yine dışkılamamızı düzelten meyvelere ağırlık vermeliyiz. Öncelikle bir de tabi tuvalet terbiyemizi çok düzenli yapmalıyız. Günün en rahat sahatinde, bizi sıkıntıya sokmayacak, yani acele etmeyeceğimiz, rahatlıkla zaman ayırabileceğimiz bir dönemde günün belli bir saatini dışkılamamız için ayırmalıyız. Ve hiçbir zaman da aman tamamen hemen bir an önce boşalayım, bitsin diye aşırı ıkınmalarla, aşırı gayretler göstermemeliyiz. Bu da tabi çok fazla bir basınç makatınıza uyguladığınızdan bir süre sonra hemoroitlerin gelişmesine veya mevcut olan hemoroitlerinizin de daha çok artmasına neden olacaktır.

Arzu Zengin: Bir izleyicimiz daha var size soru yöneltmek isteyen, bu kez telefon hattımızda. Mehmet Koç bizi İstanbul'dan arıyor, iyi günler. Sorunuzu kısaca lütfen alalım..

Mehmet Koç: İyi günler. Şey altında ben söyleyecektim, böyle fındık kadar bir uzama var.. Doktora gittim, doktor merhem falan verdi bundan bir sene önce falan. Henüz daha geçmiş değil. Benim sorum bu olacak Doktor Bey'e..

Cihan Uras: Bu makatınızdaki şişlik devamlı dışarda mı duruyor?

Mehmet Koç: Dışarda duruyor Doktor Bey..

Cihan Uras: O zaman anlattığınız üçüncü ve dördüncü derecede bir hemoroidiniz olduğunu düşündürüyor. Bu takdirde herhalde sizin bir cerrahi müdahale geçirmeye ihtiyacınız var.

Mehmet Koç: ilaç tedavisiyle olmaz Hocam öyle mi?

Cihan Uras: Eğer ki devamlı daşarda kalan bir hemoroidiniz varsa artık bunun bir ilaç tedavisiyle geriye döndürmek mümkün olmayacaktır. Biraz sonra herhalde tedavi konusunda da bunlardan bahsedeceğim, bunlara değineceğim. O zaman bizi dinlerseniz bu konuda herhalde sorunuza daha net bir cevap alacaksınız sanırım. Geçmiş olsun..

Mehmet Koç: İyi programlar, sağolun.

Sibel Güneş: Biraz önce söz ettiniz. Tedavinin belli aşamaları var. Önce bunlardan söz edelim. Sonra yenilikler, zannediyorum cerrahi teknik uygulamalarda bazı yenilikler var, onları anlatmanızı rica edeceğiz.

Cihan Uras: Şimdi hemoroitler bir kere 4 evrede hemoroitleri değerlendirmek mümkün. Birinci evre hemoroitler sadece kanamayla hastaların yakınmaları vardır. İkinci evre hemoroitlerde kanamayla birlikte dışkılama sırasında makatta şişlik oluştururlar. Üçüncü evre hemoroitlerde ise bunlara ilaveten artık bu makattan dışarı çıkan şişlik kolay kolay içeriye girmez. Ancak hasta bir süre istirahat ederse veya kendi eliyle içeriye doğru iterse ortadan kaybolabilir. Dördüncü evrede ise ki biraz önce izleyicimizin belirttiği gibi artık bu şişlikler makatın devamlı dışında kalır, içeriye girmesi mümkün değildir ki bu evre hastaların en fazla yakınmalarının olduğu evredir. Dolayısıyla tedaviyi de evrelere göre değerlendirmek gerekiyor. Birinci evrede ikinci evre hemoroitlerde bizim konservatif tedavi veya medikal tedavi dediğimiz tedavi yöntemleriyle düzeltmek mümkün. Bunlar nedir? Çeşitli oral alınan ilaçlardır veya lokal olarak makat bölgesine uygulanan şey tarzında, fitil tarzındaki ilaçlar tarzındadır. Tabi biraz önce belirttiğimiz gibi özellikle kabızlık ve şey kabızlığı düzeltmek işin en önemli temel noktalarından birisini oluşturmaktadır. Diğer yine konservatif tedavi yöntemleri nelerdir? Bunlar bant ligasyonu dediğimiz hemoroitleri boğmak tarzında yapılan yöntemlerdir. Diğeri enjeksiyon tedavisi dediğimiz şeye bir siklorozan madde, yani oraya boğucu bir ilaj enjekte etmektir. Diğer bir yöntem de gene şey dediğimiz o bölgeyi yani bir nevi yakmak tarzında bir yöntemdir. Ancak bu yöntemlerde özellikle dikkat edilmesi gereken nokta hasta seçiminin çok iyi yapılmasıdır. Hiçbir zaman bu yöntemler üçüncü ve dördüncü evre hemoroitlerde uygulanmamalıdır. Bu yöntemlerin uygulanacağı evre birinci ve ikinci evre hemoroitlerdir. Ve belli bir başarı oranı vardır, hiçbir zaman çok yüksek başarı oranları yoktur. Yaklaşık bu hastaların 3'te 1'iyle yarısı bu şikayetlerinden iyileşebilmektedir. Ama bir müddet sonra nüksetme olasılığı bunlarda oldukça yüksektir.

Arzu Zengin: Bir izleyici telefonu alalım. Ö.Tokcan, İstanbul'dan arıyor. İyi günler, sorunuzu alabilir miyiz..

Ö.Tokcan: İyi günler. Benim eşim bağsurdan ameliyat oldu 7 ay, ondan sonra hem de şeyini yaparken şurupla yapıyor devamlı. Şurup yemedi mi yapamıyor.. Acaba buna... Bir de etrafında bir kızarıklıklar oldu. Doktora götürdüm yine, mantar dedi. Geçmiyor da hala..

Cihan Uras: Şimdi şöyle, önce merhaba, sorunuza soruyla cevap vermek istiyorum. Makadında büyük abdestini yaparken makatında bir darlık mı var? Yani büyük aptesin ordan çıkmasında bir zorluk mu oluyor? Yoksa kabızlık çektiği için mi dışkılamasını yapamıyor..?

Ö.Tokcan: Hayır, kabızlık şeyi yok yani.

Cihan Uras: Makatında bir daralma mı var?

Ö.Tokcan: Evet.

Cihan Uras: O zaman eğer ki böyle bir ameliyattan sonra makat bölgesinde bir daralma meydana geldiyse sizi ameliyat eden hekimle lütfen tekrar görüşün.

Ö.Tokcan: İlaç devamlı kullanıyoruz yani.

Cihan Uras: Eğer böyle bir darlık oluşmuşsa eşinizin makadına o zaman yeni bir cerrahi müdahaleyle bu darlığın giderilmesi gerekecektir. Sanırım böyle bir sorunu var. Onun için bu konunun uzmanı olan bir hekimle tekrar görüşün. Geçmiş olsun.

Sibel Güneş: Ameliyata bağlı olarak görülen bir problemden söz etti izleyicimiz. Şimdi siz bu üçüncü ve dördüncü evrede ameliyat uygulanabilirliğinden söz ettiniz. Yeni bir uygulama var. Ondan söz eder misiniz?

Cihan Uras: Evet, şimdi üçüncü ve döndüncü evre hemoroitlerde biraz önce de konuştuğumuz gibi, tedavisi cerrahidir. Cerrahi yöntem günümüzde klasik, daha önce yaptığımız, uyguladığımız, hala da uyguladığımız bir yöntemdir. Burda makatın son bölgesine işlem yapılır. Yani bu alemiyatta şişmiş, büyümüş, genişlemiş olan damar şeyleri cerrahi olarak çıkarılır ve daha sonra da dikilir. Burada yapılan işlemle makatın ağrılı olan son bölümünde çalışılır. Bu nedenle bu ameliyatlar sonrası oldukça ağrılıdır. Zaten hemoroit yakınması olan hastaların cerrahiye başvurmamaları ve cerrahiden kaçınmalarından öte en büyük etken hemoroit ameliyatlarının ağrılı olmasıdır. Bu nedenle de hastalar genellikle bize gelmekten kaçınırlar, ameliyat olmaktan kaçınırlar. Ne zaman ki artık şikayetleri son raddeni bulur, ya bundan ne olursa olsun kurtulayım derler, bize o zaman gelirler. Biraz önce sizin de söz ettiğiniz yeni yöntemimize longo tekniği denilen, dünyada da ve ülkemizde de yeni olan ancak son yaklaşık Antoni Longo tarafından 1994 yılından beri uygulanan, ülkemizde de 1.5 yıldan beri uyguladığımız bir yöntem. Bu yöntemle makadın ağrılı olan son bölümünde çalışmıyoruz. Yani makadın biraz önce izleyicimizin de belirttiği gibi makatın son bölümüne bir müdahale yapmadığımız için makadın alt bölümünde böyle bir darlık olayı olması gibi bir risk söz konusu değildir. Bu ağrılı olan bölgede herhangi bir işlem yapmadığımız için de ameliyat sonrası ağrısız bir yöntemdir. Hastaların büyük bir çoğunluğu çok az ağrıkesici kullanmaktadır. Hatta büyük bir bölümü hiç ağrı kesici kullanmamaktadır. Bu yöntemle makatın ağrısız olan iç bölümünde bu damarların makada girdiği yerde işlem yapılmaktadır. Ne yapıyoruz? Özel bir aletle bu makadın ağrısız olduğu bölgede bu hemoroidel damarların dolmasını sağlayan damarları yukardan bu aletle hem bağlıyoruz hem de kesiyoruz.

Sibel Güneş: Hastanede ne kadar kalması gerekiyor?

Cihan Uras: Hastanede bir gün kalıyor. Bazı merkezlerde aynı günde çıkarılabiliyor hasta. Fakat ertesi gün çok rahatlıkla hasta makadının üzerine oturabiliyor, dışkılaması ağrısız oluyor, dışkılamasını son derece rahatlıkla yapıyor. Aynı zamanda aktif yaşamı dediğimiz iş yaşantısına çok kısa sürede bir dönüş sağlıyor ve böylece aktif yaşama hızlı dönüş ağrısız bir ameliyat ve dışkılamasının çok rahat olması, hastaya çok önemli avantajlar getiriyor.

Sibel Güneş: Yaşam kalitesini düzelten bir ameliyat.

Cihan Uras: Yaşam kalitesini düzelten.. Şimdi burda biraz önce de belirttiğim gibi hemoroitler, zaten cerrahiyi hak etmiş hemoroitler de bu şişmiş damardan, makattan dışarıya sarkıyor. Bu ameliyatın bir özelliği de bu şişmiş, dışarıya sarkmış olan şeyleri, yukardan bir mukoza şeridi dediğimiz bir parça çıkardığımız için onları yukarı çekmekte ve bütün bu şişmiş olan pakeleri yok etmektedir bir müddet sonra. Dolayısıyla hasta hem hemoroidinden hem kanamasından hem de makatından bu sarkmış şişliklerden birlikte kurtulmaktadır.

Arzu Zengin: Yine bir soru var, evet çok sık geliyor sorular da.. Ahmet Tükenmez bize göndermiş bir elektronik posta. "Dolaşım bozukluklarının acaba etkisi var mı? Ameliyat kesin çözüm mü?" diye soruyor.

Cihan Uras: Tabi. Ameliyatı hak etmiş üçüncü ve dördüncü hemoroitte ameliyat kesin çözüm. Dolaşım bozukluklarının mutlaka bir etkisi var. Zaten hemoroitte bir damarla ilgili bir hastalık. Sistemdeki bir bozukluk hemoroitlerin oluşmasında da etken. Bu kişilerde varisler zaten bacaklarda yine beraberinde bulunabilir. Yani menöl sisteminde problem olan kişilerde hemoroitlerle karşılaşmak olasılığı da daha fazladır.

Sibel Güneş: Ameliyattan söz ettiniz, yaşam kalitesini düzeltiğini belirtiniz. Buna rağmen tekrarlama ihtimali söz konusu mu?

Cihan Uras: Mutlaka her hastalıkta belli bir oran bırakmak lazım bilimsel platformad konuştuğunuz zaman. Ancak cerrahiden sonraki nüksetme olasılıkları genellikle yüzde 5'ler civarındadır. Hatta yüzde 5'lerin bile altında oranlarda karşılaşılmaktadır.

Sibel Güneş: Yeme alışkanlıklarında baharat kullanmanın da bu tip problemlerde katkısı var mı?

Cihan Uras: Baharat kullanmak mevcut olan hemoroitlerinizin şikayetlerinin artmasına yol açıcı bir etken yapacaktır. Özellikle alkol, acılı, baharatlı yiyecek hemoroidi olan kişilerde bu şikayetlerin şey olmasına, şikayetlerin çoğalmasına yol açar katkıda bulunmaktadır.

Arzu Zengin: Evet, bir izleyici sorusu daha var, onu iletmek istiyorum, biraz daha farklı. Sumru Timuçin gnödermiş bu soruyu. "Annem 82 yaşında, geçmiş yıllarda birkaç kere kalınbağırsak kanaması geçirdi. Son 1.5 senedir kendisine her gün kuru kaysı hoşafı yedirdiğimizden tekrar bir kanama olmadı. Nedeni kayıs yenmesi olabilir mi? Devam etmemizin yararı var mı?" diye soruyor.

Cihan Uras: Şimdi divertiküller kalın bağırsaklarda özellikle ileri yaşlarda çok görülen kalınbağırsakta dışa doğru olan, baloncuk deyimini kullanayım, ufak baloncuklardır. En fazla zaten kanama sebeplerinden birisidir. Yaşlı kişilerde daha çok görülür. Burda kabızlık da bir olumsuz etki yapar kanama oluşmasında. Eğer kişi kabızsa fazla miktarda bir basınç uygulayacağından bunlarda kanama meydana gelebilir. Burda kaysı hoşafının faydası şöyle olmuştur; herhalde hastanın kabızlığını düzeltmiştir, dışkılamasını daha yumuşak kıvamda yapmasını sağlamıştır. Bu şekilde de kanama olasılığından kurtulmuştur. Tabiki dışkılamasını düzenliyorsa eğer kaysı hoşafı kullanması, içmeye devam edebilir. Hiçbir sakıncası yok.

Sibel Güneş: Programımızın sonuna doğru geliyoruz. Önerilerinizi tekrar yaşam kalitesini artıracak önerilerinizi ve hemoroidi önleyecek önerilerinizi rica ediyoruz. Bir de bağırsaktan gelen her kanamayı hemoroit diye değerlendirmek doğru mu? Bu anlamda da dikkatli olmak gerekiyor mu?

Cihan Uras: Evet, bir kere ikinci sorunuzla başlamak istiyorum. Bir kere en önemli dikkat edilmesi gereken konu, makatınızdan, zaten olağan dışı bir kanama her yerde, nerden olursa olsun varsa bunun üzerine gidilmelidir. Hastaların en büyük hataları şurda oluyor; makattan daha önce mevcut bir hemoroitleri var, verektal kanamaları, yani kırmızı renkli makattan kanamalar oluyor. Hemen bunu zaten benim mevcut hemoroitlerim vardı, bu kanıyordur diyerek eczanelerden bir hekime başvurmadan çeşitli merhemler ve şey alarak bunu iyileştirmeye çalışıyorlar. Kişinin hemoroidi olabilir. Ancak hemoroitle beraber kalın bağırsağının daha yukarı bölümlerinde bir kanser bir tümör yerleşmiş olabilir. Bu dışkılamasını güçleştirdiği için kişinin, tuvalete gidemez, tuvalete gidemediği için, rahat boşalamadığı için devamlı ıkınır. Ikındığı için mevcut olan hemoroitleri daha da fazla coşar, daha da fazla azar, kanamaya yol açar ve hasta da buna yönelir, onu iyileştirmeye yönelir. Ve yukardaki bir kanama böylece bir tümör gözden kaçmış olur. Bunun için mevcut olan bir kanamada bu konunun uzmanı olan önce bir hekime başvurulmalı, bir endoskopik tetkikle yukarıda başka bir hastalığın olmadığı kanıtlandıktan sonra hemoroitlerine yönelmelidir. Bu işin en önemli noktasını oluşturuyor bence. Diğer önerim, başında da belirtiğim gibi, özellikle kabızlıktan uzak kalmak için yiyeceklerimizi çok iyi ayarlamalıyız. Kiloluysak kila vermeliyiz. Daha çok lifli gıdalar, taze meyve ve taze sebze tüketmeliyiz. Bol su içmeliyiz. Spor yapmalıyız ve dışkılama alışkanlığımızı düzeltmek için günün en rahat olduğu saatte kendimize bir dışkılama zamanı ayırarak tuvalet terbiyemize çok özen göstermeliyiz.

Sibel Güneş: Katıldığınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz.

Cihan Uras: Ben teşekkür ederim..

Sibel Güneş: Bugün de programımızın sonuna geldik. Uzman konuğumuzla hemoroid problemini konuştuk. Pazartesi ele alacağımız konu böbrek taşları. Tekrar görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın.

Arzu Zengin: Sağlık Raporu'nda Pazartesi ele alacağımız böbrek taşlarıyla ilgili merak ettiğiniz sorularınızı Ntvmsnbc.Com internet adresimizdeki elektronik posta adresimize iletebilirsiniz. Güzel bir gün dileğiyle hoşçakalın.....

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)