Gastritiniz Aslında 'reflü' Olabilir

Öldürmüyor... Süründürüyor

Geçen akşam bir yemekteydim. Bir arkadaş 'reflü' adlı hastalığından söz etti. "Aaa, bende de var" diye atıldı diğeri. Kimi kendi derdini anlattı, kimi bir tanıdığınınkini.
Ben ilk kez duydum böyle bir hastalık olduğunu. İnternette araştırdım. Meğer Türkçe sitesi bile varmış: 'www.reflumvar.org'. Ege Üniversitesi'nde reflü araştırma ekibi kurulmuş.
Peki neymiş bu reflü? Diyelim ki midenizde ağrı ya da yanma oluyor. Bu durumda doktorların dahi aklına 'gastrit' geliyor. Ona göre ilaç yazıyorlar. Halbuki bunlar 'reflü'nün belirtileri olabilirmiş.
Reflü'nün bilimsel adı gastroözofageal reflü. Kısaca reflü deniyor. Nedeni: Mide asidinin yemek borusuna kaçması. Reflü hastalarında iki temel yakınma oluyor: Mideden göğse doğru yayılan bir yanma ve bu arada yemeklerin ya da acı bir suyun ağza gelmesi.
Çeşitli zararları: Uzun süren boğaz enfeksiyonları... Ses kısıklığı... Gece meydana gelen astım krizleri... Aşırı horlama...
Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalar her 100 erişkinden 20'sinde reflü olduğunu ortaya çıkarmış: Yaygın (ve müzmin) bir hastalık. Doktorlar reflü hastalarına akşam yemeğiyle uyku arasında en az iki-üç saat olması gerektiğini... Ayrıca dik yatmalarını öğütlüyormuş. "Yatağın baş tarafını yükseltin" diyorlarmış.
Yemekte bulunan Salih Memecan da bu karikatürü çizdi: Reflü hastası kitapları kullanarak çektiği sıkıntıyı azaltmaya çalışıyor...

Emre Aköz ve Reflü
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)