Makale Dizini

Reflü hakkında her şey - 4 (03 Haziran 2005)

Reflüde İleri Tedavi Yöntemleri

Ege Üniversitesi Hastanesi Reflü Çalışma Grubu Koondinatörü Prof. Dr. Serhat Bor şikayetlerinden kurtulamayan reflü hastalarına ameliyat önerdiklerdini söyledi

- Reflüde kime hangi tedavinin uygulanacağı neye göre belirleniyor?

Mide fıtığı ve yemek borusunda çok fazla ülseri olanlar cerrahi operasyon adayı. Bunlar yoksa ve ilaç ve sosyal tedbirlerle önlenemeyen ciddi bir şişkinlik, gaz, ishal, hassas barsak hastalığı varsa stretta veya enteryx öneriyoruz.

- Bu yöntemler en çok kimlere uygulanıyor?

Yakınmaları nedeniyle sürekli ilaç kullanıp kesemeyen, özellikle genç hastalara uygulanıyor. Çünkü 50 yıl reflü ile yaşamak kişinin yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyecektir. Bunun gibi ilaca bağlı yaşayan vakalarda artık siz ileri tedavi yöntemlerinden birine adaysınız diyoruz. Bu ameliyat olur, stretta olur veya enteryx olur.

- Bu yöntemlerden söz eder misiniz?

Enteryx yönteminde yemek borusu alt ucuna girip özel bir biopolimeri enjekte ediyoruz. Bu yemek borusu kaslarının büyümesini sağlayarak reflüyü engelleyen bir yöntem. Polimer dediğimiz bir tür sıvı halde süngerimsi bir madde. Enjekte edince katılaşıyor. Büyüyünce de açık olan kapağı daraltıyor. Stretta'da ise yemek borusunun içine kateterle girilerek iğnelerle özel yüksek ısı uyguluyoruz. Her iki yöntemin de yüzde 60- 70 başarı şansı var. Başarı ile kast edilen de ilaç kullanımının bırakılması. Geriye kalanlar da bu işlem hiç yapılmamış gibi hastalar ilaç kullanmaya devam ediyor.
Ege Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniği olarak her iki yöntemi de uygulamak için sertifika almış ülkedeki tek merkez konumunda. Mide fıtığı varsa hasta doğrudan cerrahi adayı. Aynı zamanda diğer yöntemler yerine ameliyatı tercih eden hastalara da uygulanıyor.
Başarı oranı ise yüzde 92 ve diğer yöntemlere göre oldukça yüksek. Laparoskopik, yani kapalı yöntemle yapılıyor. Stretta ve enteryx yalnızca bazı özel sağlık sigortaları kapsamında ödenirken, ameliyatı devlet karşılıyor.

- Elektromanyetik dalgalar ile 30 dakikada şifa

Reflü tedavisinde cerrahiye alternatif Stretta Yöntemi ile reflü 'Radyofrekans' yardımı ile 30 dakikada tedavi ediliyor. Endoskopi yöntemiyle yemek borusu alt uç kaslarına verilen elektromanyetik dalgalar, reflüye bağlı yakınmaları sadece 30 dakikada hastaların yüzde 60-70'inde yok edebiliyor.
Genel anestezi yapılmıyor. Operasyon öncesinde hasta "sakinleştirici ve rahatlatıcı sedasyon" ile uyutuluyor. Endoskopi yardımıyla ağızdan midenin geniş bölümüne giriliyor.
Aletin ucunda dışarıdan şişirilen bir balon ve 4 iğne bulunuyor. Yemek borusu alt ucunda şişirilen balonun etrafındaki iğnelerle kaslara radyofrekans dalgaları veriliyor. Mide ve yemek borusu arasındaki gevşek kısım böylece kapanıyor.
Bu işlem sırasında ve tedaviden sonra hasta bir miktar göğüs ağrısı hissedebiliyor. İşlem sonrası balon indirilerek hastanın midesinden çıkarılıyor ve aynı gün taburcu ediliyor.

Kimler aday?

 • Stresli ortamda çalışan yöneticiler
 • Üst düzey bürokrat ve politikacılar
 • Yaşam biçimine dikkat etmeyenler
 • Alkol, çay ve sigaradan vazgeçemeyenler
 • Kilolu kişiler

Tedavinin ilk aşamasında...

Diyet
Yaşam biçiminin düzeltilmesi
İlaç tedavisi geliyor.

İkinci basamak tedavide ise;

Eğer reflü sonucu hasta, çok fazla ilaç kullanıyor ve şikayetleri bir türlü geçmiyorsa

Son olarak;

Ameliyat
Stretta
Enteryx gibi diğer yöntemlere başvuruluyor.

Belirtiler

 • Göğüs kemiği arkasında yanma ve ağrı
 • Ses kısıklığı
 • Kuru öksürük
 • Kronik farenjit

Mide giriş kapısını ne bozuyor?

Reflünün nedeni mide asitinin yemek borusu, yutak ve gırtlağa kadar çıkması. Bunu tetikleyen nedenler;

 • Stres
 • Mide fıtığı
 • Yanlış beslenme
 • Bazı hormon ve kalp ilaçları
 • Sigara ve alkol kullanımı

Hastalığı önlemek elinizde

Yaşam şartlarında yapılacak bazı basit düzenlemeler reflünün önlenmesinde önem bir yer tutuyor.

 • Yatarken vücudun üst kısmı ile başın yüksekte olmasını sağlayın. Bunun için yastık sayısını arttırabilir, daha iyisi yatağın baş kısmını yükseltebilirsiniz.
 • Yemeklerden sonra bir süre yatmayın, uzanmayın.
 • Fazla kilolarınızı verin. Çünkü karın iç basıncı artacağından yakınmalar şiddetlenebilir.
 • Kolalı içecekler, kahve, çikolata, yağlı, acılı, baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 • Bir defada çok fazla yemek yerine, sık sık ve az miktarda yemeyi tercih edin.
 • Alkol ve sigara kullanmayın.
 • Karın bölgesini sıkan kıyafetler ve kemer kullanmayın.
 • Kullanmakta olduğunuz bazı ilaçlar reflüyü arttırabilir. Özellikle tansiyon düşürücü ve kadınlarda hormon, osteoporoz ilaçlarına dikkat!
 • Gebelikte karın içi basın artışı da reflüye neden olabilir.

Ameliyat son çare

Bir çok reflü hastası ilaçla tedavi edilebildiğinden ameliyat son çare olarak düşünülüyor.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doçent Doktor Sinan Ersin reflü vakalarının sarece yüzde 5'inin ameliyat gerektirdiğini belirtti.

- Ameliyatta yapılan nedir?

Midenin üst bölümü yemek borusunun arkasından geçirildikten sonra çepeçevre yemek borusunun alt ucuna sarılmakta. Böylelikle yemek borusunun alt kısmını kravat gibi dıştan saran mide sayesinde bu alandaki basınç artırılmakta ve reflünün önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Midede ve yumuk borusunda herhangi bir kesme parça çıkarma işlemi yapılmamaktadır.

- Hangi yöntemle yapılıyor?

Genel anestezi altında laparoskopik kapalı yöntemle ameliyat yapılıyor. Hastanın karın boşluğu belli bir basınçla şişirildikten sonra göbek üzerinden 1 santimlik kesi yapılarak özel bir kamera sistemi karın boşluğunu görüntülemekte. Daha sonra her biri yaklaşık 1 santimlik üç ya da dört kesi daha yapılarak ameliyat gerçekleştirilmekte. Hastanın durumuna göre operasyon 45-90 dakika arası sürüyor.

- Ameliyatın avantajları neler?

Kapalı ameliyat açık olana göre daha konforlu. Yapılan işlem birbirinin aynı olmasına rağman ameliyat sonrası konfor açısından kapalı yöntem daha avantajlı.

-Yöntem herkese uygun mu?

Daha önce üst karın bölgesinden açık teknikle ameliyat olmuş hastalarda durum biraz güçleşiyor ama imkansız değil.

-Sonuçlar açısından durum nedir?

Tüm dünyada cerrahi müdahalenin başarı oranı yüzde 90. yani her 10 hastadan 9'u memnun kalıyor. Kalan yüzde 10'luk grupta az sayıda hastada reflü yakınmaları sürerken bir kısmında da bu yakınmaların yerini yenileri alabilmekte. Bu şikayetler genelde yemek borusunun alt ucunda takılma hissi veya midede gaz birikimi gibi. Ancak bunların da çözümü mevcut. Şunu belirtmekte fayda var; gelişmiş merkezler dışında yapılan ameliyatlarda başarı yüzde 50'lere kadar iniyor.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)