Gastrit değil reflü

Yaygın ve önemli bir hastalık: Bir de tanınsa!

Ülkemizde mide bölgesinde ağrı veya yanma hisseden herkesin "gastrit"i vardır. Bazen hekimlerin de kolayına gelir ve genellikle doğru olmadığını bilmelerine karşın hastalara söyleyiverirler. Aslında bu yakınma ile başvuranların bir kısmında çoğumuzun hiç adını duymadığı bir hastalık bulunur: gastroözofageal reflü hastalığı (kısaca reflü hastalığı).

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

Aşırı beslenmenin faturasını mideler değil yemek borusu ödüyor

20 Ocak tarihli, 722 sayılı Cumhuriyet Bilim-Teknik dergisinde gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) hakkında yayınlanan çeviri yazı, konuya toplumun ilgisini çekmek anlamında olumlu yönler taşımakla birlikte, gerek çeviri ve gerekse de bilimsel içerik olarak bazı hatalar da barındırmaktadır. Bu yanlışlıkların düzeltilmesinin gereksiz panikleri engelleyeceği kanısındayım. daha önce yayımlanan yazımda GÖRH'nın başta mide asidi, ayrıca safra ve pankreas sıvılarının yemek borusuna kaçışı sonucu ortaya çıktığı belirtilmişti.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 5.00 (1 Oy)

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz!

Konu: Üst Sindirim Sistemi Hastalıkları ve Kalın Bağırsak Hastalıkları

Konuklar: Acıbadem Carousel Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nadir Kaya ve Acıbadem Carousel Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

Yemek Borusunda Yaşam Kalitesini Düşüren Hastalık! Gastritle Karıştırılıyor, Kalp Gibi Ağrılar Yapıyor, Bazen Doktorlar Tanı Koyamıyor...

GÖRHYemek borusunda görülen gastro-özefageral reflü (GÖRH) hastalığı çok yaygın olmasına karşın pek bilinmiyor ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor. Kalp ağrısıyla rahatlıkla karıştırılabildiği için hastaların paniğe kapılıp gece geç saatlerde acil servislere taşınmasına bile neden oluyor.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

Konu: Mide ve Yemek Borusu Hastalıkları

Konuk: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ersin

Sonay Dikkaya: Sağlık Raporu'ndan merhaba. Programımızda bugün mide ve yemek borusuyla ilgili hastalıkları uzman konuğumuzla konuşacağız. Bu konularla ilgili sorularınızı telefonla ya da Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. elektronik posta adresimize iletebilirsiniz. Telefon numaramız 0212 335 42 60....

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

Gastritiniz Aslında 'reflü' Olabilir

Öldürmüyor... Süründürüyor

Geçen akşam bir yemekteydim. Bir arkadaş 'reflü' adlı hastalığından söz etti. "Aaa, bende de var" diye atıldı diğeri. Kimi kendi derdini anlattı, kimi bir tanıdığınınkini.
Ben ilk kez duydum böyle bir hastalık olduğunu. İnternette araştırdım. Meğer Türkçe sitesi bile varmış: 'www.reflumvar.org'. Ege Üniversitesi'nde reflü araştırma ekibi kurulmuş.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)