Reflü hakkında her şey - 1

REFLÜ SANILANIN AKSİNE MİDE DEĞİL YEMEK BORUSU RAHATSIZLIĞI

Her 5 kişiden biri hasta

Midenizde yanma ve ekşime, ağzınıza acı- ekşi su ya da yediklerinizin gelmesi, sesinizin kısılması reflünün habercisi olabilir

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'ndan Profesör Doktor Serhat Bor, Menderes'te yapılan bir araştırmada her 5 denekten 1'inde reflü hastalığına rastladıklarını belirterek "Reflü bugün için Batı Avrupa ve Amerika'da tıbbın en yaygın müzmin hastalığı. Haftada bir veya daha sık göğüste yukarı doğru yükselen bir yanma, ağza acı ekşi su gelmesi hastalığı tanımlamak için yeterli" dedi.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

Gastroözofageal reflü hastalığı ve kanser

Bazı hastalıklar için üç aşamalı bir süreç vardır; birinci aşama umursanmama ve reddedilmedir. Özellikle ilk ilgilenenler tarafından gerçekte olduğundan daha sık rastlandığının bildirildiği ikinci aşama; hekimlerin ve halkımızın hastalığı duymaya ve umursamaya başlamasını da içerir. Hastalığın medyatik ve rant getirici özellikleri ne kadar fazlaysa ikinci aşama o kadar uzun sürer ve o kadar hızla öğrenilir. Gerçekçi ülke verilerinin yurt dışı verilerle karşılaştırıldığı ve ülkeye özgü yaklaşım-tedavi planlarının ortaya koyulduğu noktada üçüncü ve son aşamada varılır.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)