Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

geniz akıntısı ve reflü

Çok
9 ay 2 hafta önce #11319 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından geniz akıntısı ve reflü konusunda yanıtlandı

kerem Yazan:: arkadaşlar eğer geniz akıntınız var ise mideye inen akıntı gastrite yol açıyor.gasritte reflüye tabi refflüde mide kapakçığı gevşekliğine kadar gidebiliyor.

Bu sav %100 doğru değil. Gastrit tek başına reflüye yol açmaz, gastrit sıklığı toplumda çok daha fazla olmasına rağmen reflü sıklığı %20 civarındadır. Tabii ki gastrit reflü ile birlikte olabilir, ama gastrit reflü yapar demek mümkün değil. Reflü mide kapakcığı gevşekliği yapar diyemeyiz. Mide kapakcığında gevşeme reflü oluşturur diyebiliriz. Zaten her reflüde de kapakcık gevşek durmaz, esas olay kapakcığın kafasına göre olmadık zamanda açılması ve olması gerekenden daha uzun süre gevşek kalmasıdır (Transient Low Eosophageal Sphincter Relaxation =TLESR).

şöyle de bir durum var.geniz akıntısı çoğu zaman hissedilmiyor.her insanda geniz akıntısı mevcut ama sinizüt ve burunda problem var ise sizin fark etmediğiniz geniz akıntısı aslında bakteriyel olabiliyor.o yüzden mide şikayetleri olanlar kbb uzmanına gidip birde sorunun kaynağını genizde aramalarında fayda vardır diye düşünüyorum.

Pratikte şöyle bir durum da olabiliyor. Kişi geniz akıntısının farkında oluyor; kuru öksürük yakınması var; acaba kuru öksürük reflüye mi bağlı diye bana geliyor. Geniz akıntısıyla ilişki kurmaya çalışıyorum. KBB hekimi anlamlı bir akıntı yok diyor. O zaman da işler karışıyor.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 ay 2 hafta önce #11320 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından geniz akıntısı ve reflü konusunda yanıtlandı

zeynep Yazan:: benm normalde 1 seneye kadar hiç bir mide veyata herhangi bir şikayetim yoktu ağır şekilde panik atak geçirdim o esnada modemden derin nefes alırken guruktu tarzı şeyler oluyordu ama dediğim gibi öyle hayatımı etkileyen veya bir ağrı hissi hiç olmadı daha sonra biranda boğazında yumru şeklinde bir his oluştu

=Globus histericus. Eskiden mutlaka psikolojiktir denirdi, sonradan reflü ile ilişkili olabileceği anlaşıldı.

reflü teşhisi kondu endoskopi yapılmadan

Yakınmalar tipikse reflü tanısı için endoskopi şart değil. Zaten endoskopide de %50-60 yemek borusunda reflü bulgusu (erozyon) çıkmıyor ve reflü tanısı koydurmuyor. Bu durumu Non-eroziv Reflü Hastalığı diye tanımlıyoruz.

daha sonra artık o kadar kafaya taktım ki durumu çok kötü oldum sıfır iştah daha sonra gözle görülür zayıflama ve bu belirtiler kanserle ilişkili şeylerdi

Kilo vermeniz psikolojik etkilenme ile iştah kesilmesine ve yemek yemenize bağlı olabilir, hemen kanser denemez.

22 yaşındayım tüm hayatım değişti hayattan zewk almıyorum 24 saat bu hastalık kafamda kansermiym artık diorm ilaçlar fayda etmiyor

Kaygı bozukluğu (=anksiyete) gibi algılıyorum.

endoskopi den parça alınmadi özel bir hastanede yapılan ve birzat gastroloji uzmanı kendi girdi yaptı

Endoskopide mutlaka biyopsi alınacak diye bir kural yok. Hekim görsel bulguları yeterli bulmuş olabilir. Ben prensip olarak her hastada biyopsi almaya çalışıyorum. Hem daha ayrıntılı bilgi veriyor, hem de hasta biyopsi almadılar, acaba bir şey gözden kaçtı mı kuşkusundan kurtuluyor. Yalnız bazı hassas kişiler, "biyopsi kanser araştırmasında alınır, benden biyopsi aldılar, demek ki kanserden kuşkulanıyorlar, ama bana söylemiyorlar" düşüncesine kapılıyor. Mide endoskopik biyopsisinde bu düşünce tamamen yanlış.

sürekli kanser olacam veya oldum diye yaşıyorum

Bir psikiyatri değerlendirmesi yararlı olur diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
9 ay 2 hafta önce #11330 Yazan: Efruh
Efruh tarafından geniz akıntısı ve reflü konusunda yanıtlandı
Kerem merhaba bende yıllardır geniz akıntısı var kendimi bildim bileli.yoğun olduğunda mideye inen akıntı bulantı yapıyor malesef.

Gastrit yaptığını ilk defa senden duyuyorum.
Bu akıntı geçerse gastrit te geçer mi? Sorunları,sebepleri buluyoruz da Çözüm önemli bizim için.

Çözüme ulaşamıyoruz

Söz konusu Vatan ise gerisi teferruattır....

Çok
9 ay 2 hafta önce #11331 Yazan: Efruh
Zeynepcim geniz akıntısı gastrit yapar diyemeyiz.fakat reflü geniz akıntısı, sinüzit faranjit gibi sorunlara yol açıyor diye biliyorum.yanlış yönlendirme yapmak istemiyorum.koray hoca daha sağlıklı bilgi verir.

Hatta kuru fasulye vb yemek yediğimde benim nezle olmuşum gibi burnum akıyor boğaza kadar yanmadan dolayı.

Çok
9 ay 2 hafta önce #11332 Yazan: Efruh
Herkesin reflü yakınmaları farklı

Çok
9 ay 2 hafta önce #11333 Yazan: Efruh
Zeynepcim vücudumuzda kanserli hücreler var zaten fakat bağışıklığımız bunları yiyor.

Psikolojik olarak etkilenmen çok normal.bizlerde yaşadık, sorguladık kendimizi neden bunu yaşadık niye böyle oldu diye.benim çıkardığım sonuç.hassas insanlarız ve stres üzüntü,panik atak akabinde midemize vuruyor reflü gastrit sindirim sistemi alıyor başını gidiyor.bende doğum yaptıktan hemen sonra iki bebekle yabancı elde, yalnız, sahipsiz,yorgunluk uykusuzluk ve uykusuzluk yorgunluk yüzünden yemek yiyememe hastalıklar kapımı çaldı.,Doğumdan sonra birkaç doktora gittim göğsümde yanma var hatta başka şikayetker içinde gittim.beni gönderdiler birşeyin yok diye.ama Türkiye ye geldim ateş, kist patlamış hastane de yattım.bunkar başka mevzular tabi.hepsi psikolojik dedi.hatta bir doktor bana bebeklerini de böyle panik yetiştirme dedi ama göğsümde yanma vardı.vücudum sinyal veriyordu.
Bulunduğum yerde revir vardı gittiğimde doktorun karşısına oturdum hocam ben kanser oldum dedim kulakları çınlasın....hanım siz reflü olmuşsunuz dedi gülümsedi yeni doğum yaptığımıda biliyordu.ilaç verdi kullandım.tam 8 ay.sonra memlekete gittim işte yattığım zaman hastane de endoskopi yaptırdım reflü denmedi ama gastrit denmişti.ilaç verdi kullanmadım.takiii boğaz reflüsü olana kadar.bulursam endoskopi sonucunu koray hocam a da yazacağım inşallah.
İşte geeçn yıl nisan ayında ilerledi boğaz reflüsü oldum.

Sen mide koruyucuyu düzenli kullan.sabahları aç karnına yemeklerden 30_ 60 dk önce. Yada doktorunun önerdiği şekilde.

İlk doktorum 40 mg sabah akşam kullandırmıştı.sonra ben kendimi iyi hissettikçe tek e düşürdüm artık sabahları alıyorum.hatta bazen 20 mg lık günde bi kere kullanıyorum.

İnan,bana buradaki diğer reflü hastası arkadaşlarımda aynı sorunları yaşadı.mesela Frefa arkadaşımız reflü ameliyatı olmuş.kerem arkadaşımız mide reflüsü de vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Bende reflü gastrit şikayetleri var.

Nefes alırken canım yanıyor demişsin.reflüden dolayı.gaviscon kullanabilirsin.

Artık sorunlarla değil çözümlerle yaşamaya çalışacağız.benim ilk paylaşımları oku
Gerçekten yıpratan bir rahatsızlık.

İstersen psikolojik olarak destek alabilirsin.bu rahatsızlıkla yaşama ve alışma sürecini daha kolay atlatırsın.

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena Forum