Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

Barrett var mı !? Yok mu !?

Çok
11 ay 3 hafta önce #11453 Yazan: Sezin
Barrett var mı !? Yok mu !?, Sezin tarafından oluşturuldu
Sayın Serhat hocam ve Koray hocam merhaba , Endoskopi raporum ve patoloji sonucumu yorumlarsanız çok sevinirim . Özefagus :gastrik bileşkenin hemen uzerinde 5-6 mn çaplı "gastrik adacık " gözlendi.Gastirik bileske 36 ve diafram kiskaci 38.cm ölçuldu. Kardiya :hafif gevşek Fundus :ödemli hiperemik Korpus ödemli hiperemik biyopsi alindi . Antrum :ödemli hiperemik biyopsi alindi . Pilor: normal bulbus normal duodenum 2.kita normal TANI : BARRETT ÖZOFAGUS +GEVSEK KARDIA +PANGASTRIT PATOLOJI SONUCU :Mide mukozal doku örneklerinde yuzey epitel korunmustur.Glanduler tabaka korunmuştur. Lamina propriada ödem ve orta siddette kronik inflamasyon mevcuttur. Yuzey mukus katinda seyrek H.pylori izlenmistircve giemsa boyamasi ile de teyit edilmistir. Metaplazi saptanmamistir. TANI: Mide,antrum ve kopus,endoskopik biyopsi: Kronik H.pylori gastriti.inflamasyon ++ Aktivite - Atrofi - H.pylori + Metaplazi - . Ankara'da Endoskopiyi yapan doktor bey var ile yok arası bişey gördüm ve o kadar küçüktü ki biyopsi de alamadım dedi !? Belki kendiliğinden geçer de dedi !. Hp için antibiyotik reflü için 20 haftalık gaviskon ve Ppı verdi. Her yıl endoskopi yaptırmamı söyledi lezyon oluşur kanserleşir vb. Söyledi ve beni derin endişelere düşürdü sizlerin yazılarinizda kısa barrett (3cm küçük ) uzun barrett (3cm uzun) kısa barretti artık dikkate bile almıyoruz gibi bişey çıkardım uzun barrettlerde ise displazi gelişmesine göre takip ediyoruz ve 1,2 yıl içerisinde yapılan endoskopi ve patoloji sonuçlarına göre takip aralığını uzatilıyor diyorsunuz !. Barrett demek için iki ayrı patolog raporu gerekli diyorsunuz bana endoskopi yapan Prof dr bey biyopsi bile alamayacak kadar küçük ( demek ki varsa bile kısa segment Barrettliyim mi !? ) ama Barrett var sen de yakın takipte olmalısın diyerek böyle bir rapor vermesi !!?? Acaba ben sizi yanlış mı anlamışım ya da kısacası ben de Barrett var mı !? ( 6 yıl önce bulantı nedeniyle 4 farklı yerlerde yapılan endoskopi ve biyopsilerde Barrett diye bisey söylenmemişti .) Siz ne önerirsiniz nasıl bir yol izlemeliyim !? Ilginiz icin cok teşekkur ederim saygılar.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
11 ay 1 hafta önce #11477 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Barrett var mı !? Yok mu !? konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Bence bu duruma Barrett demek zor. Kontrol amaçlı bir yıl sonra, ya da çok endişeleniyorsanız bir an önce kuşkuyu azaltmak için altı ay sonra gastroskopi tekrarı düşünülebilir.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena Forum