NISSEN AMELIYATI SONRASI SORUNLAR

Çok
5 yıl 6 ay önce #11790 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından NISSEN AMELIYATI SONRASI SORUNLAR konusunda yanıtlandı

mesut Yazan:: Eğerki bir disfaji tesbit edilir ve balon dilatasyona ihtiyaç duyulursa bu fundiplikasyonun dikişleri için riskli midir?

Belli bir oranda risk tabii ki var.
İyi haber bekliyoruz...

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: mesut

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 6 ay önce #11792 Yazan: mesut
mesut tarafından NISSEN AMELIYATI SONRASI SORUNLAR konusunda yanıtlandı
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim hocam. Peki hocam dilatasyon esnasında dikişlerin zarar görme riski bilimsel olarak ne kadardır?

Çok
5 yıl 6 ay önce #11793 Yazan: Koray Tuncer

mesut Yazan:: İyi dilekleriniz için teşekkür ederim hocam. Peki hocam dilatasyon esnasında dikişlerin zarar görme riski bilimsel olarak ne kadardır?

Bir kaç yayın özetine göz attım. Net bir oran verilmemiş, ya da ben bulamadım.
Çok yüksek bir olasılık olduğunu düşünmüyorum.
Geçmiş olsun.

Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
5 yıl 5 ay önce - 5 yıl 5 ay önce #11794 Yazan: mesut
Koray Hocam merhabalar. Hocam Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden dan sonra Ankara Gazi Üniversitesinde de öğürmekten dolayı yine motilite testini yapamadım. Artık doktorlara bende akalazya tarzı belirtilerin olduğunu nasıl ispatlayabileceğim bilmiyorum. Ama hocam yutkunmakta zorlanıyorum, boğazımda sürekli gün boyu bir dolgunluk ve bir yumru,düğüm varmış hissi var. Yiyecekler hep takılarak geçiyor,hatta bazen mideye geçiş esnasında ağrı yapıyor. Mesela bazen özelliklerde sıvılarda içeceğin mideye geçişinde süre tutuyorum yaklaşık 40 saniye sürüyor. Özefagografimde de akalazya görüntüsü var ve AKALAZYA? yazıyor. Ameliyattan öncede bende bogazda yutamadığım bir şey varmış gibi hissediyordum ama belkide les gevşekliğine bağlı pek bir yutma güçlüğü yaşamıyordum. Ama sanırım ameliyatla o bölge artık sıkılaştığı için artık göğüs ağrısı ve ağrılı yutmada yapmaya başladı , yani sıkılaştırmaya bağlı disfajik belirtiler daha da şiddetlendi diye düşünüyorum. Gruptan ameliyattan 3 ay sonrasında çekilen özefagografi raporumu yayınlamıştım hocam , endoskopi raporumuda. Elazığda ameliyatımı yapan hocama ve bir başka genel cerraha gittim ve sonuçları gösterdim. Endoskopide geçiş rahat diyorlar. Belkide psikolojik dedi bir cerrah. Psikiyatriye gittim ama psikiyatr bende bir sorun bulamadı. Bu kadar belirtiyi (Yutma güçlüğü,yiyecek geçişi esnasında zaman zaman ağrı, özellikle sıvılarda mideye geçişin daha uzun sürmesi, günün hemen hemen tamamında hissettiğim boğazda dolgunluk hissi ve yanma olmadan mevcut olan sert göğüs ağrısı) nasıl psikolojik olarak hissediyor olabilirim anlamadım hocam. Bu noktada bir yardımız olabilirse çok mutlu olurum. Reflüm artık yok. Ama yutkunma ve uzun sürede yiyecekleri yutabilme sorunları yaşıyorum. Baryumlu özefagografide teknisyen baryumu yuttuğum esnada videomu bile çekti. Videoda açıkça baryumun mideye geçişinde gecikme olduğu görülüyor,hatta çekimi yapan teknisyen sürekli bana tükrüğünü yut diye komut veriyor,oysaki ben zaten yutmaya çalışıyorum ama geç gidiyor işte. :(
Son düzenleme: 5 yıl 5 ay önce Düzenleyen:mesut

Çok
5 yıl 5 ay önce #11795 Yazan: Koray Tuncer
Mesut Bey merhaba,
Sizin durumunuz özellikli. Bu nedenle reflü konusunda özelleşmiş bir merkezde değerlendirilmenizde yarar var.
Mutlaka bu konuda Türkiye'de çeşitli merkezler vardır.
Ama benim de yetişmiş olduğum ve konuya yaklaşımlarını bildiğim için sorununuzun ayrıntılı değerlendirilebileceğini düşündüğüm Ege Tıp Fakülte Gastroenteroloji Bölümüne başvurmanızı öneririm.
Geçmiş olsun.

www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
5 yıl 5 ay önce #11796 Yazan: mesut
Peki hocam manometri yapmadan bana teşhis koyabilirler mi sizce?
Çünkü bu testi yapamadığım artık aşikar.

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena forum