hepatit+reflü

Çok
2 ay 2 hafta önce #11770 Yazan: ADAMIN BİRİ
hepatit+reflü, ADAMIN BİRİ tarafından oluşturuldu
Merhabalar
43 yaşında kronik hepatit B hastasıyım (delta ajansız) ve yaklaşık 5 yıldır ilaç ( medovır-Qantavır ) tedavisi görüyorum. Belli aralıklarla biyopsi ve geniş tetkikli tahliller yaptırıyorum. Şu an her şey kontrol altında görünüyor. Özellikle son 10 yıldır devam eden aşırı mide bulantısı ve iştahsızlığın tek sebebinin hepatit olmadığını, aynı zamanda mide fıtığımın olduğunu öğrendim. Yaklaşık 4-5 yıl bununla ilgili de bir takım kombine ilaçlar kullandım. Çözüm olmayınca 14 ay önce laparoskopi yöntemiyle ameliyat oldum. Şimdi mevcut rahatsızlıklarıma (mide bulantısı, iştahsızlık, şişkinlik) birde yutma güçlüğü eklendi. Ameliyattan sonra belli aralıklarla 3 kez endoskopi oldum. Sonuçlar ameliyat sonrası sürecin normal olduğunu gösterse de yutma sırasında dayanılmaz ağrılar yaşıyorum. Çoğu zaman geğirme haline benzer şekilde yediklerim köpüklü beyaz bir salya ile geri çıkıyor. Aylardır sadece çorba ve yoğurt yiyebiliyorum. İştahım hepten kapandı ve mide bulantılarım da arttı. Ameliyattan önce 77 kiloydum ( boyum 180 ) şu an 65 kiloyum. Konunun psikolojik boyutunu da dikkate alıp psikiyatri uzmanına göründüm. Yine son 7 yıldır kullandığım ilaçlardan biri olan antidepresan ( lustral- remeron )hapa devam etmemi söyledi. Öyle de yapıyorum. Özellikle mide bulantısı ve iştahsızlık için son 10 yılda çok miktarda ilaç kullanmak zorunda kaldım. Maddi durumum özel hastanelere gidecek kadar iyi değil. Devlet hastaneleri ise olayı artık kadere bağlayıp; git ve haline şükret, der oldu. İstediğim şey sıra dışı ütopik bir şey değil. ilaçlarla ya da ilaçsız, yeterli derece de ve sağlıklı beslenmek istiyorum hepsi bu. Lütfen yardım edin sinirlerim hepten harap oldu. Ameliyatın 14. ayında hala yutamamak normal mi? Hepatit B nin bu olumsuzluklarda ki etkisi sizce nedir. Ne yapmamı önerirsiniz.
Saygılarımla...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 ay 3 hafta önce #11781 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından hepatit+reflü konusunda yanıtlandı

ADAMIN BİRİ Yazan:: Ameliyatın 14. ayında hala yutamamak normal mi?

Beklenen bir yakınma değil.

Hepatit B nin bu olumsuzluklarda ki etkisi sizce nedir.

Bir ilgisinin olmaması lazım. Tıbbi olarak kolay kolay bir ilişki kurulamaz.

Ne yapmamı önerirsiniz.

Endoskopinizde de anlamlı bir sorun saptanmadığını ifade ediyorsunuz.
Pratik olması anlamında özofagus (yemek borusu) pasaj grafisi bir fikir verebilir.
Yemek borusu motilite (manometri) çalışması yemek borunuzun kasılma ve alt uç basıncı hakkında fikir verebilir.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena Forum