Tedaviye Karşın Geçmeyen Reflü ve Gastrit

Çok
1 ay 2 gün önce #11950 Yazan: Göktürk
Merhabalar hocam,

İsmim Göktürk. 32 yaşındayım. Öncelikle lise zamanında duedonum ülseri tanısıyla tedavi gördüm. Ardından seneleri takip eden süreçte gastrit ve reflü şikayetlerine sahip oldum. Bundan bir buçuk sene önce yediklerimi zor yutma ve geri çıkarma şikayetiyle endoskopi oldum ve özofajit grade b eritamatöz gastrit tanısı konuldu ve ppi tedavisi başladı. Şikayetlerim geçtikten sonra yaklaşık bir, bir buçuk ay önce faranjit şikayeti yaşadım( sık faranjit olan biriyim) antibiyotik tedavisinin ardından mide şikayetlerim tekrar nüksetmeye başladı. Akabinde yine endoskopi oldum ve mideden kardia, fundus, korpus ve antrum mukozası eroziv ve ödemli izlendi. Antral biopsi alındı ve sağ yan duvar yönünde kısa segment barrett epitelinden parça alındı. Kös yetmezliği de saptandı.
- Patolojik mikroskobik bulgularda her iki parçada mukuslu kolumnar epitel izlendi. Tam kat mukozada lenfoplazmositer yangısal hücre infiltrasyonu , epitel içinde ve bezlerde nötrofil infiltrasyonu izlendi

Tanıda ise ; Midede H. Pylori ilişkili kronik aktif gastrit . Hpylori az sayıda 1(+), Aktivite hafif derecede 1(+), Atrofi(-) , intestinal metaplazi(-), enflamasyon orta derecede 2(+), biopside malignite ve displazi yoktur.

Barrettli düşünülen alandan alınan biopside; Hpylori az sayıda 1(+), Aktivite hafif derecede 1(+), Atrofi(-) , intestinal metaplazi(-), enflamasyon orta derecede 2(+), yapılan alcien özel boyasında goblet hücresi saptanmamıştır, çok katlı yassı epitel izlenmemiştir, malignite ve displazi yoktur.

İki haftalık h.pylori kürü tedavisi aldım ve gaita sonucum negatif çıktı.?Şu an neredeyse bir, bir buçuk aydır ppi tedavisi alıyorum (hatta son iki kutumda doktorum sabah akşam esomeprozol 40 mg çift doz almamı istedi) yanında pankreas enzim konsantresi de alıyorum ve doktorumuz kaygı düzeyimi fazla gördüğünden anksiyete azaltıcı ilaçlar da ekledi. Bunun yanında diyetime de çok dikkat ediyorum ve beş kiloya yakın kilo verdim.
Tüm bunlara dikkat etmeme karşın beni çok rahatsız eden şey, boğazımda oluşan batma hissi, kuruluk, balgam gibi dolgunluk , zaman zaman balgamlı ve kuru öksürük, yediklerimin ağzıma geri gelmesine bağlı boğazımda dolgunluk ve geğirme şikayetlerimin olması, sağ göğüs tarafımda da ara ara batma hissi olması.
Sizlerden öğrenmek istediğim şey, tüm bu bilgiler ışığında tedavi sürecinde yanlış izlediğim bir yol mu mevcut ya da biraz daha sabırlı mı davranmam gerekiyor? Bu tedavimin yanında B12, C vitamini gibi takviyeleri almamda herhangi bir sorun olur mu? Son sorum ise barrettli alanın progresyonunu şu aşamada ne derece önemsemeliyim?

Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 hafta 1 gün önce #11956 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Tedaviye Karşın Geçmeyen Reflü ve Gastrit konusunda yanıtlandı

Göktürk Yazan:: Sizlerden öğrenmek istediğim şey, tüm bu bilgiler ışığında tedavi sürecinde yanlış izlediğim bir yol mu mevcut ya da biraz daha sabırlı mı davranmam gerekiyor? Bu tedavimin yanında B12, C vitamini gibi takviyeleri almamda herhangi bir sorun olur mu? Son sorum ise barrettli alanın progresyonunu şu aşamada ne derece önemsemeliyim?

Ben tedavide bir yanlış görmüyorum.
B12, C vitamini gibi takviyerlerde genelde bir sorun beklemiyoruz.
Barrett için kısa segment denmiş; Biyopside intestinal metaplazi saptanmamış, bu nedenle Barrett tanısı bence kuşkuludur.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
3 hafta 1 gün önce #11962 Yazan: Göktürk
Göktürk tarafından Tedaviye Karşın Geçmeyen Reflü ve Gastrit konusunda yanıtlandı
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim Koray hocam.

Son olarak sizlerden öğrenmek istediğim; önceki yazımda da belirttiğim gibi, beni oldukça rahatsız eden boğazımda yutkunurken kuruluk, dolgunluk, balgamlı bir kütle ve sanki bir cisim varmış hissi gibi tarif edebileceğim bir hissin olması. Bu durum yemek yerken bende bir yutma zorluğu yaratmıyor. Sadece normal zamanlarda gün içerisinde yutkunurken balgamsı bir doluluk hissi yaşıyorum. Bunun için KBB uzmanına gittim. Geniz ve gırtlak muayenesinde bir şey görülmedi. Ayrıca doppler tiroid ultrasonu da yapıldı. Orada da bir şey görülmedi. Göğüs hastalıklarında akciğer grafisinde de bir şey yok. Sizlerin bu konuda düşüncenizi talep etmek isterim. Endoskopide bir şeye rastlanmadı doktorumuz psikolojik olabilir diyor fakat reflüye bağlı bir boğaz reflüsü gibi bir durum mu oluşmuş olabilir ? İnanın bu durumun bana verdiği rahatsızlığı geğirme ve regürjitasyon yaşatmıyor.

Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Çok
3 hafta 1 gün önce #11963 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Tedaviye Karşın Geçmeyen Reflü ve Gastrit konusunda yanıtlandı

Göktürk Yazan:: reflüye bağlı bir boğaz reflüsü gibi bir durum mu oluşmuş olabilir ? İnanın bu durumun bana verdiği rahatsızlığı geğirme ve regürjitasyon yaşatmıyor.

Elbette, olabilir.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena Forum