Cerrahi Sonunda Kusamamak !!!!!!!

Çok
16 yıl 11 ay önce #4203 Yazan: phrozen
phrozen tarafından Re: Cerrahi Sonunda Kusamamak !!!!!!! konusunda yanıtlandı
Ben bir zamanlar ameliyat?n çok ciddi zararlar?n?n neden yaz?lmad???n? çok dile getirmi?tim ancak pek kimse ilgilenmemi?ti. Ben ameliyata kar??y?m neden mi?

1. Asiditeyi tedavi etmiyor. Sadece asit fazlan?z?n yukar?ya kaçmas?n? engelliyor

2. Hayat boyu a??r kald?ram?yorsunuz

3. Kusam?yorsunu.. janjanl? arkada??m hakl?s?n?z bu hafife al?nacak bir?ey de?il. Zehirlendiniz ve acile kald?r?ld?n?z diyelim. Orada mideniz y?kanmaya çal???l?rken reflü diki?lerini bile y?rtabilir acemi doktorlar

4. Hayat?n?z boyunca sürekli midenizde bir diki? endi?esiyle ya?ayacaks?n?z

5. Geri dönü?ü yok. Farzedelim 1 y?l sonra yeni bir ilaç ç?kt? 3 günde reflüyü sonra erdiriyor. Ne yapacaks?n?z????

6. Ciddi komplikasyonlar? var

Sürekli mantığımızla yaşarsak, hayatın karekök almaktan bir farkı kalmaz. / Montaine

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
16 yıl 11 ay önce #4208 Yazan: janjanlı
janjanlı tarafından Re: Cerrahi Sonunda Kusamamak !!!!!!! konusunda yanıtlandı
arkada??m walla ben ameliyat oldum 1,kusamama konusuna gel?nce doktorumla gecen gun telefonda konustum bana ded?g? kusamaya b?l?rs?n ama geg?reb?l?yorsan bu sorunun olacag?n? pek sanmam ded? ole b? durum olsa b?le 6ay ?c?nde falan kapak al?s?nca sorun ortadan kalkar ded?. 2,ag?r konusunda Allah ag?r kald?rtmas?n bence cok zor durumda kalmad?kca neden ag?r kald?ras?nk? amel?yat as?t? yukar? kac?rm?yor s?kayetler?n olmuyor.. ama olas? yemek borusu g?rtlak sorunlar?ndan onlemezm? yanl?sm?y?m hocalar?m..?lacla tedav? konusuna da gel?nce reflu hastal?g? baya uzun sured?r var ve yayg?n s?md?ye kadar bulunamad? s?md?den sonra bulunsa b?le ne malum rahats?z arkadaslar?m?z?n durumlar? daha kotu problemlere yol acmas?n..ornek kal?c? ses k?s?kl?g? ast?m barret..?nsallah her s?kayet? olan sagl?g?na b?ran once kavusur..bol sagl?kl? gunler hos kal?n

Çok
16 yıl 11 ay önce #4211 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Re: Cerrahi Sonunda Kusamamak !!!!!!! konusunda yanıtlandı

phrozen Yazan:: 1. Asiditeyi tedavi etmiyor. Sadece asit fazlan?z?n yukar?ya kaçmas?n? engelliyor

Do?ru operasyon asiditeyi tedavi etmez. Fakat reflüde asit fazlal??? de?il, asidin yanl?? yerde, yani yemek borusunda olmas? söz konusudur ve iyi bir operasyon bunu önler, yani asit reflüsünü tedavi eder.

3. Kusam?yorsunu.. janjanl? arkada??m hakl?s?n?z bu hafife al?nacak bir?ey de?il. Zehirlendiniz ve acile kald?r?ld?n?z diyelim. Orada mideniz y?kanmaya çal???l?rken reflü diki?lerini bile y?rtabilir acemi doktorlar

Nazik olarak yerle?tirilecek bir sonda ile mide rahatça y?kanabilir. Bu mant?k do?ru olsayd? reflü operasyonu geçirenlere endoskopi yap?lmamas? gerekirdi. Endoskopi cihaz?n?n kal?nl??? mide sondalar?n?n 2-3 kat?d?r.

5. Geri dönü?ü yok. Farzedelim 1 y?l sonra yeni bir ilaç ç?kt? 3 günde reflüyü sonra erdiriyor. Ne yapacaks?n?z????

Bildi?im kadar?yla laparoskopik oarak bu diki?ler al?narak i?lem tersine döndürülebilir. Pratikte pek uygulanmad??? için emin de?ilim, bir cerrah?n yorum yapmas? uygun olur.

6. Ciddi komplikasyonlar? var

Bir i?lemi az bilen yaparsa her zaman komplikasyon olas?l??? yüksektir. Ehil ellerde operasyonun yan etkisi az ve ba?ar? ?ans? %90'?n üzerindedir.

?imd?, sak?n yanl?? anla??lmas?n. Ben bir Gastroenteroloji uzman?y?m ve her hastay? da reflü operasyonuna yönlendirmiyorum. Fakat bu kadar yo?un ele?tiri görünce operasyonu savunmak zorunda kald?m. Uygun olgular?n operasyondan yarar görece?ine inan?yorum.

Sayg?lar?mla.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
16 yıl 11 ay önce #4218 Yazan: emrah
emrah tarafından Re: Cerrahi Sonunda Kusamamak !!!!!!! konusunda yanıtlandı
Midede asit fazlas?ndan kaynaklanan bir sorun varsa reflü olmasa da ilaç kullanmak gerekebilir,zaten amaç mideyi de?il yukar?y? kurtarmak.
Ayr?ca ameliyat geri dönü?ümü olmayan bir durum de?il,öyle olsayd? s?rf a??r kald?rd? diye veya ?iddetli kustu diye nüks vakalar? olu?mazd?.Olabilecek en kötü durum ameliyat öncesi hasta (reflü) hale geri dönmek olur muhtemelen.

Çok
16 yıl 11 ay önce #4223 Yazan: janjanlı
özgür arkadas?m sana kusamamakta b? nebze kat?l?yorum ama sen reflu d?yet?nede kars?s?n amel?yatada ?lacada ne olacak bu durumda reflusu olan ?nsan naps?n olsunmu? ben amel?yat? hocam ded?g? g?b? ehl? ellerde yap?lacaksa kars? deg?l?m ben oldum ve suank? sorunlarm amel?yat onces?nden Allaha b?nkere sukur daha az ..

Çok
16 yıl 11 ay önce #4225 Yazan: janjanlı
tab?k?? kafama tak?lan su kusma olay? gaz olay? var kusmak ?lerk? zamanlarda gercekleseb?l?r mecbur kald?g?nda 6aydan sonra kapak al?s?omus ondan sonra san?rsam kusab?l?rs?n ama zorla kusmamak laz?m tab?k? ozell?kle ?lk amel?yat oldugun s?ralar kusmak nukse neden oluyormus hocalar?m boyle ded?

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena forum