Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

FORUMDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Çok
10 yıl 1 ay önce #5217 Yazan: ömer_eutf
ömer_eutf konu oluşturdu: FORUMDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Sn Reflu Forum üyeleri,

http://www.reflumvar.org reflu hastalığı? üzerine uzmanlaşmış değerli isimler tarafından hazırlanmış, reflu hastalığı hakkında -hasta düzeyinde- Türkçe en geniş bilgi kaynaığıdır. Reflu Forum ise hastaların ve hekimlerin buluşma, fikir alış verişinde bulunması amacıyla hazırlanmış bir sağlık portalıdır. Bu foruma üye olmadan önce reflumvar.org adresindeki anlaşılabilir şekilde anlatılmış yemek borusu-mide-barsak hastalıkları hakkındaki yazıları okumanız forumu daha sağlıklı inceleminize yardımcı olacaktır.

Reflu forum'un birinci amacı -dünya örneklerinde olduğu gibi- hastaların kendi aralarında tartışması hekimlerin gerekli yerde fikir bildirmesi üzerinedir.

1-ARAMAYA İNANMAK
Foruma yazmadan önce üyelerin forumu incelemeleri şiddetle önerilir, çünkü çoğu zaman daha önce açılmış başlıklar altında aradığınız konu hakkında geniş bilgiler verilmiştir. Bu başlıkları incelemeniz hem sizin hemde hiç bir kazanç gözetmeksizin burda hizmet veren çok değerli hocalarımızın yararınadır.

2-BAŞLIK AÇMA
Forumu incelemiş ve kendi durumuna uygun başlık bulamamış üyeler yeni başlık açarken başlık içeriği betimleyici olmalıdır;

örnek; REFLU AMELİYATI SONRASI KUSAMAMA SORUNU
Bu doğru bir başlıktır ve forumda daha önce açılmış başlık öneklerinin güzelcelerindendir, üye reflu ameliyatı olmuştur ve "ya kusamazsam" diye endişelenmektedir, bu durumda olan bir çok üyenin olduğu o başlık altında görülmüştür ve kısa zamanda geniş bilgi edinilebilecek bir başlık halini almıştır.

hatalı örnek; SELAM BENDE REFLU VAR
Bu başlığı açan üyeyi kutlamaktan başka moderasyonun elinden bir şey gelmeyecektir, tebrik edilecektir.

hatalı örnek; 35 SENEDİR REFLUYLE YAŞAMAYI ÖÐRENDİM
Üyeler açmayı düşünecekleri başlıkları en azından alakalı olabilecek bir ana konu içerisine açmaları önerilir, bu başlık doğru topic altında çok doğrudur fakat çocukluk reflusu ana başlığı altında olması hata sebebidir. Doğrusu gastroözofageal reflu forumudur.

3-MESAJ İÇERİKLER?
Mesaj içeriği kısa, net, anlaşılır ve doğru imla ile yazılmalıdır. Hastalar kendi aralarında ve/veya hekimlerle yazışırken kendilerini ve şikayetlerini betimleyici olmalıdırlar. Üye ne öğrenmek istediğini açıkça belirtmelidir.
Üyeler için işlerini kolaylaştırıcı bir modalite örneği.ş

örnek:
Başlık: AMELİYAT SONRASI KUSAMAMA SORUNU

1. Mesaj içeriği:
-ana yakınma
-diğer yakınmalar(şikayetler)
-öykü; yukarıda tanımlanan şikayetlerin ne kadar süresi, daha önce hekime başvurulmuş mu? Vurulmuşsa ne denmiş? Hangi ilaçlar kullanılmış? Ne kadar süre kullanmış? Neler işe yaramış? Nelerden hoşnut kalmamış? Kendisine göre hastalığın nedeni ne imiş? Şikayetlerin stressle ilişkisi nasılmış?
-tetkik; yapılmış olan son tetkiklerin sonuç kısımları..
-merak edilenler ve sorular.

2. Mesaj;
Sn bikbik,
Sizinde dediğiniz gibi bende de ameliyat sonrası kusmama ve kusma isteği sorunları vardı. Ben ? sene önce ameliyat olmuştum, sizdekine benzer yakınmalar bende ? ay kada devam etti daha sonra yavaş yavaş geçtiğini göreceksiniz, şu an ? yaşındayım ve bir sorun yaşamıyorum.

3. Mesaj; (örneğin moderasyon tarafından yanıtlanan)
Sn bikbik,
Bu gibi sorunların ameliyat sonrası olması beklenebilir....
gibi..

4- SANAL MUAYENEHANE
Değerli üyelerimiz,
Reflu forum sanal bir muayenehane değildir, sanal olarak hastaların hastalıkları net olarak anlaşılamıyacağı gibi temel tıp kurallarına aykırıdır ve yasaktır. Forum sadece bilgi alıverişinde bulunmak, hatalı bilgileri düzeltmek ve üyeleri doğru yönlendirmek, hekimler için de geri bildirim almak adına değerli bir oluşumdur.
Forumu sanal hastane olarak görmenin, bu tür bir yaklaşım içerisine girmenin ve forumda yazılan önerileri hekiminize danışmadan kullanmanın yaratacağı sağlık sorunları sizi olduğu kadar bizide üzecek forumun amacı yanlış anlaşılmış olacaktır.

örnekler;
1- Mesaj içeriği olarak sadece patoloji veya endoskopi raporu olması durumu;
Bu tetkikleri foruma koymanızın hiç bir anlamı yoktur, sebepleri çokcadır. Örneğin bu raporları forumu inceleyen üç beş hekim dışında kimse anlamayacaktır ve forum amacı saptırılmış olacaktır, veya bu tetkiki sizden isteyen hekim zaten danıştığınızda yorumlayacaktır ki en sağlıklısı budur.
2- Bende şu-bu var şu ilacı ne kadar kullanayım sorusu durumu; cevabı "ne bileyim" olacaktır. Sitede ilaç kullanımı hakkında genel bilgiler dışında şunu bunu kullanın şeklinde yorum yapılmaz.
3- Bana New Hüseyinli'den bir doktor önerebilir misiniz? cevabı; hayır. Forumumuzda hekimler tarafından hekim önerilmesi etik bulunmamakta. Fakat hastalar birbirlerine öneride bulunabilir.
4- Önerileri aldıktan ve uyguladıktan sonra üyelerin bir daha uğramaması durumu; Sıkça rastlanan hadisedir, üyeler kendi sorunları hakkında bir çok soru sorup cevaplarını aldıktan sonra bir daha asla foruma uğramamaktadırlar, aslında üyeler için en önemlisi o önerilerin uygulanması sonrası geribildirimlerdir.

Değerli üyeler,
Reflu-Forum'da benim gözüme çarpan aksaklıkları sizlerle paylaşmaya çalıştım, sorularınıza daha hızlı ve açık yanıt alabilmek, sorunları paylaşmak, rahatlamak ve korkularımızı aşmak açısından bu küçük uyarılarımın uygulanması hepimizin işini kolaylaştıracaktır. Özellikle forum ve site için canla başla çalışan ve çok değerli yorumlarda bulunan adminimiz Uz. Dr. Koray TUNCER ve nacizane katkıda bulunmaya çalışan ben, ve en önemlisi bu forumda yazması üyeler için bir talih olan Prof. Dr. Serhat BOR gibi büyük bir isimden yorum alabilme fırsatı edineceğiniz gerçeğidir.

Sevgilerimle sağlık dolu günler diliyorum.

Dr. Ömer Küçükdemirci

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
10 yıl 1 ay önce #5223 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer konuyu yanıtladı: Re: FORUMDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

ömer_eutf Yazan:: doğru imla ile yazılmalıdır

Burada yarama parmak bastın. Anlamadığım bir konu, bazı üyelerimiz niye "i" harfi yerine ısrarla "ı" harfi kullanıyorlar. Halbuki türkçe klavye olmayan notebooklarda bile "i" harfi var. Kesinlikle çözemedim.
Bir iki kere uyardım ama, ısrar edince yapacak bir şey yok.

İlgine ve uyarılarına teşekkürler.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
10 yıl 1 ay önce #5224 Yazan: ömer_eutf
ömer_eutf konuyu yanıtladı: Re: FORUMDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Koray Abi,
Aslında bu şekilde forumun suistimal edilmesine izin vermesek.. Yani cevaplamasak veya ısrarla aynı hataları yapanları uyarılar bölümüne yönlendirsek mi acaba??

Dr. Ömer Küçükdemirci

Çok
10 yıl 1 ay önce #5226 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer konuyu yanıtladı: Re: FORUMDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
OK.

Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
9 yıl 11 ay önce #5524 Yazan: Murat Ömür ÖZKAN
Murat Ömür ÖZKAN konuyu yanıtladı: Selam....Dr. Koray Bey ve Ömer...Nasılsınız?
Nasılsınız?

Ben, artık daha iyiyim. Özellikle Aralık ayında kullandığım yıllık iznimde Dr. Koray Bey tarafından yapılan muayene ve endoskopi sonuçlarından sonra daha iyi oldum; hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak. Çünkü ruhsal rahatlığım, organizmama da olumlu bir şekilde yansıdı.

Dr. Koray Bey, Nexium' u dediğiniz gibi günde bir çok ender iki kere, Lustral' i de günde 100 mg. kullanmaya devam ediyorum. Ama meteospazmil ve domperidon' u henüz kullanmadım. Yani mideme fazla impulse göndermeyince en azından orayı düşünmeyince sanki hiçbirşey hissetmiyor ve kendinizi daha iyi hissediyorsunuz.

İyi bir metot oldu benim için bu.

:)

SElamlar, Murat.:)

muratsw

Çok
9 yıl 11 ay önce #5525 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer konuyu yanıtladı: Re: Selam....Dr. Koray Bey ve Ömer...Nasılsınız?

muratsw Yazan:: daha iyi oldum; hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak.

Çok sevindim. Umarım böyle devam eder.
Sevgiler.

www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena Forum