Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

Reflü operasyonu geçirenlerin son durumları

Çok
13 yıl 11 ay önce #156 Yazan: Yucel Kalem
Yucel Kalem konuyu yanıtladı: Reflu Ameliyati Sonra Yasadiklarim
Merhaba;
Yaklasik 15-20 gundur bu siteye girmiyordum. Bu gun siteye girdigimde bircok seyin degistigini gordum. Emegi gecenlerin eline saglik. Gayet guzel duruyor.
Cok cok ama cok uzgunum ama benim ameliyatimin (Nissen Fudaplikasyon) sonuclari bende halen olumsuz yonde ilerlemeye devam ediyor. Oykumu bu sitede birkac defa yazdim. (Eger sitenin yenilenmesi sirasinda arsive dokunulmadiysa hastalik oykum okunabilir)Kisaca ozetlemek istiyorum:
26 Agustos 2002 tarihinde Ege Universitesi'nde bu ameliyati olmustum. Ameliyattan yaklasik 2 ay sonra ABD'ye tasindik. Ameliyatimin uzerinden tam 1,5 yil gecti ve ben bu sure icinde mide ve yemek borusunda olusan bircok aciyi cektim, cekiyorum. Umutla ama buyuk bir umutla bu acilarimin gececegi gunleri bekliyorum.
Su anki durumum; bogazda kilcik batma hissi(sanki kuru oksurukle olusmus bogazda bir gerilme hissi), dilde karincalanma, kalb agrisi -onceye gore biraz daha az- ve midemin bana gore sag tarafinda kesik acisi-birsey batiyormus acisi karisimi bir agri.(Bu son 15 gundur olustu.)
Bu gun tekrar yeni bir doktora gittim. Eski doktorum da buradaydi ve o doktorum bana yapilan endoskopi, motility ve upper GI sonuclarida hersey normal gozukuyor demisti. Yaklasik 1 ay oncesinden randevu aldigim yeni doktorum Reflux alaninda uzman bir profosor. Bu gun bana soylediklerini sizlerle paylasmak istiyorum.
Bu gun doktorum Turkiyede bana yapilan motility sonuclarina bakarak o zamanki sonuclarin cok normal oldugunu soyledi. Ameliyat icin Mark Twain'in bir sozunu aktardi: " Eger sorun cozen birinin elinde cekic varsa, butun sorunlari civi olarak gorur."
Daha cok Gas Blod Sendromu uzeride ve yemek borusunun fazla s?k?lmis olabilecegi bunun tekrar cozulmesi gerekebilecegi uzerinde durdu. Bana Subat'in 20'sinde tekrar Upper GI yapilacak. Sanirim bu defayapilacak olan, yanlis hatirlamiyorsam "Cat Scan" dedikleri daha ayrintili baryumlu sivi icilerek yapilan x-ray serisi. (Sonucu sizlerle paylasirim.)
Gas Blod Sendrom'unu kisisel deneyimlerimle sizlerle paylasmak istiyorum. Ameliyat sonrasi yediginiz hersey inanilmaz bir gaz yapiyor. Ve bu gaz ancak anus yoluyla cikarilabiliyor. Eger gaz cikarmaya uygun bir ortamda degilseniz bagirsaklarinizdaki gaz sancisi refluyu sizlere arattirir cinsten. Bugun gittigim doktorumun soyledigine gore bunun sebebi (yanlis hatirlamiyorsam) nitrojen gazi. Bu gazi yemek sirasinda havadan aliniyor normal bir insan gegirerekbu gazi cikariyor ya da midenin fundus bolumunde saklaniyor fakat benim bunyemin bunu yapmasi imkansiz cunku ameliyat sirasinda gazi tutan fundus yemek borusunu sikilastirmak icin kullanildi. Gegirmem mumkun degil cunku yemek borusu gazin disari cikmasini engelleyecek bicimde sarildi. Yani benim simdi baska bir hastalik olarak nitelenebilecek bir Gas Blod Sendromum var. Ve doktorun soyledigine gore bu gazi hicbir gaz gidericiyle yok edemezsiniz cunku bu gaz kola gazi gibi cozunen bir gaz degil. Bunu da yasadiklarimdan biliyorum bu gazi gidermek icin aldigim haplarin hicbir yarari olmuyordu.
Benim durumumu aciklayabilecek diger bir yaklasimda psikolojim olabilir. Bu konuda bir cerrah doktorun benim hastaligi konusurken soyledigini soylemek istiyorum. "Biz doktorlar isin icinden cikamadigimiz zaman PSIKOLOJIK der isin icinden cikariz." Bu gorus pek bilimsel gorunmeyebilir. Psikolojinin insan sagligi uzerinde olumlu ve olumsuz etkileri goz ardi edilemez. Ama yukaridaki sozun dogruluk payi da sanirim goz ardi edilemez. Ben durumumu eli kesilmis bir hastanin kesik acisini hissetmesi ne kadar psikolojik ise benim bu agrilarim ve sikayetlerim de o kadar psikolojik olarak nitelendiriyorum.
Daha onceki yazilarimda da belirtim burada aktardiklarimla benim ameliyat surecimde doktorlarim olan Doc. Dr. Serhat Bor ve Doc.Dr. Sinan Ersin'e hicbir sekilde ama hicbir sekilde herhangi bir suclamada bulunmak istemedigimi tekrar tekrar belirtmek isterim. -Ki benim disimda ameliyatlariyla mutlu yasayan bircok hasta var.- Yazdiklarimdaki amac, ameliyat olmus bir hasta olarak bu hastaligin ve ameliyatin benim uzerimde ki etkilerini sizlerle paylasmak ve bu hastaliktan muzdarip olup cozum arayanlara Sayin Coskun ve Sayin Dr. Muzaffer Temel'in (ve baskalari) deneyimlerinden farkli deneyimlerden birini paylasmaktir. Ayrica her bilim dalinda oldugu gibi TIP'ta da hastaliklara ve tedaviye yaklasim ve uygulama farkliliklari oldugunu ama insan hayatinin "BİRİCİK" oldugunu bunun icinde hastaliklari sagaltima yonelik uygulamalar secilirken biraz daha titiz olunmasi, bireysel farkliliklarin daha derinlemesine incelenmesi gerektigine olan inancimin ameliyat sonrasi yasadiklarimla guclenmesi ve her hastanin da hastaliginin sagaltim surecine doktoru kadar kendisinin de sahip cikmasi ve o hastalik ile ilgili birazcik arastirma yapmasi gerektigini anlamis olmamdir.
Saygilarimla.
Yucel Kalem
Konu kilitlendi.
Çok
13 yıl 11 ay önce #158 Yazan: coşkun
coşkun konuyu yanıtladı: Re: Reflü operasyonu geçirenlerin son durumlar?
Yücel Bey, gaz şikayeti bende de var. Yalnız sancının şiddeti yediklerimle, yeme miktarı ile ve pantolon kemerinin sıkılık durumuna göre değişiyor. Karnın alt tarafına doğru yayılım gösteren bir sancı benimkisi. Birşeyler yedikten sonra gaz çıkarabilirsem rahatlıyorum. Ben bunun geğirememekle çok ilintili olduğu fikrinde değilim. Çünkü ben geğirebildiğim halde gaz sancılarım oluyor. Daha önce bunları yazdım ben. Ama bu konu üzerinde tatmin edici bir yanıt alamadım. Her konuda olduğu gibi geçinmeyi öğreneceğiz herhalde. Ayrıca yazınızın son kısmındaki insan sağlığı ile ilgili fikirlerinize katılıyorum. Selamlar

Konu kilitlendi.
Çok
13 yıl 11 ay önce #160 Yazan: drmt6042
drmt6042 konuyu yanıtladı: Re: Reflü operasyonu geçirenlerin son durumlar?
Sayın Yücel bey;
Coşkun beyin dediği gibi gaz problemi bende de zaman zaman oluyor ve yine denildiği gibi bu yediklerinizin cinsine, miktarına göre değişiyor ama bence tüm bunlar reflünün verdiği rahatsızlıktan daha fazla değil (en azından ben böyle hissediyorum).
Bende yazınızın son bölümüne katılıyorum ve bir hekim olarakta öneriyorum.
Kısa zamanda şifa bulmanız dileği ile....

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi
Konu kilitlendi.
Çok
13 yıl 11 ay önce #161 Yazan: gamze kaya
gamze kaya konuyu yanıtladı: Nissen Fundoplikasyon...
Merhaba,
ben de 18 Haziran 2003'te tıpkı Sn. Yücel Kalem gibi (Nissen Fudaplikasyon) geçirdim... ve hastanede kaldığım (Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi - Doç. Dr. Fuat ATALAY) 6 gün boyunca omuz ağrısından duramadım... Benimle aynı durumda olan arkadaşları okudum, biraz içim rahatladı. Dayanılması çok zor bir ağrıydı ve ameliyatı unutup, bu ağrıyla uğraştık. :cry:

Ancak belirtmeliyim ki ameliyatım başarılı geçti, çok kısa sürede toparlandım. Ancak yaklaşık 15 gündür omuz ağrımda bir artış var, biraz sıkıntılarım da olmuyor değil... Özellikle yemeklerden sonra. Doktorum gerçekten bu işi çok iyi bilen bir cerrah. Bunun için kendimi şanslı hissediyorum. :D

Özel bir bankada çalışıyorum. Yani stresim bol. Mide bulantılarım için dr. a gitmiştim. Helibakter pilori çıktı. İki tanı konuldu: Büyük Hiatal Herni ve Barrett Özofagus. Ameliyattan sonra bir hayli sevindim. Ancak Mayıs 2004'te yapılacak olan bir seminer dolayısıyla hastanenin doktorları bir araştırma yapıyorlarmış; açık / kapalı ameliyatların avantaj ve dezavantajları... Ameliyattan sonra yapılan endeskopide birşey çıkmadı, ama bu bir ay sonra çıkmayacağı anlamına gelmiyor mu? (Barrett Özofagus kanser öncülü olarak da biliniyor ve yemek borusu kanseri adayısınız...) Bu bayağı canımı sıktı. Mart'ın ilk haftası sanırım 4. endeskopi olacak ve umarım birşey çıkmayacak.

Aynı kaderi paylaştığım arkadaşlara biraz olsun faydam olabilir ve paylaşabilir miyiz düşüncesi ile aranızdayım. Tekrar görüşmek dileğiyle...

Selamlar
GAMZE :D
Konu kilitlendi.
Çok
13 yıl 11 ay önce #164 Yazan: Yucel Kalem
Yucel Kalem konuyu yanıtladı: Gas Bloat Sendromu
Merhaba:
Sayin Coskun Bey'in ve Dr. Muzaffer Bey'in sozettigi gaz problemi ile ilgili birkac seyi acmak istiyorum.
Aslinda ingilizcem pek iyi degil. Ama benim doktorumun anlattigi kadariyla Gas Bloat Sendromu'nun (Gaz Siskinlik Hastaligi) sebebi yediklerimizin niteliginden cok yeme sirasinda yutkunmayla midemize kacan hava ile ilgili. Soludugumuz havada bulunan nitrojen gazinin dogasi bu siskinlige neden oluyor. Doktorumun soyledigiden anladigim kadariyla bu gaz midede cozunmeyen bir gaz - bunun icin hicbir gaz gidericinin yarari olmuyor- Saglikli bireyler bu gazi gegirek yada midelerinin -yanlis bilmiyorsam- fundus bolumunde tutuyorlar. Ameliyatli hastalar gegiremiyor cunku yemek borusu cok s?k?, midede tutulamiyor cunku bizim midelerin fundus bolumu bir bag olarak yemek borusuna sarildi, boylece midemizin hacmi kucultuldu dogasi degistirildi. Bunun sonucunda da bu gazin tek cikis yolu kaliyor anus.
Bence Nissen Fundaplikasyon uygulamasini en buyuk yan etkisi sanirim Gas Bloat Sendromu. Aslinda bu konunun, konunun ilk elden uzmanlarinca aciklanmasi gerektigine inaniyorum. Cunku bizlerin bu konuda soyleyecegi hersey soylenceden baska bir sey degil.
Not: Asagida ki e-mail adreside Nissen Fundaplikasyon gecirmis bir hastanin Gas Bloat Syndromu ile ilgili gorusleri ingilizce olarak var.
http://www.medhelp.org/forums/gastro/messages/30123a.html
Selamlar...
Yucel
Konu kilitlendi.
Çok
13 yıl 11 ay önce #167 Yazan: ovuz
ovuz konuyu yanıtladı: Re: Reflü operasyonu geçirenlerin son durumlar?
Merhaba,

40 gun once amelyat olan bir kisi olarak bir kac seyi toparlamak istedim.

Omuz agrisi: Ilk 5 gun cektigim aciyi 6 ay ceken arkadas icin cok uzgunum. Gercekten cok aci vericiydi. Tekrar baslamasi ise benide korkuttu simdi. Umarim kisa zamanda biter. Gercekten insan baska bir sey dusunemiyo ve agri kesicide fayda etmiyodu bazen.

Spor: Bu konuda doktorlarimiz farkli dusunmekte. Ben ozellikle ameliyattan once sordum. Galiba yasayarak ogrenicez. Halteri anliyorum fakat voleybolu, futbolu anlamiyorum. Ziplamak, kosmak, istedigim seyleri yiyebilmek icin ameliyat oldum. Umarim ilerde bunlari rahatca yapabilirim.

Gaz sikintisi: Galiba bundan kurtulus yok. Oyle yada boyle bunla yasamayi ogrenicez. Cok olursa ben agri kesici aliyorum. Doktorum 6 aya kadar olabilir dogal dedi.

Hepinize gecmis olsun.
Konu kilitlendi.
Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena Forum