Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

Hiatal yetersizlik - Kendiniz karar verin

Çok
9 yıl 5 ay önce - 8 yıl 11 ay önce #7220 Yazan: Koray Tuncer
Benim yaptığım bir gastroskopiden 2 ayrı fotoğrafı görüyorsunuz. Birinde yemek borusu alt ucu kapalı görünsün diye çaba sarfedilerek fotoğraf çekildi, diğerinde de gevşek görünmesi için uğraşılarak fotoğraf çekildi.

Ne dersiniz? Hastada hiatal yetersizlik var mı, yok mu? Doğrusu hangisi?

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com
Ek Dosyalar:
Son Düzenleme: 8 yıl 11 ay önce Düzenleyen:Koray Tuncer

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 yıl 5 ay önce #7221 Yazan: rosegen
rosegen tarafından Hiatal yetersizlik - Kendiniz karar verin konusunda yanıtlandı
Koray Bey Merhaba, ikinci fotoğrafa baktığımda, yemek borusunun endoskopi aletini tam sarmadığını düşünerek, ikinci fotoğrafta hiatal yetersizlik var diyorum.:oops:

Not:Bu ikilem Cerrah ve gastroloji doktorum arasında yaşanmıştı.:?:

Saygılarımla..

Çok
9 yıl 5 ay önce #7222 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Hiatal yetersizlik - Kendiniz karar verin konusunda yanıtlandı
rozgen yazan:

İkinci fotoğrafta hiatal yetersizlik var diyorum.

İkinci fotoğrafta hiatal yetersizlik görünümü var olduğu doğru. Ama bu bir hastaya yapılan gastroskopi işlemi sırasında bir kaç dakika arayla çekilen fotoğraflar. Ekip, alet, hasta aynı. Sadece verilen hava miktarı, aletin sağa sola çekiştirilmesi gibi değişkenler farklı.

Yani ben ilk fotoğrafın ortaya çıktığı koşulları sağlar ve raporu buna göre yazarsam, hiatus normal, 2. fotoğrafın oluşmasını sağlarsam hiatal yetersizlik var.

Bence bu hastada hiatal yetersizlik yok.

Vermek istediğim mesaj, bende hiatal yetersizlik saptandı, şimdi ne olacak diye soranlarda aslında yetersizlik olmayabileceğidir.

Saygılarımla.

Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
9 yıl 5 ay önce #7224 Yazan: rosegen
rosegen tarafından Hiatal yetersizlik - Kendiniz karar verin konusunda yanıtlandı
Koray Bey:

''Vermek istediğim mesaj, bende hiatal yetersizlik saptandı, şimdi ne olacak diye soranlarda aslında yetersizlik olmayabileceğidir''

Bu durumda hiatal yetersizlik tanısı konulmış olsa bile, tek başına bir anlam taşımadığını, hasta yakınmaları ve yemek borusunda oluşmuş bir yara oluşumuyla birlikte bu tanıyı desteklemesi gerekir gibi bir anlam çıkardım yanılıyor muyum?
Saygılarımla..

Çok
9 yıl 5 ay önce #7230 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Hiatal yetersizlik - Kendiniz karar verin konusunda yanıtlandı
rozgen yazan:

Bu durumda hiatal yetersizlik tanısı konulmış olsa bile, tek başına bir anlam taşımadığını, hasta yakınmaları ve yemek borusunda oluşmuş bir yara oluşumuyla birlikte bu tanıyı desteklemesi gerekir gibi bir anlam çıkardım yanılıyor muyum?

Doğru.
Şüpheli durumlarda da pH-metri veya impedans gibi ileri tetkiklerle durumu değerlendirmek gerekir kanısındayım.
Saygılarımla.

www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
9 yıl 5 ay önce #7249 Yazan: Oğuzhan İmamoğlu
Haddimi aşan yorumlardan kaçınmak isterim ama gastroskopi kısa süreliğine bir gözlem gibi düşünülebilir. Bu açıdan anlık değerlendirmelerde sapma olması olası. Sanıyorum, gevşeklik, herni gibi konular bu anlamda değerlendirilebilir. Ama süreci uzun süren ve süreç sonunda etki bırakan bazı olguları (barret, ülser vs. gibi) gözlemlemek mümkün gibi görünüyor sanırım... Ph-metri gibi teşhislerin daha kararlı olması 24 saat gibi bir zaman yayılması galiba...

Biz mühendislikte bazı parametreleri hesaplayabilmek için değil gün ve aylar, yıllara baliğ ölçümler yapmak zorunda klaıyoruz çoğu zaman. Kısa süreli ölçümler son derece yanıltıcı olabiliyor...

Ama düşündüm de bu son dediğimi lütfen dikkate almayın zira o ph-metri kateterini bir yıl taşımayı düşünemiyorum bile...:D

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena Forum