reflüye bağlı biyopsi sonuçları

Çok
10 yıl 11 ay önce #9981 Yazan: ali mehmet
merhaba hocam. ben son 2 yıldır reflü şikayeti çekiyorum. herni vardı. ilaç kullandım. geçen hafta endoskopi yaptılar parça aldılar sonuç: h.bakteri saptanmadı. PAS/ALCİAN BLUE PH 2.5 g.özofagus bileşkeden alınan biyopsi örneğine uygulanmıştr. kardiak mukozada uzamış foveoları döşeyen kolumnar hücrelerin bir kısmında sitoplazmik nötral müsinin yanı sıra asidik müsin izlenmiştir (columnar blues) TANI: 1-kimyasal gastropati, h.bakteri negatif; antral mukoza;B.olağan oksintik mukoza; mide biyopsi-1 kodlu örnek; 2-olağan oksintik mukoza; h.bakteri negatif, mide biyopsi-2 kodlu örnek; 3- kronik gastrit, h.bakteri negatif, oksintik mukoza; b. kronik gastrit , foveoler hiperplazi, h.bakteri negatif; kardiak mukoza; c-reflü özofagus biyopsi kodlu örnek; endoskopik biyopsi. NOT: g.özofagel mukozadan alınan biyopsi örneklerinde barett mukozası saplanmamıştır. oksintik ve kardiak mukoza geçişini içeren biyopsi örneğinde izlenen inflamatuar yanıtın g.ozofagel reflüye bağlı olduğu düşünülmüştür denilmekte. bunu yorumlayabilrseniz sevinirim birde herniden ameliyat önerildi yaptırmalımıyım.(raporda, retrofleksiyonda hiatal kıskacın normalden geniş olduğu ve kardianın endoskopu tam sarmadığı izlendi ifadesi var)

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
10 yıl 11 ay önce #10003 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından reflüye bağlı biyopsi sonuçları konusunda yanıtlandı
Sayın aherdogan,
Barrett bulgusu saptanmamış. Midede mikrop saptanmamış.
Gastritten bahsediliyor. Reflüye bağlı değişikliklerden bahsediliyor.
Mide fitiğı reflü birlikteliğinde reflü ve fıtık operasyonunu daha erken düşünmek gerektiği kanısındayım.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena forum