Beni de bağrınıza basar mısınız?

Çok
6 yıl 4 ay önce #11487 Yazan: Efruh
Efruh tarafından Beni de bağrınıza basar mısınız? konusunda yanıtlandı
Herkese merhaba

Tereyağı yapımı sanıldığı kadar zor değil.

Hazır olmayan istediğiniz kilodaki sütü kaynatın ve ocağın altını kapatıp soğuyana kadar bekletin.üstünde kaymak oluşacak.tereyağı yapmak için bu kaymağa ihtiyacımız var.

Ben güzelce sıyırıp bzdolabında saklıyorum.her süt kaynattığımda oluşan kaymağı biriktiriyorum.
Tereyağı yapacağım zaman çıkarıp (sizin gücünüz yeterse kavanozda var gücünüzle çalkalayın.gücünü yoksa ben gibi mutfak robotunda 5 dk çevirin.sonra sıcak su bir çay vardağı bi 5 dk daha çevirin.sütten ayrılcak(yada kaymak)daha sonra ise buz gibi su ekleyip 5 dk daha çırpın sarı tereyağı ayrıldığını görceksiniz.ebin sonunda ise oluşan tereyağını başka bi kaba alıp suyu berraklaşana kadar buz gibi su ile yıkayın.

Anlatımın uzun göründüğüne bakmayın.çok basit. uygulayınca basit olduğunu anlıyorsunuz.afiyet olsun.

Söz konusu Vatan ise gerisi teferruattır....

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 4 ay önce #11488 Yazan: Efruh
Evde peynir yapmakta çok kolay.

ben maya kullanmıyorum.hazır peynir mayalarını sağlıklı bulmuyorum.bu yüzden keserek yapıyorum.lor,çökelekte denilebilir.
Malzemeler sadece 5 kilo süt (hazır olmayacak), iki yemek kaşığı öğütülmüş kaya tuzu, bir su bardağı elma sirkesi (ben birde limon da sıkıyorum isterseniz sıkmayın.)

Eper sirkeniz yoksa kg başı bir su bardağı yoğurt ile kestirebilirsiniz.

Süt ü kaynamaya başlarken 2 yemek kaşığı tuzu ve limonu dökün.kaynarken de bir su bardağı elma sirkesi(sirke yoksa beş su bardağı yoğurt) döküyoruz hemen toplandığını görceksiniz.1-2 dakka iyice toplansın.sonra ise tülbentten süzdürün tülbentin üzerine ağırlık koyun.sabaha kadar bekletin.sabah parçalara bölüp çıkan peyniraltı suyunda kavanoza koyun.

Bu kadar.
Yapabilirseniz şirden maya yapabilirsiniz yada bulabilirseniz şirden mayası peynir yapımında kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun

Çok
6 yıl 4 ay önce #11489 Yazan: Efruh
Yoğurt yapımı ise duymuşsunuzdur mutlaka

Kaynattığınız sütün ılınması gerekiyor.serçe parmağınu ısıracak kadar olmalı sıcaklığı.
Bir kg lik yapacaksanız dolu bir yemek kaşığı yoğurt u, bir kepçe süt ile karıştırıp mayalayacağınız süte döküp karıştırın. Ağzını kapatın (ben kavanozun ağzına kapak kapanack kadar peçete koyup öyle kapatıyorum kapağı fazla nem i alsın diye çünkü sulu yoğurt çabuk ekşiyor.)
En son uygun büyük bir bez,havlu yada sofra bezine sarıp bekletin. Bekleteceğiniz yerin sıcaklığına göre değişir yoğurt 'un oluşumu.yazın ben 3- 4 saat bekletiyordum.doğalgaz çalıştırmadan önce 6 saat.akşam 11 gibi mayalasanız sabah 5 gibi açıp işe gitmeden önce kaldırırsınız dolaba.

Yoğurt un püf noktası katı kıvamlı ve lezzetli olmasını isterseniz sardığınız bezi açtıktan sonra sarsmadan bir saatte öyle bekletin bir saat sonra dolaba koyun.birde fazla suyunu temiz bir bezle çekin.

Sanıyorum çok sulu olmasının diğer bir sebebi sıcaklığın fazla olması mayalarken sıcaklık ayarını bulursanız (serçe parmağı hissedecek kadar)sorun olmaz.

Çok
6 yıl 4 ay önce - 6 yıl 4 ay önce #11490 Yazan: Efruh
Ekşi maya yapımı öğrendim fakat evde uygulamaya geçmedim.detaylı araştırıyorum.

Bugün ekşi maya ile ilgili bir bilgiye rastladım.glutein i parçaladığı yönünde idi.tam hatırlamıyorum cümlenin tamamını.

Araştırdıkça ilginç ve faydalı bilgileri paylaşacağım.

Ameliyat olsanızda olmasanızda hiçbirşey için geç değil.sağlığımızı geri kazanmak için araştırmalara ve denemelere devam.

Sağlığımız pamuk ipliğine bağlı değil ya Allah şifasını mutlaka doğaya saklamıştır.bulmak mesele.bunun içinde araştırmak gerek.

Gastrit için Çözüm pek yok. Şuana kadar denk gelmedim.muz ve süt iyi geliyor denmiş fakat kesin değil.bi kere denedim ayrıca muz da midemi bi tuhaf ediyor anamur olmasına rağmen.bir tane bile yiyemiyorum

Gastrit eğer midenin bir bölümünde iltihap ise bu iltihap neden hiç geçmiyor?yediğimiz yiyeceklerke sakinleşebiliyor fakat geçmiyor.diş iltihabı yada vücudun başka biyerindeki iltihap bile geçerken midedeki neden geçmiyor ilaç kullanılmasına rağmen?

Son düzenleme: 6 yıl 4 ay önce Düzenleyen:Efruh

Çok
6 yıl 4 ay önce #11493 Yazan: Efruh
Panik atak'ın bağırsaklarla ilişkisi var mıdır?

Ben olduğunu düşünüyorum.

dün mecbur kaldığım için sütlaç yedim birde yarım poğaça.yaşadığım refl değildi. Akşama doğru bağırsaklarım midemi zorluyor gibiydi.sıkılma hissettim bulunduğum ortamda daraldım.
Daha önceleri de hiçbir sağlık sorunum yokken poğaça tatlı pasta yediğimde yaşardım anlam veremezdim.kabullenemedim de açıkcası
Acaba bizi bağırsaklar mı yönetiyor????ruh sağlığı da yediklerimize bağlı olarak bağırsaklarla igili olabilir mi?

Çok
6 yıl 4 ay önce #11500 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Beni de bağrınıza basar mısınız? konusunda yanıtlandı

Efruh Yazan:: Panik atak'ın bağırsaklarla ilişkisi var mıdır?

Teorik olarak vardır. Kişinin stresli ruh halinden en çok etkilenen sistem sindirim sistemi, öncelikle de barsaklardır.

Acaba bizi bağırsaklar mı yönetiyor????ruh sağlığı da yediklerimize bağlı olarak bağırsaklarla igili olabilir mi?

Felsefi olarak böyle bir yorum yapılabilir. Mutluluk hormonu olarak tabir edilen Serotonin'in %5'i beyinde, %95'i ise barsaklardadır. Bu nedenle barsaklar ikinci beyin gibi de yorumlanmaktadır.
Saygılar.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Sorumlular: sinanersinömer_eutf
Geliştiren: Kunena forum