Barrett Özofajit Hakkında.

Çok
11 ay 1 hafta önce #11966 Yazan: Uğur
Barrett Özofajit Hakkında., Uğur tarafından oluşturuldu
Sevgili Hocalarım merhaba, 2012 yılında asker dönüşü mide yanması sebebiyle endoskopi ve biyopsi işlemi gerçekleştirildi. Tanı: H.Pilori mikrobuydu, üçlü tedaviden sonra düzelme oldu. 2015 yılında dengesiz ve düzensiz beslenme, sigaradan dolayı tekrar mide yanması problemiyle aynı Doktor ve hastanede endoskopi ve biyopsi yapıldı. Endoskopide Tanı: Pangastrit ve Osefajitti. (Grade C ) Antrum ve Osefagustan biyopsi alındı. Biyopsi ise : Fokal intesttinal Metaplazi (Barrett) ve kronik iltihabi infiltrasyon / Hafif derecede gastrit (h.plro ve displazi yok ) doktor önemli bir şey olmadığını söyledi, panto, famodin ve gaviscon verdi.6 ay sonra tekrar kontrol endoskopi ve biyopsi istedi. 2016 yılında yapılan endoskopi ve biyopside, endoskopide tanı: Gastrit, Kös gevşekliği, Osefajit (Grade B) , biyopside ise Ozofagus: İntestinal Metaplazi (Barret) ve kronik iltihabi inflatrasyon Antrum: Kronik İnaktif Gastrit / H.Plori yok, displazi yok. 1 sene sonra tekrar kontrol endoskopi ve biyopsi istedi. 2017 yılında endoskopi ve biyopsi de ise endoskopi tanı: gastrit, osefajit (Grade A) biyopside ise: Bu sefer Barrett yoktu Kardits yazıyordu. Barrett geçmiş dedi Doktor bey. (Ancak bu biyopsi farklı bir pataloji merkezinden yapıldı. )1 sene sonra tekrar kontrol endoskpi ve biyopsi istedi doktor bey. 2018 yılında tekrar endoskopi ve biyopsi yapıldı. Endoskopik Tanıda: Gastrit, Kös Gevşekliği, Ösofajit (grade A) Biyopside ise: Eroziv Gastrit vardı. (H.Plori – Displazi ve İntestinal Metaplazı yok gözüktü. Pataloji merkezi en son yapılandı. Doktor Bey önemli bir şeyin olmadığını , 4 ay sonra kontrole istediğini söyleyince, şaşırdım biraz önemli bir şey yoksa neden 4 ay sonra geleyim diye kendi kendime sordum. Nihayetinde 4 ay sonra değil 11 ay sonra gittim. Son 5 ay ilacı azalttım, yanma olduğu halde 2-3 günde bir ilaç kullanmaya başladım, dengesiz beslenme son 4 ay boyunca oldu. Özellikle öğle yemekleri dışarıdan. Eylül ayında sigarayı bıraktım. Bırakmama rağmen göğüsde ağrı ve midede yanma problemim vardı. 2019 yılında yapılan endoskopi ve biyopside. Endoskopik tanıda: Gastrit ve Ösefajit (Grade B) tanısı vardı. Biyopside ise bu kez tekrar Barrett Özofajit tanısı koyuldu. Displazi yoktu. Çok moralim bozulmuştu , Doktor bey önemli olmadığını bendeki Barrett’in küçük olduğunu söyledi ve 1 sene sonra endoskopik takip istedi. Panto kullanmaya devam et, Axid adında bir ilaç daha ekleyip akşamları içmemi söyledi.
Sevglili Hocalarım, bu durumda benim moralim çok bozuldu ve kafam acayip karıştı. Psikiyatrılık durumum oldu neredeyse. Her gün bunun korkusuyla yaşıyorum. İnternet ortamında sizin ve yine birkaç Doktor beyin görüşü hariç oldukça olumsuz makaleleri görüşler ve videolar var. Ne yapacağımı bilmiyorum.
Barrett kesin kanser yapar mı ? Bu bizde oluşmuş ise eninde sonunda kanser mi olacağız. (bazı makalelerde 10-20 yıl sonra diyor)
Barrett in tedavisi var mı, İlaç veya Ameliyat ? Sadece ilaç ömür boyu kullansam bu hastalık ilerler mi ?
Barrett erken teşhiste bile 5 yıl yaşama şansı çok az diyorlar.
Birde bir Kös gevşekliği bi var, bir yok, bu durum düzelip geri mi geliyor.
Bana bilgi verip, yardımcı olursanız çok mutlu olurum.Eğer yazıma cevap verirseniz size mail üzerinden endoskopi ve biyopsi raporlarını ve çekilen son 2 endoskopinin video görüntüsünü yollayabilirim.
Şimdiden çok teşekkürler.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: ömer_eutf
Geliştiren: Kunena Forum