barett ve yutkunma güçlüğü

Çok
14 yıl 5 ay önce #8300 Yazan: mete serdar
barett ve yutkunma güçlüğü, mete serdar tarafından oluşturuldu
merhaba, ortalikta bu kadar dezenformasyon varken bu kadar güncel ve istismara açık bir konu üzerinde, böyle bir site yaptığınız ve kamuoyunu aydınlattığınız için teşekkür ederim. Benim öğrenmek istediğim husus şu; 32 yaşındayım, yutkunma güçlüğü nedeniyle bir üniversite hastanesinde kbb anabilimdalı bşk tarafından gözlem altındaydım, tüm tetkikler yapıldı ancak bir sonuç çıkmadı, daha sonra gast.ent. bölümünden başka bir hocaya beni yönlendirdi, bu hocanın muayanesinde endoskobi oldum ve patolojide barett, hp (+), ve alt kardiyada gevşeklik tespit edildi. hp tedavisini oldum, ancak her gün protenex isiminde bir ilaç içiyorum, doktorum bunu ölene kadar içeceğimi söyledi, bazan sesim kısılıyor, göğüs kemiğimin arkasında ağrı oluşuyor, yemek yedikten sonra, ciğrerlerimden hırıltı geliyor ve öksürmeme neden oluyor ve bir süre sonra bu semptomlar kayboluyor, ve sonra yeniden nüksediyor, yutkunma güçlüğüm hala devam ediyor, sorum şu bu semptomlar ilaç tedavisine rağmen neden iyileşmemiş olabilir, yutma güçlüğümün reflü ile bir bağlantısı varmıdır ve yutkunma güçlüğüm ilerleyebilirmi, çok teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
14 yıl 5 ay önce #8303 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Cvp:barett ve yutkunma güçlüğü konusunda yanıtlandı
mete serdar yazan:

bu semptomlar ilaç tedavisine rağmen neden iyileşmemiş olabilir,

Olasılıkla reflü sorununuz zaman zaman tekrarlıyordur (yedikleriniz, ilacı aksatmanız, vb) nedenlerle.

yutma güçlüğümün reflü ile bir bağlantısı varmıdır

Olabilir.

yutkunma güçlüğüm ilerleyebilirmi

Belki. Kesin konuşmak zor.

Öncelikle ilacınızı en az 6 ay düzenli sabahları kahvaltıdan yarım saat kadar önce almalısınız. İlaç ile yakınmalarınızın seyrini değerlendirmeli, 6 ay sonrasında da yakınma olduğu taktirde yine ilacınızı aralıklı almalısınız. Gelişmelere göre ne yapılacağına (operasyon vb) karar vermek lazım.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
14 yıl 5 ay önce #8305 Yazan: mete serdar
mete serdar tarafından Cvp:barett ve yutkunma güçlüğü konusunda yanıtlandı
Teşekkürler Doktor Bey, bulunduğum şehirdeki en yetkin hocalar tarafından kontrollerim yapıldı ama tatmin edici bir sonuç alamadık, ne şikayetlerim de azalma oldu n de durum tam olarak tespit edildi, tavsiye edebileceğiniz bir kurum yahut tetkikler varmıdır, bu süreçten sonra ne yapmalı, endoskobi ve ilacın başlamsına mukabil ilk kontrolde, 3 ay sonra, hoca bana durum nasıl diye sordu " aynı" dedim, ilaca devam dedi, bu kadar...

Çok
14 yıl 5 ay önce #8308 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Cvp:barett ve yutkunma güçlüğü konusunda yanıtlandı
Sayın mete serdar,

Ben böyle bir durumda ben ilaçlarınızı gözden geçirir, belki bazı yeni ilaçlar ekler ya da pH-metri veya impedans gibi daha ileri bir tetkikle tanınızı kesinleştirmeye çalışırdım.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
14 yıl 5 ay önce #8311 Yazan: mete serdar
mete serdar tarafından Cvp:barett ve yutkunma güçlüğü konusunda yanıtlandı
Çok teşekkür ederim.

Çok
12 yıl 3 ay önce #9534 Yazan: mete serdar
mete serdar tarafından Cvp: barett ve yutkunma güçlüğü konusunda yanıtlandı
doktor bey; 8 ay önce manometri testini yaptırdım ve bulgular normal çıktı.
3 yıl önce endoskobi yaptırdığımda barett teşhisi konmuştu, displazi yok, yine 8 ay önce, bu sefer endekobiyi aile dostu bir uzman hekim arakadaşa hastanede yaptırdım, ancak biopsiye gerek duymadı temiz görünüyor dedi, ben ilk endoskpiden bu yana her gün protenex kullandım, bu ilacı yarıya indirilim dedi, şimdi size sormak istediğim 3 husus var, cevaplarsanız sevinirim;
1- biopsi yapılmaması normal bir durummu, endoskopi raporunda barettt kısmı halen görünüyor çünkü
2- bu barexx tedavi yöntemi konusunda biraz bilgi verirmisiniz, etkilimi, yaptırmalımıyım, yan etkileri nelerdir, güvenli bir tedavi yöntemimi?
3- Son olarak, aslında tüm barett hastaları adına bir soru olacak, ingilizce kaynak ve makaleleri de okuduğumda, baretin kansere dönüşme riskinin yüksek olduğu yazılmış, şimdi gerçekten bizler kanser olma adayımıyız, sonuçta, mide asdini dışsal faktörlerle engellemek mümkün değil, yani hayat tarzı değişikliği gibi dışsal faktörler, bu riski azaltmıyor, bu konuda gerçekten riski ortaya koyabilirmisiniz, ben 35 yaşındayım, 15 seneye yakın az da olsa sigara kullandım ve bıraktım, alkol kullanmıyorum, ancak ciddi bir tedirginlik içindeyim...

Sorumlular: ömer_eutf
Geliştiren: Kunena forum