gebeyim, midem beni öldürecek

Çok
15 yıl 8 ay önce #5909 Yazan: eda ünüvar özdilli
Sayın Uzman Doktorlarımız,

Gebeliğimin 10.haftası içerisindeyim.
Yaklaşık 1 haftadan beri, gırtlağımda çok şiddetli yanma, göğsümde ağrı ve diyafram alt tarafında yani midemde yanma ve ağrı mevcut.
Ayrıca yüksek tansiyon hastasıyım ve bel fıtığım var.
Tansiyon için alfa metil dopa ilaçlarından, belim için de yüzme yapıyorum.
Gebelikte kullanılan bir multivitamin ve folik asit takviyesi de alıyorum.
Bundan 2 yıl önce çok şidetli mide ağrıları nedeni, endoskopi yapılarak midemde, bir kaç yara ve hafif derecede reflü ayrıca da helikobakter mikrobu da bulundu. Bunun için antibiyotik tedavisi yapıldı. Ayrıca proton pompa inhibitörüne cevap vermediği için günde 1 tane alınan türünü hatırlamadığım bir ilaçla devam ettik ve çok iyi sonuç aldık. Midemde ağrı yada reflü diyetimi düzenli tutmadığım zamanlarda olmanın dışına çılkmadı.
Şimdi gebeyim ve tekrar 1 haftadır. Az ve sık yemeğe dikkat ediyorum, yağlı baharatlı hiç yemiyorum (zaten midemi bulandırıyor, tiksiniyorum). buna rağmen midemde ağrı gırtlağımda çok şiddetli yanma var. Sık sık birşeyler yiyorum, belim nedeni ile otururken pek rahat değilim, yediklerim yukarı çıkacak diye de uzanamıyorum. Böylelikle çok zorlanmaya başladım. Ayrıca yüksek yastık kullanmaya da çalışıyorum ama gece rahatsız olduğumdan farkında olmadan yastığı yere atıyorum.
Bu konuyu henüz kadın doğum doktorumla görüşmedim, daha bu kadar erken gebelik döneminde böyleyse ileride rahmin daha da büyüyünce nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyor ve umutsuzluğa düşüyorum.
Konu hakkında görüşlerinizi iletmenizi rica eder, iyi tatiller dilerim.

Saygılarımla,

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
15 yıl 8 ay önce #5916 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Cvp:gebeyim, midem beni öldürecek konusunda yanıtlandı
Sayın kuzaydo,
Gebelik reflüsünde sosyal önlemlere ek olarak Aljinat süsp yemeklerden sonra ve yatarken 1-2 ölçek, bu yeterli olmazsa sukralfat tb veya süsp denenebilir. Bunlar yeterli olmazsa Sizi değerlendirecek hekimin önerilerine uymak uygun olur.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena forum