Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

kulakta yanma

Çok
13 yıl 2 hafta önce #1919 Yazan: galipemre
kulakta yanma, galipemre tarafından oluşturuldu
merhabalar,

iki gun ust uste birer bardak kola ictim yaklasik 4 aydan sonra. su anda bogazim ve sag kulagimin ici cok yaniyor.genizimde akinti var. bas agrisiyla beraber sanki grip olmusum ibi hissediyorum ama bir kirginlik halsizlik ates falan yok mide ilaclarinin miktarini cogaltinca agrim hafifledi. acaba yanma icin kullanabilecegim birsey varmi? ve reflu neden kulak agrisi yapiyor. dayanilmaz bisey :(

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
13 yıl 1 hafta önce #1932 Yazan: İrfan Yorulmaz
İrfan Yorulmaz tarafından kulakta yanma konusunda yanıtlandı
Reflü baz? ki?ilerde geniz ve burun seviyesine kadar yükselip geniz ak?nt?s?, burun t?kan?kl??? ?ikayetleri yapabiliyor. Hatta s?k tekrarlayan sinüzitlerde reflünün rolü olabilece?i de iddia ediliyor. Ancak ben 2 bardak kola içmekle dayan?lmaz derecede kulak a?r?s? geli?en bir hastayla bu güne kadar hiç kar??la?mad?m ve bu nedenle kulak a?r?n?z?n buna ba?l? olabilece?i konusunda son derece ?üphedeyim.

Kulak a?r?n?z?n belki ba?ka bir nedeni vard?r ve tesadüfen kola içmeniz ile ayn? zamana denk gelmi? de olabilir. Kula?? muayene etmeden net bir yorum yapmak mümkün de?il.

Sayg?larla...

Prof. Dr. İrfan Yorulmaz
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı
irfanyorulmaz.com

Çok
12 yıl 11 ay önce #2039 Yazan: emrah
emrah tarafından kulakta yanma konusunda yanıtlandı
Reflü kulak sorunlar?na yol açabilir.Ve benzer sebeplerden dolay? baz? merkezler atipik semptomlar?; Larengofarengeal Reflü olarak degilde, Ekstra Özefageal Reflü olarak tan?mlar.
Semptomlardan bir tanesi; özellikle çocuklarda, kulakta (ingilizcede "glue ear" ad? verilen) 'yap??kan s?v?' toplanmas?d?r, ki bu bazen yar? yar?ya duyma kayb?na neden olabilir.

(.....Our Newcastle team, led by Professor Jeffrey Pearson, recently showed that gastric reflux - stomach juices which come up into the throat -can each the middle ear more easily in children through a connection called the Eustachian tube. Once in the middle ear, the gastric juices cause damage which leads to inflammation that is thought to trigger the production of the glue...... )

Kula?a kadar ula?an mide özsuyu muhtemelen orta kulak iltihab?na (otitis) yol açabilir.
(....to a conclusion that pepsin found in middle ear effusions was probably due to the reflux of gastric contents.....)

Yine kulakta asit olay?n? ve yanma ihtimalini detekleyen ba?ka bir yaz?:

The researchers analyzed the fluid in the ears of 54 children with ear infections (OME). Surprisingly, 45 of the children had digestive enzymes from the stomach (pepsin and pepsinogen) at concentrations 1000 times higher than expected. the acidic liquid from the stomach can flow to the back of his throat and then drip into the Eustachian tube. This would cause irritation and swelling (ear burn?), thus setting up an ear infection. I look forward to seeing if measures to control reflux prove effective for preventing ear infections. I suspect they will.
Dr Greeme.

Ayr?ca kulakta orta kulak s?v?s? numuneleri al?n?p pH ölçümü yap?larak Reflü te?hisi koyulabilmektedir.(Ancak pepsinin kulakta bulunma sebebinin reflü d??? etkenler olma ihtimalini dü?ünen temkinli yakla??mlarda bulunmaktad?r)

iki gun ust uste birer bardak kola ictim

E?er Üst Özefageal Sfinkterde bir fonksiyon bozukl?u varsa ve kula??n?zdaki yanman?n sebebi gerçekten asitse herhalde daha iyi bir tetikleyici kullanamazd?n?z.

Benim kulaklar?mdaki yara ve ?i?likler bikaç ay PPI kulland?ktan sonra kayboldu ve bir daha olu?mad?.Asl?nda zaman?nda ben de ?rfan Bey'in hastas? olmama kar??n kendisiyle görü?tügümde bikaç ayl?k PPI ile kulak sorunlar?m? halletmi? oldugumdan ve esas derdim halen bo?az?mdan ve a?z?mdan az miktarlarda kan gelerek devam eden larenks-farenks ?ikayetleri oldugu için san?r?m bu kulakla ilgili bölümleri es geçmi?im.

Çok
5 yıl 6 ay önce #9908 Yazan: sibel
sibel tarafından kulakta yanma konusunda yanıtlandı
1 yıl önce taksiyle yüksek bir yere çıkarken kulaklarımda garip hisler oluştu ve bunun yükseklikle ilgili olduğunu düşündüm derken birkaç gece sonra uyurken ağzıma gelen sarı acı bir su ile nerdeyse boğulmak üzereyken uyandım, birkaç gün sonra korkunç boğaz yanması başladı, hemen akabinde tiroid bezimde nodül oluştu, nodül oluşur oluşmaz boğazımdaki yanmanın tiroidle ilgili bir hastalık olduğunu düşündüm kbbye gittim hormon testleri, ultrason yapıldı ve nodülün bu şikayetleri yapamayacağı, hormonlarımın normal olduğu söylendi fakat sevgili doktor bana bunun reflü olabileceğini söylemedi, boğazımı kontrol etti ve faranjit teşhsi koydu ki faranjitte ya yükselen mide asidi yada boğaz yanması başladıktan sonra durmaksızın yediğim dondurmalarla oluşmuştu gerçi başlangıç yine reflü. yaklaşık 3-4 ay hiçbirşey yapmadan boğazımın korkunç yanması ile yaşadım ve kbb doktorlarına kızdım benim tiroidim var boğazım çok kötü ama tedaviyi gerektiren birşey yok dedikleri için tabii ben beklerken hastalık dahada şiddetlendi ilerleyen zamanda burun etlerim şişmeye başladı ne yesem alerji oluyordu, mide şişkiniği, gaz ve gazı çıkaramama, kulaklarıma bıçaklar saplanıyordu adeta ve denilenleri anlamayack duruma dahi geldim, yarı yarıya duymuyor gibiydim. birşey yedikten sonra ki küçücük bir parça dahi olsa bu hemen midemden göğsüme birşey yükseliyor böcek gezmesi gibi daha sonra boğazım deliler gibi yanmaya ve nefes almakta zorlanmaya başlıyordum, mide asidinin boğazıma kadar ulaşması, boyun ve yüz kaslarımın hemen kasılmasına sebep oluyordu, gün içersinde hiç durmadan bu durumu yaşadığım için yaşayan ölüye dönmüştüm ve ölmek için dua ediyordum, hergün intihar etmeyi düşünüyordum çünkü bir hastalığım vardı ve doktorlar sanki hiçbirşeyim yokmuş gibi davranıyorlardı. başımda ensemden başlayan şiddetli basınç, yüzümde korkunç bir ağrı, dişlerimi birden bire sıkmaya başlamam, burun tıkanıklığım, sinüzit oluşması, kulaklarımdaki işitme kaybı ve ağrı, boğazımda ki yanma ve ağrı, midemdeki sancılar ve gazla ilgli bir dizi doktor dolaştım hepsi birbirine gönderdi, ben gittikçe dahada aptallaştım artık ne yapmam gerektiğini bilemeyecek duruma geldim, insanlar hastalık hastası olduğumu dşündü. 3 kbb, 4 nöroloji, 1 beyin cerrahi, 1 psikiyatr, 1 göğüs doktoru, 1 enfeksiyon doktoru, 3 dahiliye , 1 gastroenterolog gezdim, 6-7 kezde acile gittim bu 1 yıllık süreçte, öğrenciydim okulu dondurmak zorunda kaldım, en son gastroskopi yaptırdım, pangastrit ve bakteri bulundu, kös yetmezliği çıktı alt sfinkterın bulunduğu bölgede mukoza tahrişine rastlanmadı fakat çıkan sonuç beni yine tatmin etmedi çünkü orda reflü yazmıyordu üstelik özafajit denen yerde tahriş olmadığı için bu sanki asidin boğazıma çıkamayacağı izlenimini uyandırıyordu bende bir kbb doç. dr göründüm ve endoskopi ile boğazıma baktılar ve reflü larenjit olduğum söylendi 1 yıl sonra tüm çabalarımla hastalığın ne olduğunu buldum eğer reflünün boğazıma kadar çıkıp ensemdeki kasları gerip yüz ağrısı, çene kasılması, başta basınç yapışı yüzünden gittiğim 4 nöroloğu dinleseydim ki 4üde beni ya psikiyatriye yönlendirdi yada antidepresan yazdı evet onları dinleseydim belki birkaç yıl sonra neyim olduğunu bulacak fakat yaşıyor olacakmıydım yada hala delirmemiş olacakmıydım şüpheliyim. neyse her zaman doktorları dinlemek o kadar iyi olmuyor. bir bitki uzmanı ile görüştüm ki tanınmış almanyada herbalizm üzerine eğitim görmüş hümanist ve idealist bir bitki uzmanı buldum ki daha önce kimya mühendisliği okurken ilaçların yan tesirleri yüzünden bu işten vazgeçebilecek kadar zeki bir insan. Reflü larenjit, pangastrit, helicobakteri ployri,kös yetmezliği tedavisine başladık daha ilk hafta boğaz yanması, boğaz ağrısı, kulak ağrısı, burun etleri şişmesi, alerji semptomları hafifledi hatta boğaz yanması ve ağrısı, burun etleri şişmesi tamamen geçti, alerjide yok, sadece uzun zaman asitle muhattap olduğu için bir takılma hissi, dolgunluk gibi birşey var ama rahatsız edecek kadar şiddetli değil, bunun dışında midedeki ağrılarda hafifledi, başımda basınç, ensemde ağrı, yüz kaslarımın korkunç ağrılı zonklamaları, istemsiz kas kasılmaları geçti tabiiki tedavi 1 haftalık bir tedavi değil, bu herbalist en ağır pangastriti ,ülseri ve reflüyü en geç 2 ayda tedavi ettiğini anlatan videolara sahip, zaten tanınmış biri netten hemen bulursunuz, tahilil sonuçlarını alıp mutlaka kendisiyle görüşmenizi tavsiye ediyorum zaten kullandığı ürünler klinik araştırmaları yapılmış ve bu hastalıkları tedavi ettiği kanıtlanmış bitkisel ürünler piyasadaki şaklabanalrdan değil kendisi, ben olsam adam kendi reklamanı yapıyo garanti diye düşnürdüm ama öyle bir acı çektim ve hiçkimse yardım edemediki bana grçekten onu az bile övüyorum...Ayrıca maria trebenin iç organ kası gevşekliği için verdiği bitki ilacınıda kullanamnızı tavsiye ediyorum nede olsa yemek borusu kaslarında problem olmasa reflü boğaza kadar çıkamaz...
www.balikesir.com/bitkiler/cobancantasi.htm
Allah hepimizi kurtarsın, mide asidinin boğaza, genize, buruna çıkması cehennemin yeryüzüne inmesinden başka birşey olmasa gerek...

Sorumlular: İrfan Yorulmazfatihogut
Geliştiren: Kunena Forum