Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

2 kere ameliyat oldum, hala reflü belirtileri var

Çok
11 yıl 1 hafta önce #4682 Yazan: emili@
Hocam selamlar sevgiler...

öncelikle bu forum için size "milyonlarca" defa teşekkür ederim.

ben 2003 yılında laparoskopik reflü ameliyatı oldum. ameliyattan sonra 20 gün boyunca sıvı gıdalarla beslenmem söylendi. fakat 25. gün yediğim lokma çok sert olmalıydı ki, acılar içinde kustum. (çok ciddi basınç olmuştu)
başımızdaki belayı bertaraf ettiğimi düşünerek biraz rahatladım fakat korktuğum ertesi akşam başıma geldi. boğazımda çok ciddi bir yanma oldu. sarılan bölgede bir eğrilik hissediyordum. ben aslında ne olduğunu biliyordum. (kayma diye düşünüyordum)

doktorum bazı ilaçlar önerdi, tahriş olmuştur, zamanla geçer dedi.. ama öyle olmadı tabii.. artık şikayetlerim üzerine (1. ameliyattan 1 yıl sonra) 2. ameliyatı oldum. 1.5 cm kayma olmuş, açık ameliyat esnasında bozulan bölge yerine indirelerek tekrar üstüne "ek sarılmalar" yapılmıştı. (sağlamlaştırılmış). artık kussam bile bişey olmayacağı söylendi bana...

2. ameliyattan sonra boğazımda ki yanmalar hafif vardı. geçmiş etkilerin devamıdır, hemen geçmeyebilir diye sabırla bekledim. bir ara düzelmeye başladı, ama 2. ameliyattan 1 yıl sonra yine aynı şikayetler başgösterdi. ilk kusma sonrasındaki ağrıların aynısı, mide bağlantı noktasında acı ve boğazda farenjit, yemek borusunda bazen şimşek çakarcasına ağrılar, dilde paslanma, tortu, dişlerde çürümeler, boğazda karıncalanmalar...

ben ne yapacağım, açıkçası bilemiyorum... benim durumum literatüre de uymuyor, buna benzer vakalar olmuşmu bilemiyorum, olmuşsa da çözümü varmıdır.
asit geliyorsa nasıl engellenecek, gelmiyorsa bu ağrının sebebi nedir. özellikle ilk kusmadan sonraki ağrılarla aynı olması beni endişelendiriyor. ama doktorum asitten kaynaklanmıyor diyor.

kayma olduğu zamanda asit yok deniyordu (ilk ameliyattan sonra) bütün testler normal görünüyordu, ama ameliyatta kayma olduğu tespit edildi. hepsinin raporları var!

Şimdi burada tekrar kayma olmuşmudur, ilk kusmanın herhangi bir dokuya zarar verme ihtimali var mı, bunları anlamak için ne yapılabilir. zira ben bu şekilde hayatıma devam edemiyorum. ACIYLA GEÇEN BİR ZAMAN, NE ACI!

kafama takmıyorum ama ağrılar artınca takmak zorunda kalıyorum, moralim bozuluyor, doğal olarak kısır döngü, lokman hekimlerde bazı ot tedavilerinide denedim, kefir, kekik suyu hertürlü şeyi denedim...

gaviscon alınca bir miktar düzeliyor ama kalıcı çare değil. yani kısaca 1. ameliyat sonrasına geri döndüm.

bu konuda sizlerden yardım bekliyorum. saygılar ve sevgilerimi sunuyorum.

Reflüzede!..

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
11 yıl 1 hafta önce #4685 Yazan: ömer_eutf
sevgili emil@
Şikayetleriniz sizin de belirttiğiniz gibi non-spesifik. Öncelikle bu şikayetlere reflu mu neden oluyor sorusunu cevaplamak lazım, edoskopik, manometrik ve impedansometrik açıdan incelenmenizde yarar olabileceğini düşünüyorum. Fakat hiç kbb hekimine göründünüz mü?

Dr. Ömer Küçükdemirci

Çok
11 yıl 6 gün önce #4688 Yazan: Koray Tuncer
Sayın emili@,
Reflü ile özellikle ilgilenen ve reflü tecrübesi iyi olan, her türlü olanağın olduğu, tercihan bir Tıp Fakültesi gastroenteroloji bölümünde değerlendirilmenizi öneririm.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
11 yıl 6 gün önce #4691 Yazan: emili@
emili@ tarafından 2 kere ameliyat oldum, hala reflü belirtileri var konusunda yanıtlandı
herkese selam,
hocam KBB ye gittim larenjit ve farenjitin var, reflü dediler. ama gastro bölümünde bişey yok deniyor.

Şunuda söylemekte yarar var, yani mide bağlantı noktasında acı var, bu acı aynı zamanda boğazımdaki acıyla aynı ve tabii İLK KUSMA SONRASI BELİRTİLERLE AYNI.

1 yıldır tekrar başladı, ama eskidende zaten az bi ağrı vardı. ama ben önemsemedim, o kadar önemli değil dedim, zaten kendi doktorumada demiştim, "ben bu ağrıyla yaşarım önemli değil" diye, fakat ağrılar gittikçe artmaya başladı, dayanılacak gibi değil.

tatilde hiç ağrımamıştı mesela (halbuki orada üstelik kolada içiyordum, ama normalde içmiyorum), düşündük taşındık ne olabilir diye. anladığım kadarıyla "şezlong oturuşunun" çok etkisi oluyor. tabii ben şimdi evde aynı şekilde yatmaya çalışıyorum, az rahatlama sağlıyor ama her zaman aynı pozisyonu tutturmak kolay olmuyor. belki yatak almak gerekecektir, bilemiyorum. buradan SİZ DEÐERLİ HOCALARIMIN fikirlerine ihtiyacım var.
gaviscon kullanıyorum, FAYDASINI GÖRÜYORUM.

Şunuda söylemek isterim, 2 ameliyat öncesindede (yani kayma olduğu dönemde) bütün testlerde (endoskopi, baryum...) REFLÜ YOK deniyordu.

hocam hepinize sağlıklı günler diliyorum, sevgilerimle, daha ayrıntılı anlatmak gerekirse yazarım.

Reflüzede!..

Çok
11 yıl 6 gün önce #4692 Yazan: ömer_eutf
Sn emil@ ayrıntılı inceleme gerektiren bir durum.
Koray abinin önerisini uygulayınız.
Sevgiler geçmiş olsun.

Dr. Ömer Küçükdemirci

Çok
11 yıl 6 gün önce #4693 Yazan: emili@
emili@ tarafından 2 kere ameliyat oldum, hala reflü belirtileri var konusunda yanıtlandı
sağolun, teşekkür ederim, sizi anlıyorum.
zatende öyle olması gerekiyor.

ama kbb' servisinde reflü deniyor ama gastro servisinde bişeyin yok deniyor, yani bir anlamda meselede tıkanma var, 2. ameliyat öncesindede aynı durumlar yaşandı hatta zaman kaybedildi.
ama ağrılar artınca duruma eğilmek zorunda kaldım, yoksa ben normal hayatıma devam edip yol almak istiyorum, reflü var/yok kısır döngüsü içinde debelenip duruyorum...

benim şu an için tek derdim sağlığıma kavuşmak, başka hiçbir şey değil. Allah herkese sağlık bahşetsin, huzur ise sağlığa tabidir.

Reflüzede!..

Sorumlular: İrfan Yorulmazfatihogut
Geliştiren: Kunena Forum