asit kulağımı yakıyor

Çok
15 yıl 7 ay önce #6058 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Cvp:asit kulağımı yakıyor konusunda yanıtlandı
pharmacist yazan:

acaba laparoskopı lrf de ne kadar basarılı onu bılmıyorum....

Uygun endikasyonda laparoskopik reflü cerahisi LFR'de de çok yüz güldürücüdür.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
15 yıl 6 ay önce #6088 Yazan: ilyas
ilyas tarafından Cvp:asit kulağımı yakıyor konusunda yanıtlandı
Hocam acaba lrf de cerrhaı basarısı gorhtekı kadar mı yanı farkı var mı...Yasım 22 bu yasta bu amelıyatı olmamın bır sakıncası var mı...?Ozellıkle kısın sıddetlı yanmalar bogaz agrısı zamn zmn kulak agrısı oluyo...PPI lerı cıft doz alıyom 40 mg bunları artırma sansım var mı...Varsa rısklerı var mı???

Çok
15 yıl 6 ay önce #6090 Yazan: emrah
emrah tarafından Cvp:asit kulağımı yakıyor konusunda yanıtlandı
Cerrahi sonrası GÖR'de başarı durumunun LFR'ye nazaran daha yüksek olma ihtimalini belirtmek gerekir. LFR'de Çok daha az asitle bile sorun hissedilebildiği için istatistikler genelde bu yöndedir ama LFR'de de ciddi anlamda olumlu yönde değişim görülebilmektedir.
Reflünün oluşumu düşünüldüğünde aslında mevsime göre şikayet pek anlamlı görünmese de, ben de Kışları daha fazla sıkıntı duyuyordum ilk zamanlar. Belki mevsim besinleri belki de boğazın neme duyduğu ihtiyaçtan dolayı kuru soğuk havanın etkisiyle şikayetler artıyor olabilir ?? Bilinen gerçek nemin boğaz için olumlu etkisi.
Ameliyattan önce benim kulaklarımda yanma, kaşıntı, yara ve hatta şişkinlik bile oluyordu.
Genelde bu dozu artırmak çok anlamlı fayda sağlamayabiliyor. Ancak ben bahsi geçen dozdan daha fazlasını kullanıyordum. Her hasta başkadır ancak ben kendi adıma söylüyorum, tek seferde 120 mg Lansoprazol normal kullanımım olarak alıyordum. Halen tedbir amaçlı olarak , aşırı alkol ve meze içeren masalara oturmadan önce 4 adet 30 mg'lık Lansor alırım.
Araştırmalara göre bir risk görünmüyor ayrıca 20 aya yakın kesintisiz ilaç kullanan biri olarak kısa vadede hissedilir bir zararını görmedim ama uzman kontrolünde hareket etmekte fayda var kanaatindeyim. Sadece tecrübelerimi aktarmak amacıyla söylüyorum.

Çok
15 yıl 6 ay önce #6092 Yazan: Koray Tuncer
pharmacist yazan:

Hocam acaba lrf de cerrhaı basarısı gorhtekı kadar mı yanı farkı var mı

LFR ve Pulmoner reflüde (akciğer sorunları ön planda olan reflü) cerrahi yaklaşımı daha erken düşümek gerekebilir. özgürdeniz'in az asit ile yakınmaların ortaya çıkmasını vurguladığı kısım çok doğru. Tabii ilaçlara ne kadar yanıt alındığı, tetkiklerle reflü tanısınn kesinleştirilmesi gibi kriterler de verilecek kararda etkili.

PPI lerı cıft doz alıyom 40 mg bunları artırma sansım var mı...Varsa rısklerı var mı???

Artırma şansınız var ve belirgin bir risk yok ama, artırmanın ilacın etknliğini ne kadar artıracağı soru işareti. yani dozu 4 katına çıktınız diye, mide asidi 4 kere azalmayacaktır. Örneğin PPİ tedavisi altında iken, yakınmaları düzelmeyen olgulara yine PPİ tedavisi altında yapılan pH-metride (normalde pH testi PPİ'a 10-15 gün ara verdikten sonra yapılır) reflünün ilaca rağmen devam ettiği gösterilirse, yani kişi ilacı doğru kullandığı halde, ilaca karşı bir direnç söz konusu ise, (sınırlı sayıda hastada) dozu artırmak düşünülebilir.
Reflü hastalarının %10-20'sinde tedavide sorunlar yaşanmaktadır. Bunların bir kısmında da ilaç direnci söz konusudur.
Geçmiş olsun.

Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
15 yıl 6 ay önce #6142 Yazan: agnes
agnes tarafından Cvp:asit kulağımı yakıyor konusunda yanıtlandı
peki hocam asitin kulağa kadar yükselmesi ne oluyor bende de çok oluyordu özellikle kış aylarında hatta iki kulağıma kdr asitin yükseldiğini biliyorum kulaklarımı ellerimle bastırıp yere yığıldığımı biliyorum o kdr feciydi yani asitin bu kadar yükselmesi hastalığımızın hat safhada olduğunu gösteren bir işaretmi yoksa yediğimiz içtiğimizden kaynaklanan olabilecek şeylermi yada kulağa bir zararı olurmu ayrıca benim ses tellerimde reflüden kalma bir kalınlaşma ve kısılma söz konusu:oops: :oops:

Çok
15 yıl 6 ay önce #6161 Yazan: Koray Tuncer
agnes yazan:

asitin bu kadar yükselmesi hastalığımızın hat safhada olduğunu gösteren bir işaretmi

Böyle yorumlanabileceğini zanetmiyorum. Ama sorunuza yanıt vermek beni biraz aşıyor. Moderatörlerimizin yorumunu ben de merakla bekliyorum.
Geçmiş olsun.

www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Sorumlular: İrfan Yorulmazfatihogut
Geliştiren: Kunena forum