Son Durumum ( Gırtlak ve Boğazım Hakkında ).

Çok
15 yıl 2 hafta önce #7365 Yazan: Koray Tuncer
Buggy yazan:

Bu konu başlığının kişiye özel olduğunu düşünmemiştim.

Değil zaten. Sanırım bir yanlış anlama var.

Sorduğum sorunun kendimle ilgili olduğunu sanmıyorum.Burası bir paylaşım sitesi olduğu için, sorduğum soru, alacağım yanıt ve yaptığım deneme sana ve aynı sorunları yaşayan birçok kişiye faydalı olabilir diye düşünmüştüm.

Çok çok doğru düşünüyorsunuz.

Sonuçları başka bir konu başlığı açarak paylaşırım.

Neyse. Bir dahaki sefere için böyle bir şeye gerek yok.

Sevgi ve saygılarımla.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
15 yıl 2 hafta önce #7371 Yazan: Murat Ömür ÖZKAN
Bunu söylemeniz iyi oldu.Forum kurallarının bu kadar esnek olduğunu bilmiyordum.İkinizden de özür dilerim,Koray Abi ve dostum Buggy.

(Sırf bu yanlış bilgim nedeniyle derdini paylaşmak istediğim birçok site sakinlerine de yazmaya korkmuştum hatta)..:(

muratswsw

Çok
15 yıl 2 hafta önce #7373 Yazan: Emin Alpgiray
Kırgınlık yok, yanlış anlamalar her zaman ve her yerde olabilir.
Paylaşmak istediklerimi aynı konu başlığında sürdürüyorum.

Tedavide ilk ayımı tamamladım.
Önce doktorumun tavsiye ettiği pantoprozol ile tedaviye başladım. Baş ağrısı yapması nedeniyle iki gün sonra Nexium'a geçtim.
Beslenme alışkanlıklarımı değiştirdim ve sitede bahsedilen gıda rejimini uyguladım.
İki hafta süreyle 40mgx2 Nexium, yemeklerden sonra Gaviscon kullandım.
Mide yanması şikayetlerimin azalması üzerine 20mgx2 Nexium ile tedavime devam ettim.
Birinci ayın sonunda mide ve yemek borusu şikayetlerim bitti ancak soluk borusu girişindeki yanma ve takılma devam ediyor. Özellikle eğildiğimde, midemi sıkıştırdığımda veya yemek sonrası geğirme ile çıkan gaz, taşıdığı mide asidi nedeniyle hasarlanmış bölgeyi etkiliyor ve yanmayı anında tetikliyor.

Boğazımdaki yanma ve takılma hissini ortadan kaldırmak için;
Antienflamatuar boğaz spreyi kullandım. Yanmayı bir - iki saatliğine kesti veya boğazımı uyuşturduğu için öyle sandım.
Ekinezya bitkisi özlü boğaz pastili kullandım. 4 - 5 saat süreyle boğazımdaki yanma yok oldu.
Yanımda su bulundurup ara sıra yudumluyorum, kendimi daha iyi hissediyorum.
Ilık süt yudumlamak da yanma hissini alıyor.

Sonuç olarak doku hasarının tedavisi için etkili bir yöntem bulamadım. Kullandıklarım sadece geçici rahatlama sağlıyor.

Mide asidinin tamamen yok olması söz konusu olmadığı için boğazımın iyileşme süresinde daha dikkatli davranıp asit kaçmasını engellemeye çalışmaktan başka bir çare yok gibi görünüyor. Mide-Yemek borusu yanması normale döndüğüne göre kullandığım ilaçların asit salınımını önemli ölçüde kontrol altına aldığını düşünüyorum. Larenks'deki doku hasarlanması kendi kendine iyileşene kadar gıda rejimine ve ilaçlarıma devam edeceğim. Önümüzdeki hafta, sabah 20mg Nexıum, akşam H2 reseptörü ile devam edeceğim. Sonraki hafta 2x1 H2 reseptörü ile sürdürüp tedaviyi sonlandıracağım (boğazım normale dönerse).

Not. Benim reflü hastalığım kullandığım diğer bazı ilaçların yan etkisi olarak başladı ve tedaviye hemen başladığım için kronikleşmeden bitti (umuyorum).
İlaçların etkisinin her bünyede aynı olmayacağını gözönüne almanızı, yazdığım ilaçları ve tedavi yöntemini baz olarak almamanızı, doktorunuzun tavsiye ettiği tedavi yöntemini kendisine danışmadan değiştirmemenizi özellikle rica ederim. Hepinizin en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.

Yazdıklarım kişiye özeldir, sadece paylaşmak istedim.

Çok
15 yıl 2 hafta önce #7375 Yazan: Koray Tuncer
Buggy yazan:

Yazdıklarım kişiye özeldir, sadece paylaşmak istedim.

İşte forum mantığına yakışır bir davranış.
Paylaşım için teşekkürler.
Sevgiler.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
15 yıl 2 hafta önce #7378 Yazan: Murat Ömür ÖZKAN
Murat Ömür ÖZKAN tarafından Buggy'e.. konusunda yanıtlandı
Boğazında(Kastettiğim Larenks'in) derin nefes alıp verirken ağrı ya da çok hafif sızı(arada bir de olsa) oluyor mu ya da daha önce hiç oldu mu?

Yemek seçiminde nasıl bir tablo izliyorsun?

Ne sıklıkla yiyorsun?

(Karşılaştırma için sordum..)

Teşekkürler.

Bu arada Koray Bey,(bu konu her ne kadar KBB'ye girse de) ses tellerinde bulunan(cerrahi müdahaleye gerek duyulmayacak ebattaki) bir ödemin ilaçla (örneğin antibiyotikle) tedavisi mümkün müdür?

Doktorum buna ihtiyaç duymamıştı zaten ama hızlı bir iyileşme için alternatif bir tedavi seçeneği olabilir mi?

Bir de en son endoskopimizden sonra alınan biyopside(şimdi dikkatimi çekti):(TANI kısmından alıntı yapıyorum)

-Hafif aktif,hafif kronik nonatrofik gastritis,H.Pylori(+1/3),Antrum;Mide,

Normal histopatolojik bulgular,H.Pylori(-),Korpus;mide,

3,4-Ülser,Özefajitis Grade III,Özofagus;

-Özofagogastroduodenoskopi,Endoskopik biyopsiler

Not:Malignite ,displazi izlenmedi.

Yani

bende H.P var mıydı?

"Özefajitis Grade III" derken reflünün ilerlediğini 3ncü aşamaya geçtiğini mi söylüyor yoksa ben mi yanlış anladım...?

:roll:

muratswsw

Çok
15 yıl 2 hafta önce - 15 yıl 2 hafta önce #7380 Yazan: Emin Alpgiray
Emin Alpgiray tarafından Cvp:Buggy'e.. konusunda yanıtlandı
Murat,
Sık olmasa da nefes alırken ağrı veya sızı değil, iğne batması gibi bir duygu oluyor. Birkaç gün öncesine göre azaldı.

Yemek konusunda sitedeki yazıyı dikkate aldım. Bu liste her türlü gıdayı kapsamadığı için bazılarını deneme yanılma metodu ile yasak listesine soktum. Yediklerine göre midenin reaksiyonunu gözönüne alarak sen de bir liste oluşturabilirsin.

Yemek düzenimi tamamen değiştirdim. 3 - 4 saat aralıklarla atıştırıyorum. Bu bir defada fazla yememi engelliyor. Birkaç defa bu düzeni bozdum, zararını hemen gördüm. Çalışıyorsan, işin sık sık yemek yemeni engelliyorsa elinin altında atıştırmalık birşeyler olsun. Sade bisküvi bende çok olumlu sonuç verdi.

Yaşam tarzının da önemli olduğunu, stresin asit salgısını olumsuz etkilediğini sanıyorum. Ben emekliyim, yerleşim yeri dışında, sakin, stresten uzak bir yaşamım var. Bu avantajımı kullanıyorum. 38 yıllık arkadaşım sigarayı tamamen bırakabilirsem iyileşme sürecimin hızlanacağını biliyorum ama bunu henüz başaramadım. Sigaradan sonra boğazımdaki yanma kendini daha fazla hissettiriyor. İyileşme sürecim uzarsa sigaradan vazgeçeceğim.

Midenin, gıdalardan çok kullanılan diğer ilaçlara daha fazla tepki verdiğini düşünüyorum. Sürekli kullandığın ilaçlar varsa bunları ppi türü ilaçların gün içinde en etkin olduğu saatlerde almanı öneririm. Her gün kullanmak zorunda olduğum(reflü hastalığımı başlatan) aspirin'i nexium'dan dört saat sonra aldığımda fazla sıkıntı vermiyor.

Geçmiş olsun.
Son düzenleme: 15 yıl 2 hafta önce Düzenleyen:Emin Alpgiray

Sorumlular: İrfan Yorulmazfatihogut
Geliştiren: Kunena forum