Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

Ses problemleri ve Endoskopi sonucu

Çok
6 yıl 1 ay önce #9759 Yazan: Ersin
Ses problemleri ve Endoskopi sonucu, Ersin tarafından oluşturuldu
Hocam merhabalar,

Yaşım 28. 1 yıldır ses problemleri ve konuşma güçlüğü çekiyorum. geçen haftaki KBB muayenesinde çok şükür ses tellerimde ve gırtlağımda bir problem çıkmadı. Reflü olabilir dediler. Yaklaşık 1 yıldır Lansor vb. PPI ilaçları kullanıyorum. Bu sabah endoskopi yaptılar. Özefagusta kızarıklık var. 3 aylık Rabelis 20mg yazdı doktorum.Sigarayı 5'in altına düşür(Günde 10-12 tane içiyorum), çay,kahve,kola mümkün oldugunca az tüket dedi. 3 ay sonra kontrole gel dedi. ama sormayı unuttugum bazı şeyler var size danışmak istedim. Endokopi sonucum aşağıdaki gibidir.

Sonuç: i.imgur.com/Um1tZ.png?1

Bu ses ve konuşma problemlerini buradaki kızarıklık yüzünden mi yaşıyorum, ömür boyu ilaç kullanmak zorunda kalacak mıyım, bu kızarıklık başıma iş açar mı? Bunun adı LFR'mi yoksa başka bişey mi:)

Hocam birde sonuçtaki "pilika" resminde sol taraftaki boşlukta aft gibi beyaz kısımlar görüyorum. Ya da anatomik yapı mı öyle bilmiyorum merak ettim :)

Buna eminim sigara'nında etkisi vardır, ama bıraktığım zamanlar da oldu, yine problemlerim tam düzelmedi:) Ama azaltmak yerine şu 10-15 günlük bir yoğun tempom var kesin çözüm olarak bırakacağım sigarayı.

Biraz uzun oldu sanırım kusura bakmayın hocam.
Aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar ve iyi günler dilerim.

Düşünceli olun, çünkü karşılaştığınız herkes inanın en az sizin kadar zorlu bir mücadele veriyor...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 11 ay önce #9791 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Ses problemleri ve Endoskopi sonucu konusunda yanıtlandı

guitarra Yazan:: Bu ses ve konuşma problemlerini buradaki kızarıklık yüzünden mi yaşıyorum, ömür boyu ilaç kullanmak zorunda kalacak mıyım, bu kızarıklık başıma iş açar mı? Bunun adı LFR'mi yoksa başka bişey mi:)

Hocam birde sonuçtaki "pilika" resminde sol taraftaki boşlukta aft gibi beyaz kısımlar görüyorum. Ya da anatomik yapı mı öyle bilmiyorum merak ettim.

Yemek borusu alt uçtaki kızarıklık reflüyü telkin edebilir. Devamlı değil ama ara sıra ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer ses problemleriniz reflü ile ilişkilendiriliyorsa buna LFR demek gerekir kanısındayım, ama daha net bir yorumu KBB uzmanı yapabilir.
Plikadaki aft gibi beyaz kısımlar dedikleriniz, sanırım o bölgedeki tükürük vb'nin oluşturduğu minik baloncuklar, normal bir durum.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
5 yıl 11 ay önce #9802 Yazan: Ersin
Ersin tarafından Ses problemleri ve Endoskopi sonucu konusunda yanıtlandı
Tekrar merhaba Koray bey,

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ses problemim düzeldi çok şükür. Bu arada endoskopiden sonra çoğu zaman ağrılı yutkunma durumu yaşıyorum bu normal bir durum mudur?

KBB'ye gitmiştim 1 ay önce faranjit (Zaten kronik) tanısı koyup antibiyotik vermişti, çok tahriş olmuş boğazın dedi. Acaba sigarayı mı çok fazla kaçırıyorum (Günde 8-10 adet) , yoksa yemeklere mi dikkat etmiyorum ayıramıyorum :)

Düşünceli olun, çünkü karşılaştığınız herkes inanın en az sizin kadar zorlu bir mücadele veriyor...

Çok
5 yıl 11 ay önce #9808 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Ses problemleri ve Endoskopi sonucu konusunda yanıtlandı

guitarra Yazan:: Bu arada endoskopiden sonra çoğu zaman ağrılı yutkunma durumu yaşıyorum bu normal bir durum mudur?

Endoskopiye bağlı ağrılı yutkunma durumu bazen bir kaç gün (3-5 gün) sürebilir. Daha uzun süren ağrılı yutkunmayı endoskopi ile ilişkilendirmek zor.

çok tahriş olmuş boğazın dedi. Acaba sigarayı mı çok fazla kaçırıyorum (Günde 8-10 adet)

Bu konu önemli. Sigaranın boğaz, yemek borusu, mideyi tahriş edici etkisini göz ardı etmemek lazım.

Geçmiş olsun.

Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
5 yıl 11 ay önce #9812 Yazan: Ersin
Ersin tarafından Ses problemleri ve Endoskopi sonucu konusunda yanıtlandı
Teşekkürler hocam, son bir soru çok soru sordum biliyorum ama :(

Ağrılı yutkunma sürekli olduğunda mı ciddi sayılabilir. Benim ara ara oluyor 3-10 gün sürüyor yemek yerken sorun olmuyor şükür acaba psikolojik mi, özelliklede reflüm şiddetlendiğinde oluyor, özefajit bu tabloyu ortaya çıkarır mı çok kafama takılıyor. Sigarayı kestim bugün.

Çok
5 yıl 11 ay önce #9817 Yazan: Koray Tuncer

guitarra Yazan:: Teşekkürler hocam, son bir soru çok soru sordum biliyorum ama :(

Ağrılı yutkunma benim ara ara oluyor 3-10 gün sürüyor, özelliklede reflüm şiddetlendiğinde oluyor

Reflüye bağlı bazen bu tarz yakınmalar olabiliyor.

Sigarayı kestim bugün.

Bu çok iyi bir karar olmuş. Hayırlısı.

Geçmiş olsun.

www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Sorumlular: İrfan Yorulmazfatihogut
Geliştiren: Kunena Forum