Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

Öksürük - Boğaz Yanması - Geniz Akıntısı

Çok
4 yıl 11 ay önce - 4 yıl 11 ay önce #10054 Yazan: Caglar
Merhaba,

Öncelikle bu forumu kuranlara ve yaşatanlara sonsuz teşekkürler. Ben hikayemi çok uzatmadan anlatmak isterim;

Mayıs ayında 2 kez boğaz yanması ve ardından burun akıntısı ile seyreden enfeksiyon yaşadım. Bu enfeksiyonlar grip gibi vücudumda kırıklık, ateş vs. yapmadı, daha çok 2-3 gün boğaz yanması olduktan sonra burun akıntısı şeklinde 2 hafta devam etti.

Daha sonra tamamen iyileştiğimi sanırken zaman zaman boğazımda yanma ve yemeklerden veya birşey içtikten sonra balgamlı gibi bir öksürük kaldığını farkettim. Yapışkan bir öksürük ve sürekli boğazımda gıvık hissi, fakat balgamı çıkaramıyorum, oldukça yapışkan durumda ve zaman zaman sesimi de zorluyor. Bazen zorladıktan sonra az da olsa bir balgam çıkarabiliyorum ve bu da koyu sarı renkli yoğun bir balgam ve oldukça yapışkan. Bunlar da bir kaç güne geçer derken geçmedi maalesef.

Kardeşim Genel Cerrah olduğundan ilk kendisine gösterdim ve boğazımı muayene ettiğinde yoğun bir geniz akıntısı olduğunu be akut sinizüt gibi gözüktüğünü belirtti. 2 hafta antibiyotik kullandım ve burnumu tuzlu su ile temizledim.

2 haftanın sonunda şikayetlerim azalsa da tamamen geçmediğinden bir KBB uzmanına gözüktüm. Doktor burun ve boğaz muayenesi yaptı ve geniz akıntımın olduğunu ve sinizüt olduğumu belirtti ve tekrar 2 hafta antibiyotik ve balgam söktürücü kullanmamı ve 15 gün sonra kontrole gelmemi belirtti.

Bu tedavinin henüz 3. günündeyim ancak herhangi bir değişiklik yok. Özellikle yemeklerden sonra boğazımdaki şiddetli yanma, boğaza takılan öksürük ve gıcık hissi devam ediyor.

Bu sırada kendim yerli/yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalarda LPR (LFR) hastalığının bu tarz olgulara sebebiyet verebileceğini öğrendim. Buradan hereketle foruma gelmiş bulunuyorum.

2 yıl önce de tarafıma atrofik gastrit tanısı konmuş ve belirli süre proton pompası inhibitörü ve perhizden sonra kontrol altına alınmıştı. Son dönemde mideme ait şikayetlerim oldukça sınırlıydı.

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Çok farklı kaynaktan çok çeşitli bilgiler okudum ancak okudukça kafam karışıyor ve moralim bozuluyor, bu hastalık hayat kalitemi ciddi anlamda etkiliyor.

Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla
Son Düzenleme: 4 yıl 11 ay önce Düzenleyen:Caglar

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 11 ay önce #10056 Yazan: Koray Tuncer
Sayın mcson34,

Anlattıklarınız gerçekten de öncelikle sinüziti düşündürüyor. KBB uzmanı LFR düşünmediyse, şimdilik LFR düşünmek çok kolay değil.
LFR şüphesi devam ederse pH-metri, impedans, gastroskopi gibi tetkiklerle ayırıcı tanıya yönelmek gerekebilir.

Öncelikle sinüzit tedavinizin uygun şekilde tamamlanmasını öneririm.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Caglar

Çok
4 yıl 11 ay önce - 4 yıl 11 ay önce #10058 Yazan: Caglar
Caglar tarafından Öksürük - Boğaz Yanması - Geniz Akıntısı konusunda yanıtlandı
Sayın Koray Bey,

Öncelikle hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak şunu da belirtmem gerekir, Şişli Etfal hastanesinde başasistan bir doktora muayene oldum ve kendisi muayene esnasında reflüm olup olmadığını sordu, ben de atrofik gastrit teşhisinin 2 yıl önce konulduğunu ancak reflüm olup olmadığımı bilmediğimi belirttim. Çok kısa bir muayene sonrasında da sinüzitim olduğunu söyledi .

Malum bunu kardeşim de geniz akıntısını gördüğünde tahmin etmişti.

Ancak şu beni meraklandırıyor; daha önce bu tarz bir şikayetim hiç olmamıştı, midesel problemlerim ara ara oluyor (sancı,huzursuzluk, yemek sonrası geşirme hissi ve şişkinlik) ancak yanma, göğüs ağrısı vb. şekilde bir şikayetim olmadı. Ancak uluslararası yayınlardan okuduğum kadarıyla bazı araştırmacılar reflünün (LFR) kronik sinizüti tetiklediği kanısındalar.

Beni bu noktada kaygılandıran ise; boğazımdaki yanma hissinin ve yapışkan öksürüğün hemen yemekten sonra ortaya çıkması. Diğer taraftan bu rahatsızlıklarımın ilk belirtilerinin de Mayıs ayında geçirdiğim franjit & grip benzeri enfeksiyonlardan sonra bende oluşması.

Gece yattığımda bir şikayetim yok hatta rahat uyuyorum ama sabahları burnum tıkalı olarak uyandığım oluyor. Zaman zaman da hafif yüz, göz çevresi ve diş ağrısı çekiyorum.

Nöyle bakıldığında sinüzitim var gözüküyor. Ancak sonuç olarak beni düşündüren kronik sinüzite sebebiyet veren asıl etmenin LFR olabilme durumu. Böyle birşey mümkün müdür?

Son olarak bu şikayetlerim tedavi sonunda ortadan kalkmaz ise daha uzman ve LFR konularında bilgili ve hikayemin tamamını anlatacağım bir KBB uzmanına tekrar gözükmemi mi tavsiye edersiniz yoksa sizlere gözükmek mi daha uygun olacaktır?

KBB uzmanlarının aklına LFR ilk başta gelmiyor sanırım.

Sizin Memorial'da tavsiye edeceğiniz bir KBB uzmanı olabilir mi?

Sizin kişisel web sayfanızı da inceledim ve yardımlarınız için içten teşekkürü bir borç bilirim.
Tedaviye belirttiğiniz gibi devam edeceğim.

Saygılar sunarım.
Son Düzenleme: 4 yıl 11 ay önce Düzenleyen:Caglar

Çok
2 yıl 3 gün önce #10139 Yazan: Efruh
Efruh tarafından Öksürük - Boğaz Yanması - Geniz Akıntısı konusunda yanıtlandı
Merhaba sonucunun ne oldugunu bilmiyorum.fakat size balgam için keçiboynuzu pekmezi önerebilirim.

Çok etkili balgam söktürücüdür.mide içinde faydalı.

Kendimden yola çıkarak son iki aydır genizden akıntı,boğazda sert balgam farenjit oluyor.keçi boynuzu rahatlatıyor ve kolay çıkartıyor.

Söz konusu Vatan ise gerisi teferruattır....

Sorumlular: İrfan Yorulmazfatihogut
Geliştiren: Kunena Forum