REFLÜ ?

Çok
1 yıl 11 ay önce #10890 Yazan: Sezer Memiş
REFLÜ ?, Sezer Memiş tarafından oluşturuldu
Merhabalar
Ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim. Benim şikayetlerim son 3 aydır gelişmekte. 1 yıldır geçmeyen boğaz enfeksiyonları sonucu en sonunda yediğim yemekleri boğazıma geri gelmesi ve araştırmalarım sonucu reflüyle tanıştım. Doktora gittim ve ayakta direkt batın grafisi diye hatırladığım bir şey çektirdi. Çok fazla gazın var dedi ve ekranını da bana göstermişti. Aşağıda büyük bir beyazlık üstünde de küçük küçük beyaz kitleler vardı. Gaviscon ve debridat yazdı 3 ay kullan hiçbir şeyin kalmaz dedi. Ama benim şikayetlerim daha da arttı. Hiçbir şey yiyemez hale geldim ne yesem 2 dakika bile sürmeden boğazıma geri geliyor . Fazla su içsem kendimi biraz zorladığımda (öğürdüğümde) suyu geri çıkarıyorum. Birkaç kere dayanamayıp kendimi kusturdum acı su geldiğini pek hatırlamıyorum gerçi sonraki gittiğim doktor mide koruyucu verdi belki ondandır. Şöyle bir durum daha var aylardır boğazımda bir takılma hissi . Ama yemek takılması gibi değil . Gırtlaktaki o halkalar sanki biryere sürtünüyor gibi. Sabah kalktığımda çok oluyor gün içinde de bazen oluyor ama tam olarak ne yaptıktan sonra oluyor kestiremedim. Boğazımda sürekli yapışkanlık , temizleme hissi sürekli ama sürekli geğirme ihtiyacı . Geğirirken kalbimi dinliyorum sanki içimi yırta yırta geliyor. Kendi zorlamamla o da . Şu mesajı yazarken bile kaç saat önce yediğim yemek gırtlağımda. Bir de boğazımın sol tarafından enseme doğru bir ağrı var ara sıra gelen takılma hissinin olduğu tarafta . Kbb doktorum gırtlağımı incelemiş bir şeyimin olmadığını söylemişti. Sizlerden fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 yıl 11 ay önce #10891 Yazan: freefa
freefa tarafından REFLÜ ? konusunda yanıtlandı
Merb sezer memis... ben ameliyat olmus bir hastayim. Benim de bogaz sikayetlerim cok fazlaydi. Hangi bölüme gittin bilemiyorum ama iyi bir gastrologa git önce sen... endoskopi cektir.gerekirse ph metre yaparlar... bunlarin sonucuna göre de ilac tedavisi uygularlar zaten.ilk gidecegin yer bence gastrolog... burdan sonuclari gelismeleri paylasabilirsin....gecmjs olsun.

Çok
1 yıl 11 ay önce #10892 Yazan: Sezer Memiş
Sezer Memiş tarafından REFLÜ ? konusunda yanıtlandı
Boğaz şikayetlerin nelerdi kısaca yazabilir misin ? Mesela şu an soğuk aldım biraz sabah kalktığımda gırtlağım katır kütür sesler çıkıyo biryere sürtüyo sanki . Bir de mide fıtığı ile reflüyü ayırt etme şansım var mı belirtilerden. Cevabın için teşekkürler.

Çok
1 yıl 11 ay önce #10893 Yazan: freefa
Benim bogazim yanardı hep. Acırdı. Asitten kaynakli. Ses tellerim tahriş olmus zaten. Agzima kadar gelirdi bende asit. Gaz gibi sanki. Sonralari cok fena bi sekilde öksürük başladi. Cigerlerim bogazim sökülcek gibi öksürük nöbetlerim olurdu. Gögsüm yanardı sıkışırdı.mide fıtığı dısardan belli olacak bi durum degil. Mide fıtıgı refluye sebep olabilecek bi sorun yaratabilir. Bunu iyi bir gastolog endoskopiyle ablayabilir. Yani sen gastroentroloji bölümüne git ve bi endoskopi yaptir bence sezer. Cok gecmis olsun. Durumunu yazabilirsin her daim burdan

Çok
1 yıl 11 ay önce #10894 Yazan: freefa
Ayrica bogazimda takilma hissim olurdu.sanki bogazimda bi sey takilmis ne yersem gitmio. Onu soylemeyi unutmusum. Ayrica yazdıklarindan akalazya da olabilir mi acaba diye düsündüm sezer.reflünün tersi bi rahatsizlik.doktora gidersen bi daha sonuclari yazarsan sevinirim. Umarim en kisa zamanda iyi olursun.

Çok
1 yıl 10 ay önce #10895 Yazan: Sezer Memiş
Sezer Memiş tarafından REFLÜ ? konusunda yanıtlandı
Bugün gastroskopi oldum . Bulgular antral gastrit ve hiatal yetmezlik . Sonuç kağıdında yazanlar bu ikisi biyopsi raporuyla doktora gidicem 10 gün sonra ancak boğazda takılmayla ilgili bir şey çıkmadı yemek borum temiz sanırım kbb uzmanına gitmem gerekecek. Ayrıca endoskopiden korkanlar için söylüyorum bayrampaşa devlet hastanesinde oldum. Anesteziden korkuyordum fakat korku tamamen yersiz hiçbir şey hissetmiyorsunuz . İçeri girip çıkıp ayılmam 10 dakika bile sürmedi refakatçim olmadan bile halledebilirdim . Ne kadar korkmaya gerek yok desem de oraya girmeden anlayamazsınız ben de aynı şekildeydim ama damar yolu açmaları bile daha korkutucu . Randevuyu alıp gözü karartıp gidin sadece ve bırakın doktor işini yapsın . Uyanıkken yaptırmak işi zorlaştırıyor . Hepinize sağlıklı günler.

Sorumlular: İrfan Yorulmazfatihogut
Geliştiren: Kunena Forum