Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

Safra Reflüsü Kesin Tanısı

Çok
1 yıl 6 ay önce #11224 Yazan: Ekin Alpdoğan
İyi günler hocam benim 6 -7 yıldır şişkinlik, mide bulantısı , gaz şikayetlerim var. 6 7 tane olduğum çoğu endoskopilerdeki sonucum
Midede aşırı safra
Antral gastrit
Antral mukoza hiperemik çıktı .
Endoskopla antral bölgeden parça alındı ve patoloji sonucu : normal histolojik mukoza yazırıyordu ve helikobakter pylori de negatif çıktı . Birkaç doktorla konuştum safra reflüsünde patoloji sonucuyla teşhis konulur midende safra olması bu tanıyı koydurmaz dedi , bazı doktorlarda evet safra reflüsüsün safra şikayetlerinin sebebi olabilir dedi. Benim kafam çok karıştı hocam bu şikayetlerimin nedeni safra midemdeki safra olamaz mı ? Mukozanın normal olması bunu dışlar mı ? Lütfen yardımcı olun bana şimdiden teşekkürler.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 yıl 6 ay önce #11225 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Safra Reflüsü Kesin Tanısı konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Uzamış açlıklarda midede az miktarda safra olabiliyor.
Safra kesesi alınmış kişilerde daha sık olarak midede safra görebiliyoruz.
Endoskopi sırasında midede bol safra görülüyor ve mideyi kaplayan zarda belirgin bir kızarıklık da varsa, safrayı suçlayabiliriz. Hele hele patoloji "Reaktif gastropati" gibi bir tanım da yaparsa safrayı suçlamak kolaylaşır. Patoloji safraya yönelik bir yorum yapmazsa, safra ile ilgili sorun var demek zorlaşır.
Ben kendi klinik pratiğimde safradan kuşkulanıyorsam, safranın tahrişini azaltacak ilaçları devreye alıp, kişinin yakınmalarının seyrini takip etmeyi tercih ediyorum.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
1 yıl 6 ay önce #11226 Yazan: Ekin Alpdoğan
Ekin Alpdoğan tarafından Safra Reflüsü Kesin Tanısı konusunda yanıtlandı
Hocam endoskopilerde antral gastrit tanısı konuyor ancak patolojide normal mide histolojik bulguları bulunuyor. Bu durumda yine de gastrit yakınmaları (bulantı,şişkinlik,hazımsızlık) görülebilir mi? Ayrıca safra reflüsü için yazılan ursactive kullandığımda da nispeten iyi geliyor.
Akla gelen diğer her şeye de bakıldı.
Bu şikayetlere fonksiyonel dispepsi mi demek daha mantıklı yoksa alkalen safra gastriti mi? Lütfen kişisel fikirlerinize ihtiyacım var

Çok
1 yıl 5 ay önce #11232 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Safra Reflüsü Kesin Tanısı konusunda yanıtlandı
Durum biraz karışık.
Patoloji hiç destek çıkmıyorsa, alkalen reflü gastrit demek kolay değil.
Sonuç olarak Ursactive safra akışı ile ilgili sorunlara da yardım edebileceği için, Dispepsi biraz öne çıkıyor gibi.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Geliştiren: Kunena Forum