İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU)

Çok
14 yıl 4 ay önce #1297 Yazan: emrah
İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU), emrah tarafından oluşturuldu
IBS (İrritable Barsak Sendromu) belirtileri

Belirtiler kişiden kişiye değişiyor. Zaman aralıklarıyla ve gün içinde biçim değiştirerek kendini gösterebiliyor.

Karın ağrısı ve rahatsızlık
Ya künt bir ağrı şeklinde veya kramplar halinde. Ağrılar dalgalar halinde gelip gidiyor. Genellikle yemekten sonra başlıyor. Gaz çıkardıktan veya barsak açıldıktan sonra rahatlama oluyor.

Şişkinlik ve aşırı gaz
Sık görülen bir belirti. IBS'liler normal kişilerden daha fazla gaz üretmiyorlar aslında, ama gaz barsaktan çıkamayıp, sıkıştığı için rahatsızlık yaratıyor. Giysiler dar geliyor, pantolonların fermuarı zor kapanıyor. Barsaklardan gurultu sesleri geliyor. Genellikle yemekten hemen sonra başlayıp, gün boyu artarak devam ediyor.

Kabız ve/veya ishal
IBS'lilerde en sık görülen belirti. Kabızlık ve ishal aynı anda da görülebilir. Örneğin; sabah kabız, akşamüzeri ishal olunabilir. Dışkı küçük, katı ve mukusla (barsak mukozasından salgılanan sümüksü bir madde) kaplı olabilir. Barsak duvarındaki mukus üreten bezler ağır hareket eden, saatlerce barsak içinde kalan küçük katı dışkı parçacıklarıyla uzun temas sonrasında aşırı uyarılır ve bu yüzden çok mukus salgılarlar. Bazen sadece mukus da çıkarılabilir.

Barsakların tam boşaltılamadığı hissi
IBS'lilerde barsaklar açıldıktan, tuvaletten çıkıldıktan sonra bile barsakların tam boşaltılamadığı, içeride bir şeyler kaldığı hissi vardır. Genellikle tuvalette boş yere ıkınır dururlar. Aşırı ıkınmaları rektumda (kalın barsağın son kısmı) ağrılara neden olur. Sürekli ıkınma nedeniyle hemoroidler, anüste yırtıklar oluşabilir. Bu yırtıklar dışkılamayı daha da ağrılı hale sokar ve tuvalete gitmeyi korkulu rüya haline getirir. Bu da kabızlığı daha da arttıran nedenlerden biridir.

Diğer belirtiler
Yorgunluk, sık idrara çıkma, sırt ve bel ağrısı, seks sırasında ağrı duyma, göğüste ağrı ve çarpıntılar, nefes darlığı, hırıltılı solunum.

Nedenleri
Yıllardır araştırılmasına rağmen nedeni tam olarak belli değil. Barsaklarda herhangi bir hastalık yok, incelemelerde genelde tamamen normaller. Psikolojik, fizyolojik ve beslenme şeklinden kaynaklanan nedenlere bağlı olduğu düşünülüyor. Sindirim sistemiyle ilgili bir bozukluk olduğu için yiyeceğin çok önemli rolü var. Her kişide farklı nedenlerle tetikleniyor. En çok görülenler; liften yetersiz beslenme, yiyecek intoleransı( hassasiyeti), enfeksiyonlar, antibiyotik kullanımı ve diğer ilaçlar, stres, adet görme ve sigara.

Tedavi
Tamamen ortadan kaldırıcı bir tedavi yok. Tedavide amaç belirtilerin şiddetini azaltmayı, tekrarlamasını önlemek. Yaşam stili ve beslenme şeklinizi değiştirmeniz gerekiyor. İşte önerilerimiz:
Liften zengin yiyeceklerle beslenin
Liften zengin yiyecekleri arttırmak birçok kişide rahatsızlıkların azalmasına yol açıyor. Eğer ana sorun kabızlıksa liften zengin yiyecekleri arttırmak büyük oranda iyileşme sağlıyor. Normalde sağlıklı bir insanın günde en az 18 gr lif alması gerekli. (Örneğin: 2 dilim esmer ekmek, 110 gr kuru fasulye, bir büyük elma, portakal veya muz bu değeri karşılıyor.) IBS'liler bunun iki katını almalı. Araştırmalar, çoğu IBS'liye kepek yemenin iyi gelmediğini, hatta bazen kepekli ekmeğin bile dokunduğunu gösteriyor. Sebze ve meyvelerdeki lif türü harikalar yaratabiliyor. Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze yemeyi alışkanlık haline getirin.

Size dokunan yiyecekleri yemeyin
IBS'lilerin genellikle bazı yiyeceklere karşı hassasiyetleri var. Eğer size dokunan bir yiyecek varsa, o yiyeceği belirleyip, ya yememeniz ya da azaltmanız gerekiyor. Şüphelendiğiniz yiyeceği birkaç gün boyunca yemeyin, eğer düzelme varsa suçlunun o olduğunu düşünebilirsiniz. Daha doğru bir sonuca ulaşmak için biraz zahmetli de olsa bir başka önerimiz var; küçük bir hatıra defteri tutmanız. Defterinize iki-üç hafta boyunca yiyip içtiklerinizi, ardından kendinizi nasıl hissettiğinizi, belirtileri kaydedin. Kısa süre içinde size gerçekten neyin dokunduğunu daha doğru bir şekilde bulabilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan birden fazla yiyeceği çıkarmak yanlış olur, vücudunuz için gerekli besinlerin eksikliğine yol açabilirsiniz.

Sık ama az yiyin
3 öğün çok yemek yerine, öğünlerinizin sayısını arttırın, ama az yiyin. Sindirim sistemi bir anda çok büyük miktardaki yiyecekle baş etmekte zorlanabiliyor. Akşam yemeği en hafif yemeğiniz olmalı. Akşam yemeğini yatmadan en az 4 saat önce yemeye gayret edin. Vücudunuzun yediklerinizi sindirmek için zamana ihtiyacı var. Ayrıca bu daha iyi uyumanızı sağlayacak.

Kahvaltıyı atlamayın
Düzenli yemek barsakları da düzenli çalışmaya iter. Kahvaltı yapmayınca barsaklarınız günün ilk yemeğiyle tetiklenecek önemli refleksten yoksun kalır. Çoğunuzun sabahları uzun boylu kahvaltıya vakti yok biliyoruz, ama bir adet meyveyle bir bardak içecek bile çok şeyi değiştirecek göreceksiniz.

Susuz kalmayın
Su, kabızlığı önlemede en önemli faktörlerden, dışkının yumuşamasını, kolayca çıkmasını sağlıyor. Ayrıca birçok IBS'li özellikle sabahları ve yemeklerden sonra ishal olur. Sıvı kaybını önlemek çok önemli. Günde en az 8-10 bardak su içmelisiniz.

Her gün bir kase yoğurt yiyin
Yoğurdun az yağlı ve doğal olmasına özen gösterin. Barsaklarımızda sindirime yardımcı olan ve barsakların sağlıklı kalmasını sağlayan yararlı bakterilerin yanı sıra zararlı bakteriler de var. Normalde yararlı bakteri sayısı çok daha fazla. Antibiyotikler, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı, aşırı stres, şeker ve rafine karbonhidratların -beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz makarna gibi- ağırlıkta olduğu beslenme biçimleriyle bu denge bozulabiliyor, zararlı bakterilerin sayısı artabiliyor. Barsaklarda yararlı bakteri sayısını arttırıp dengeyi sağlamak için en kolay yol her gün yoğurt yemek. Yoğurt hem kabızlık, hem ishalde faydalı. Mümkünse probiyotik yoğurt yiyin.

Gaz yapan yiyeceklerden uzak durun
Aşırı gazdan yakınıyorsanız baklagiller, lahana, brüksel lahanası, mercimek, bezelye, fasulye, barbunya gibi gaz yapan yiyecekleri az tüketin. Yiyeceğiniz zaman pişirmeden önce geceden suya koyun, kaynatırken de birkaç kez suyunu değiştirin

Nane ,papatya, rezene çayları için
Şişkinlik ve gazı gidermede etkililer. Ayrıca nane yağı kapsülleri de alabilirsiniz.

Nane yağının barsak duvarı üzerinde yatıştırıcı etkisi var. Araştırmalar nane yağının (peppermint oil) her 5 kişiden 4'ünde belirtileri hafiflettiğini gösteriyor.

Karnınıza masaj yapın
Önce ellerinizi ısıtın. Sonra biraz masaj yağı (zeytinyağı da olabilir) alıp karnınızın üzerinde yumuşak dairesel hareketlerle gezdirin. Bu masaj aşırı gaz, şişkinlik, ağrı gibi belirtileri hafifletecek, sizi rahatlatacak.

Yemeklerinizi sakin bir ortamda yiyin
Acele acele atıştırmak, çiğnemeden yutmak, gergin ortamda yemek yemek hep şikayetlerinizi arttıracak faktörler.

Daha çok hareket edin
Düzenli spor yapmak IBS belirtilerini azaltıyor. Haftada en az 3 kere yarımşar saatlik yürüyüşlere çıkın. Yüzmek, koşmak, bisiklete binmek gibi kalp hızınızı hafifçe arttıracak sporlara yönelmeniz daha başarılı sonuçlar verecektir.

Sigarayı bırakmaya çalışın
Bırakamıyorsanız da azaltmayı deneyin. Nikotinin barsak hareketleri üzerinde güçlü zararlı etkileri var.

Dozunda için
Aşırı alkol barsakları kötü yönde etkileyebiliyor. Açken hiçbir zaman içmeyin.

Gevşeme tekniklerini deneyin
Yoga, tai chi ve meditasyon, anksiyete ve stresi azaltıyor, böylece IBS belirtilerini yatıştırıyor.

Stresi azaltmaya çalışın
Stres artık yaşamınızın bir parçası. Kolay olmasa da sizi strese sokan durumlardan kaçınmaya çalışın.

IBS
Eğer IBS varsa kilo vermek daha da zorlaşıyor. Kilo vermeye çalışmadan önce IBS sorununuzu çözmeye çalışmalısınız.

Stresin rolü
Huzurlu barsaklar için huzurlu bir kafa gerekiyor. IBS ve stres arasında açık bir ilişki var. Sizi sinirlendiren, geren kişilerden uzak durun.

En suçlu on yiyecek

Cambridge Addenbrooke Hastanesi'nde yiyecek intoleransı olan hastalar üzerinde yapılan araştırmada, IBS'ye en çok neden olduğu gösterilen 10 yiyecek:

Buğday %60
Mısır %44
Süt %44
Peynir %39
Yulaf %34
Kahve %33
Çavdar %30
Yumurta %26
Çay %25
Narenciye %24

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
14 yıl 4 ay önce #1318 Yazan: koengineer
koengineer tarafından İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU) konusunda yanıtlandı
merhabalar

IBS ile ilgili bir topic açtığınız için teşekkür ederim. IBS bildiğim kadarıyla bir çok reflü hastasının problemi.
Bu IBS konusunda bazı sorularım olacak doktorlarımız cevaplarsa çok memnun olurum.
bende mide-yemek borusu yanması ve IBS belirtileri birlikte seyrediyor. Öncelikle şunu belirteyim yediğim hiçbir şey bende rahatsızlık yaratmıyor. mide ağrım falan yok. sadece acıktığım zaman veya öğün atladığım zaman mide ve barsaklarımdan ön masada oturan meslektaşım tarafından duyulacak şekilde gurultu sesleri geliyor. midem ve barsaklarım 2-3 dakikada şişiyor ve içki içen insanlarınki gibi bir göbek çıkıyor ortaya. bu gaz ile birlikte bacak ağrısı, kol ağrısı, kasık, sırt ve kasık ağrısı başlıyor (düşük şiddette - ağrı eşiğim de çok düşük). ağrıyan yerim her gün farklı oluyor. bir gün kolum ağrıyorsa aynı ağrıyı diğer gün bacağımda hissedebiliyorum. bu problemim ile ilgili kan, gaita, idrar testi ve ultrasyon gibi tetkiklerden geçtim ve doktorlar önemli bir şeyin yok demekle yetiniyor. psikolojik faktörlerin etkili olduğunun farkındayım ve kabul ediyorum zira en büyük faydayı gaz giderici , asit baskılayıcı ilaçlardan değil Aurorix denen bir antidepresandan gördüm. Ama psikolojim düzeldiği zaman bile bu problemler zaman zaman çok alevlenebiliyor. eskiden günde 1 kez tuvalete gitme ihtiyacım olurdu şu an günde 6-7 kez gidiyorum desem hiç de abartmamış olurum.
benim sayın doktorlara sorum: IBS vücudun başka yerlerinde sızı-ağrı gibi bir yakınma yapar mı? özellikle bacak ve kolda?
kolonoskopi yapılmadan IBS barsağın diğer hastalıklarından ayırt edilebilir mi? ülseratif kolit veya barsak polipleri ve barsağın malign (bu çok kafamı kurcalıyor) hastalıklarını tesbitte dışkı testi ve kan sayımları ve fiziki muayene yeterli olur mu?

değerli cevaplarınız için teşekkür ederim

Saygılar

Koray CETİN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
14 yıl 3 ay önce #1459 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU) konusunda yanıtlandı
İBS olgularında vücudun farklı yerlerinde ağrılar da görülebiliyor.
Öykü tipikse, olgu 40 yaşın altındaysa, alarm belirtileri denen kilo kaybı, iştahsızlık, dışkıda kanama olması, vb gibi belirtiler yoksa, İBS tanısı için kolonjoskopi yapılması şart değildir.
Tedavisiz ülseratif kolitte genelde kanlı ishal kuraldır. Barsak polipleri genelde sessiz seyreder. Barsağın malign hastalıkları da belli bir döneme gelmedikçe bulgu vermeyebilir. Bu saydığınız hastalıkların ayırıcı tanısı için kolonoskopi dışı inceleme yöntemleri genelde yeterli olmayacaktır.
İBS düşünülen bir olguda dışkıda gizli kan testi (+) ise veya yakınmalar gece uykudan uyandırıyorsa, kolonoskopi mutlaka planlanmalıdır. İBS'te dışkıda kan olması beklenen bir bulgu değildir. Ayrıca İBS fonksiyonel bir hastalık olduğu için uykuda yakınma olmaması beklenir.
Sevgiler.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
14 yıl 1 ay önce #1805 Yazan: koengineer
koengineer tarafından İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU) konusunda yanıtlandı
Koray Hocam
Sindirim sisteminden kaynaklanan sorunlardan dolayı en son Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroentroloji ABD Bşk. Fahri IŞITAN hocaya muayene oldum. kendisi el ile yaklaşık 30 dk. fiziki muayene yapıp , öykümü dinledikten sonra hiçbir tetkike gerek duymadığını, organik hiç bir problemim olmadığını, yakınmalarımın kendisinde hiç bir hastalık düşündürmediğini söyledi. IBS den bahsetti ve eğer kendimi çok dinlemezsem ve dikkatimi başka şeylere verirsem düzeleceğimi söyledi. (6 aydır kan tahlilleri, ultrasonagrafi, PA akciğer grafisi, dışkı idrar tahlileri, ayrıntılı KBB muayenesi ve 6 ayrı doktor muayenesi geçirdim). İlaç kullanmama gerek olmadığını hiç bir ilacın hissettiğim şikayetlere etkili olmayacağını ve olayı kafamda bitirmem gerektiğini söyledi.
Sayın Hocam bu IBS denen hastalığın çözümü için, en azından kendimi biraz daha iyi hissetmem için sizin öneriniz var mı? yurtdışında terapi uygulamaları yapılıyor mu?. Türkiye'de böyle bir uygulama var mı? yardımcı olursanız sevinirim. diyet denedim bir işe yaramıyor yani hangi gıda bana dokunuyor çözemiyorum bence gıdadan bağımsız bir şey.
teşekkürler

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
14 yıl 1 ay önce #1820 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU) konusunda yanıtlandı
Hoca ana hatlarıyla haklı. Tipik İBS için tanı koydurucu bir tetkik yok. Ancak karışabileceği hastalıklar ile ayırıcı tanı açısından bazı tetkikler yapılabilir. Sizin de son zamanlarda bir takım tetkiklerinizin yapılmış olması itibarıyla ek tetkike gerek görmemiş olabilir.
İBS tedavisinde barsak hareketlerini düzenleyen ilaçlar, barsak spazmını gideren ilaçlar, bazı antidepresan ilaçlar kullanılabilir. Benim hastalarımın bir kısmı bu tedavilerden yarar görebiliyorlar (hiç yarar görmeyen veya çok çok az yarar gören hastalarım da var). Ama 1-2 kutu ilaç kullanıp, bu sorundan tamamen kurtulmak tabii ki mümkün değil.
Diyet kişiye özeldir. Gaz, ishal, kabızlık yakınmalarınızın ön planda olmasına göre düzenlemeler yapılabilir.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
10 yıl 10 ay önce #5957 Yazan: seray
seray tarafından İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU) konusunda yanıtlandı
iyi akşamlar 25 yasında bekar bir bayanım rahatsızlıgım yaklasık 1 yıl once basladı sık idrara cıkma ve donem donem degısen ıshal ve kabızlık yasıyorum önce uroloji bölümüne gorundum cesıtlı tetkıkler yapıldı idrar kan tahlılı ultrason alındı 3 gunluk ıdrar bırıkımı yapıldı bunların sonucunda birşey cıkmadı 4 gun boyunca ıdrarımı ıctıgım sıvı mıktarını bı kagıda yazdım ve sonucunda asırı aktıf mesane tedavısı kondu ılacları kullandım fakat bı iyileşme gorulmedi sıstoskopi olmam gerektıgını intersistiyal sistit olabileceğini düşündü fakat ben sıstoskopi olmak ıstemedim baska bir urologa gorundum oda aynı teshısı koymustu fakat karnın agrılarım fazlalaşmış cogunlukla ishal oluyordum karın gurultusu agrısı eklem agrısı yasıyordum bana gastreontoloji bölümüne gitmemi söyledi kanserden suphelendi hayatımdan hayat gıtmıstı.gastreontoloji uzmanına gorundum anlattım sıkıntılarımı kolonoskopiyle kesın bı cozum buluruz aklında sorun kalmaz dedi ve kolonoskopi oldum cok sukur hiç bişey cıkmadı ibs rahatsızlıgı oldugunu soyledi punto duspatalin ılaclarını verdı bırde bı antıdepreson verdı ılaclrı kullandım ıshalım devam edıyor fakat agrılı olarak cıkmıyorum tuvalete ılaclarım bıttı 3 ay boyunca kullandım doktorum bır daha gelmeme gerek olmadıgını takmamam gerektıgını soyledi fakat agrılarım yıne devam ediyor genelde ıshal oluyorum kabızlık nadır cekıyorum bırde cok sık ıdrara cıkıyorum bunuda sordum doktoruma olabılır bu hastalıgın etkısıdır dedi bitkisel kabızlık yapıcı ya da normale getırıcı bı ılac varmıdır eczanelerden recetesız bagırsagımı duzene sokucak ıshalımı azaltıcak bı ılac almam mumkunmudur

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena Forum