Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU)

Çok
7 ay 1 hafta önce #11606 Yazan: efe
efe tarafından İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU) konusunda yanıtlandı
Merhabalar hocam. Öncelikle böyle bir siteyi kurduğunuz için teşekkür ederim. Kısaca epikriz vermek gerekirse bundan 10 sene önce bir hemeroid ameliyatı oldum. tabi o zamanki yöntemle. şu an yakın zamanda yapılan kolonoskopi+endoskopi yee göre bulunan belirtiler: 2.derece dış, 4.derece iç hemeroid ki dışkılamayı oldukça zorlaştırıyorlar. Abdominal özafagusta hiperemi, ödem, mukozal erezyon ve linee,/Fokal üserasyonlar(biopsi)izlendi.Mide: Z çizgisi 40cm.de geçildi, düzensiz izlendi. Retrofleksiyonda Hiatal herni (4cm) ve Gastroözefagial Reflü izlendi. Fundus, Korpus, Kardia ve antrum da hiperemi, ödem izlendi. Pilor sentralize izlendi.Duodenum: Bulbusta solukluk, ödem ve çok sayda iyileşmiş ülser skar alanları izlendi. Tanı: Hiatal Herni, Eroziv Gastroözefagial Reflü, Gastroduodenit. Yapılan biopsi sonucunda H.Pilori tespit edildi. 2 haftalık ilaç seti kullanımı sonucunda birer arayla yapılan gaita testlerinde h.pilori negatif gözlendi. Burada sağlık sistemimize bir sitemim var. Gaita alınmışken sadece h.piloriye bakılıyor, gizli kan var mı başka bir mikrop vs var mı onlara hiç bakılmıyor. Neyse konuya geri dönersek hocam tüm bulgular midede çıkmasına rağmen bazı geceler beni uyutmayan durum bağırsaklarda ortaya çıkıyor. Bağırsaklarım çok yavaş çalışıyor ve eğer içinde az miktarda bile olsa dışkı varsa sağ ve sol taraflarda, böbreklerin olduğu kısmın ön tarafı diye tarif edeyim, batmalar oluyor. Bağırsaklarım kabız olsam da olmasam da yavaş çalışıyor. Hatta dışkı daha yumuşak olduğunda daha yavaş çalışıyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bende bhp de var, yaşım 37.Doktor ilaç tedavisi cvp vermezse ameliyat diyor ama ben sıcak bakmıyorum. Sizin düşüncenizi alabilir miyim?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 ay 2 hafta önce #11662 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından İBS (İRRİTABLE BARSAK SENDROMU) konusunda yanıtlandı

efe Yazan:: Burada sağlık sistemimize bir sitemim var. Gaita alınmışken sadece h.piloriye bakılıyor, gizli kan var mı başka bir mikrop vs var mı onlara hiç bakılmıyor.

Tıpta bir tetkik gerekli olursa yapılır. Gaita zaten bir sürü bakteri içeren bir nesne; dolayısıyla mikrop var mı diye bakmak normalde anlamsız. Ancak ısrarlı ishal olanlarda, bazı olası hastalık yapan bakteriler araştırılabilir. Gizli kan olayına gelince, pozitif bulunan hastalarda ayırıcı tanı için kolonoskopi yapmak gerekir ki, sizde zaten yapılmış.

bazı geceler beni uyutmayan durum bağırsaklarda ortaya çıkıyor. Bağırsaklarım çok yavaş çalışıyor ve eğer içinde az miktarda bile olsa dışkı varsa sağ ve sol taraflarda, böbreklerin olduğu kısmın ön tarafı diye tarif edeyim, batmalar oluyor. Bağırsaklarım kabız olsam da olmasam da yavaş çalışıyor. Hatta dışkı daha yumuşak olduğunda daha yavaş çalışıyor.

İrritabl barsak sendromu (İBS) olabilir.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi bende bhp de var, yaşım 37.Doktor ilaç tedavisi cvp vermezse ameliyat diyor ama ben sıcak bakmıyorum. Sizin düşüncenizi alabilir miyim?

BHP'yi BPH olarak yorumladım, yani Benign Prostat Hiperplazisi; bildiğim kadarıyla 37 yaş için çok beklenmedik bir durum. Üroloji Uzmanının önerileri doğrultusunda davranmakta yarar var.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena Forum