Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

Fissur ve dış hemoroid ameliyatı oldum (anal fissur, basur, mayasıl)

Çok
10 yıl 1 ay önce #5744 Yazan: erdal
Merhaba,

Google dostu yazmaya çalıştım, umarım yardımcı olur birilerine.

Günlerce kabız ya da ishal olurdum sıkça. Genellikle kabızlık dönemleri oldukça uzun olurdu.

Son 1 yıl şu yakınmalarım başladı:
Tuvalette fışkırır biçimde kırmızı kan. Dışkılamada yırtılma gibi şiddetli ağrı, anus memelerinin şişmesi ve dışarda kalması. Tuvalet sonrası saatler süren ağrı.

Genel cerraha görünmüştüm, dışkı yumşatıcı gibi çeşitli ilaçlar verdi ve ameliyat olmam gerektiğini, problemlerin ilerlemiş olduğunu ve 7 yıl içinde kansere dönüşme ihtimalininde olduğunu söyledi. O günlerde internetten ameliyatı araştırmıştım, hatta bazı hastaların mesajlarını okumuştum, açıkçası korkutmuştu beni. Birde oradan ameliyat olma fikri insana itici geliyor ve "ben buna katlanırım" moduna giriyorsunuz.

1 yıl bu sorunu yaşadıktan sonra 1 hafta önce yine genel cerraha gidip ameliyat için gün aldım. 3 gün önce ameliyat oldum.

Bazılarının anlattığı gibi ameliyat öncesinde ve sonrasında utanılacak durumlar olmuyor. Anladığım kadarıyla insanlar genelde bundan da çekiniyor.

Sağlığınız yerinde ve yaşınız ileri değilse ve dr uygun bulursa bence kesinlikle genel anestezi ile ameliyat olun. Ameliyat masasına uzanıyorsunuz, 1 dakika sonra uykuya dalıyorsunuz ve anlık bir olay gibi, gözünüzü açtığınızda odanızda buluyorsunuz kendinizi. Çok basit ve konforlu bir ameliyat.

Ameliyat öncesi:
1 gün öncesinden barsak boşaltıcılar alıyorsunuz, ve yeme/içmeyi bırakıyorsunuz.
Ameliyattan 10 dakika önce hastanede oldum
Ameliyathaneye alındım, sırtüstü yatar durumda sağ elimden narkoz verildiğini hatırlıyorum.

Ameliyatta hemoroidleri (memeler) almışlar, ve aldıkları bölgeyi yakmışlar ve içindeki yırtığı dikmişler. Dikişler sonradan alınmıyormuş, zamanla eriyormuş.

Ameliyat sonrası:
Sizi odanızda uyandırdıklarında ameliyat bölgenizde şiddetli acı hissediyorsunuz. Hemşireler ağrı kesiciler yapıyor ve rahatlıyorsunuz. Birkaç saat sonra tamponları çıkardım. O gün gün boyu acı hissettim açıkçası. Ameliyatı sabah 10'da olmuştum. Akşam 20'de hastaneden çıktım ve eve geldim.

Ertesi gün hafifledi, özellikle ağrı kesici ilaçları falan aldığımda sadece sızı dışında birşey hissetmedim. Dr tavsiyesi ile sıcak suya oturmalara başladım ve ağrı tamamen geçti. Yalnız suyun dayanabileceğiniz kadar sıcak olması bence çok önemli. Biraz teniniz kızaracak ama verdiği konfora ve rahatlığa değiyor.

Şu an dr'un verdiği ilaçları alıyorum (enfeksiyon için, ağrı kesici, dışkı yumuşatıcı vb)

Ameliyat olalı 3 gün oldu. Tuvalette biraz acıyor tabi ama hemen sonrasında sıcak su oturuşlarına girdiğim için rahatlıyorum.

Uzun süre oturunca ya da ayakta kalınca ağrı biraz artıyor.

Tabi birde yürüyüşünüz değişiyor. ROBOCOP gibi oluyorsunuz.

Dr bey, 1 hafta içinde rahatlarsın dedi.

İstanbulda anadolu yakasında ameliyat oldum. SSK ya da özel sağlık sigortam yok. Herşey dahil 1000 ytl ödedim.

Şu an keşge bir yıl önce ameliyat olsaydım diyorum. Utanılacak kesinlikle bir durum yok.

Aynı problemleri yaşayan biriyseniz bence geciktirmeyin. İlaçlar ve çeşitli tavsiyeler biraz rahatlatsada tam bir iyileşme olmuyor.

Bu problemleri uzun süre yaşadığım için bir kaç önerim olabilir hem hastalar için hem de bu hastalığa yakalanmamak için:

posalı gıdalar tüketin. Sebze, meyve, beyaz ekmek yerine kepekli ekmek gibi.
uzun süre tuvalette oturmayın
gün boyu oturarak çalışmayın.
kabız olduğunuzda aşırı ıkınmayın.

(yanlış bilgi varsa mesajda dr bey düzenler sanırım)

herkese sağlık dilerim

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
10 yıl 1 ay önce #5748 Yazan: Koray Tuncer
Sayın erdal,
Sadece sorunuzu sorarak bir ha foruma uğramama şeklinde bir yaklaşımda bulunmayarak, forumlarda olması gerektiği şekilde sorununuzu, operasyon öncesi ve sonrası yaşadıklarınızı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Çok geçmiş olsun.
Saygılarımla.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
7 yıl 6 ay önce #9134 Yazan: resit
benim de benzer sorunum var hocam. peki bu ameliyatın iyileşme süreci ne kadar sürüyor? body sporu ile ilgilenmeye başladım ve yaklaşık 3 ay sonra polislik eğitimine başlayacağım sizce spor yapmamda ve günlük yaşantımda bana bir sorun oluşturur mu? bilgi verebilirseniz sevinirim

Çok
7 yıl 4 ay önce #9176 Yazan: Koray Tuncer
PsiKoMaNYaKoLoG yazan:

benim de benzer sorunum var hocam. peki bu ameliyatın iyileşme süreci ne kadar sürüyor?

1-2 haftada tama yakın düzelme olur diye düşünüyorum.

body sporu ile ilgilenmeye başladım ve yaklaşık 3 ay sonra polislik eğitimine başlayacağım sizce spor yapmamda ve günlük yaşantımda bana bir sorun oluşturur mu?

Karın içi basıncını artıran sporlar (örneğin halter, vücut geliştirme gibi) konusunda temkinli olmanızda yarar var.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Geliştiren: Kunena Forum