Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

endoskopi VE PATOLOJİ sonuçlarımı yorumlarmısınız?

Çok
9 yıl 11 ay önce #6006 Yazan: aylin
Ben 2 hafta önce günde 2 kere endoskopi oldum.ilki sabah saat 10.00 da yapıldı.bir önceki akşam saat 9 da yemek yememe(13 saat geçmesine rağmen)midemde yiyecek artıkları olduğu için saat 14.00 da ikinci defa endoskopim yapıldı.24 yaşındayım ,bayanım.
Raporda 4 adet resim var.altlarında ÖZEFAGUS, KARDİA, ANTRUM VE PİLOR,DUODENAL ÜLSER yazıyor.
ENDOSKOPİ RAPORU:
ÖZAFAGUS: Peristaltizimi ve klirensi normaldi.mukozası renk ve görünüm olarak normaldi.Z-ÇİZGİSİ (özofogogastrik bileşke) dişlerden itibaren 38 cm de normal görünümdeydi.hiyatus diyafragmatikum Z- çizgisinin 1 -2 cm distalinde olup derin inspiryumda özofagusu tam kavrıyordu.

MİDE:Antrumda iken retrofleksiyon yaparak kardiya bölgesi LES (alt özafagus sfinkteri) fonksiyonu incelendi.LES endoskopu tam kavrıyordu. midede safralı mayii vardı.tüm mide mukozası yer yer sarı beyaz eksüda ile kaplıydı. incusura angulariste lişneer ülsere lezyonlar vardı. mide fundus korpus ve antrumda mukoza hiperemik ve ödemliydi.hızlı Üreaz Test ile HELİCOBACTER PYLORİ araştırılmak için ve patolojik tetkik için antrumdan doku örneği alındı.

midenin sekresyon miktarı,peristaltizmi ve tahliyesi normaldi.

DUODENUM: Pilor forme , fonksiyonel olarak normaldi.
duedonum 1. kısım forme mukozada yer yer üzeri beyaz eksuda kaplı ülsere lezyonlar vardı.mukoza ödemli ve hiperemikti.
Duodenum 2. kısım mukozası normal görünümdeydi.

TANI
Hp(+) pozitif
Akut eroziif gastrit,
Alkalen reflü gastrit
Duodenal ülser, duoednit

PATOLOJİ SONUÇLARIM:

PATOLOJİ RAPORU
MAKROSKOPİK BULGULAR:gönderilen materyal topluca 0,3x0,2x0,1 cm boyutta 3 adet dokudur.1 kta

MİKROSKOPİK BULGULAR:Materyalin histopatolojik seri kesitlerinde yüzey epiteli bozulmuş olan mukozal dokularda stromada yoğun miskt tipteiltihabi infiltrasyon görüldü.glnd epitellerinde mukus kaybı, nüve irileşmesi,hiperkromazi artışı dikkat çekti.

NOT:Ülsere görünümlü gastrik mukozal dokularda yoğun iltihabi bulgular yanı sıra hücresel displazi dikkati çekti. Lezyonun yüzeysel Adeno Ca dan ayırımı için hastanın bir süre yoğun ülser tedavisinden sonra biopsi ile kontrolü uygun olur kanısındayım.

BUNUN ARDINDAN DÜN DIŞKI TESTİM YAPILDI HELİCOBACTER PİLORİ BAKTERİSİ NEGATİF ÇIKTI.2 HAFTALIK SÜREÇTE 3 LÜ TRİO TEDAVİSİ GÖRDÜM.ŞİMDİ İSE DOKTORUM HERŞEYİ YİYEBİLECEÐİMİ ARTIK HASTALIÐIMIN BİTTİÐİNİ SÖYLÜYOR,ÜLSER REFLÜ VE GASTRİT GERÇEKTEN 14 GÜNLÜK BİR TEDAVİYLE İYİLEŞİR Mİ?BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 yıl 11 ay önce #6007 Yazan: Koray Tuncer
mitnick yazan:

ÜLSER REFLÜ VE GASTRİT GERÇEKTEN 14 GÜNLÜK BİR TEDAVİYLE İYİLEŞİR Mİ?

Ülserler dinamik sorunlardır, haftada 1-2 mm hızla iyileşirler. Sizin de ülserleriniz küçükse 2 hafta içinde tamamen iyilşebilir.
Yalnııııız, Sizin raporunuzda bir displazi lafı geçiyor ki, bu önemli.
Sizi değerlendiren hekim ben olsaydım, 1 ay içinde tekrar bir endoskopi yapmak isterdim. Ayrıca 2 haftalık Trio tedavisine bir PPİ ile de devam etmeyi düşünürdüm.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
9 yıl 11 ay önce #6014 Yazan: aylin
sayın doktorum, displazi nedir? tehlikesi, etkinliği, riski nedir?aydınlatırsanız çok teşekkür ederim.

Çok
9 yıl 11 ay önce #6022 Yazan: Koray Tuncer
mitnick yazan:

displazi nedir?

Displazi, midenin içini kaplayann zarda (mukoza) hücrelerin normal yapılarında değişiklikler ortaya çıkması demektir. Bazen kanser öncüsü bir bulgu olabilir.
Yalnız Sizde olduğu gibi ülser varlığına eşlik eden durumlarda yorum zor olur, çünkü burada bir yandan doku iyileşmesi de söz konusu olduğu için hücrelerin normal görünümlerinde geçici değişmeler olabilir ve patolog tarafından ister istemez displazi olarak yorumlanır.
Bu nedenle yukarda yazdığım gibi tedavinizin etkinliğini ve displazinin gelişimini takip için Size endoskopik kontroller şarttır.
Geçmiş olsun.

Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
9 yıl 9 ay önce #6428 Yazan: aylin
sayın doktorum,bir hafta önce 2. endoskopimi oldum.tekrar biyopsi alındı ve patoloji sonucu kronik antral gastrit olarak çıktı.bu durumda ne yapmalıyım,tedavi süreci nasıl işlemeli?

Çok
9 yıl 9 ay önce #6430 Yazan: Koray Tuncer
Sayın mitnick,
Displazi durumunun bu endoskopide saptanmadığını varsayıyorum.
Yakınmalarınız ne durumda?
Doktorunuz ne önerdi?

www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Geliştiren: Kunena Forum