Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

endoskopi VE PATOLOJİ sonuçlarımı yorumlarmısınız?

Çok
6 yıl 9 ay önce #9294 Yazan: gülay
gülay konuyu yanıtladı: Cvp: endoskopi VE PATOLOJİ sonuçlarımı yorumlarmısınız?
Merhabalar, bende annemi çeşitli şikayetlerle çapaya götürdüm. endoskopi dediler. neyse onikiparmak bağırsağında helicobacter pylori görüldü. helipak ilaç tedavisine başladık bile.. lakin o alınıp biyopsisi yapılacak parçayı hızlı üreaz testi yapmışlar sordum patolojiye gerek yok dedi dr.gerçekten patolojiye gitmemesi doğrumu oldu parçanın? ilaç bitiminde kontrole gelelimmi dedim yine gerek yok dedi :roll: bu durumda bu tedaviyle kesin iyileşeceği gibi bir sonuç çıkarmalımıyım (tekrar kontrole gerek yoksa) kaldıki annemin idrarında kan gördüğümüzüde söyledik 12 parmak bağırsağı ülseri ile alakası varmıdır ve bu ülser kanserleşebilirmi? Yardımcı olursanız sevinirim.. sürekli bunu düşünür hale geldim sanıyorum sonunda annemin organlarını tek tek branşlarına göstercem :(

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 3 ay önce #9481 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer konuyu yanıtladı: Cvp: endoskopi VE PATOLOJİ sonuçlarımı yorumlarmısınız?

gülay44 Yazan:: Merhabalar, bende annemi çeşitli şikayetlerle çapaya götürdüm. endoskopi dediler. neyse onikiparmak bağırsağında helicobacter pylori görüldü. helipak ilaç tedavisine başladık bile.. lakin o alınıp biyopsisi yapılacak parçayı hızlı üreaz testi yapmışlar sordum patolojiye gerek yok dedi dr.gerçekten patolojiye gitmemesi doğrumu oldu parçanın?

Her hastada illa da patoloji örneği alınacak diye bir kural yok.

ilaç bitiminde kontrole gelelimmi dedim yine gerek yok dedi :roll: bu durumda bu tedaviyle kesin iyileşeceği gibi bir sonuç çıkarmalımıyım (tekrar kontrole gerek yoksa)

Sanırım onikiparmak barsağında ülser vb bir durum saptanmış. Bu durumda endoskopik kontrol genelde gerekmez ve ilaç tedavisi ile iyileşme oranı çok yüksektir. helicobacterin tam iyileşme olasılığını soruyorsanız eğer, burada olasılık %70-80 civarındadır. Emin olmak için tedavi sonrası dışkı testi veya üre nefes testi yapılabilir.

kaldıki annemin idrarında kan gördüğümüzüde söyledik 12 parmak bağırsağı ülseri ile alakası varmıdır

İdrarda kan görme olayı böbrek / möesane ile ilgili olup, oniki parmak barsağı ülseri ile hiç bir alakası yoktur.

bu ülser kanserleşebilirmi?

Oniki parmak barsak ülşserlerinde kanserleşme oranı sıfıra yakındır. Prensip olarak kanserleşmez.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
5 yıl 11 ay önce #9673 Yazan: hakan
hakan konuyu yanıtladı: Cvp: endoskopi VE PATOLOJİ sonuçlarımı yorumlarmısınız?
Sayın Hocam

26,10,2011 Tarihinde yapılan endoskobi sonucu midenin antrum: 3 mm ve Korpuz bölgesinde 4 mm çapında alınan biyopsinin

Patoloji tanısı:
Antrum
İnflamasyon:+
Aktivasyon:-
İntastinal Metaplizi: +
H.Pylori:-

Bundan 1 yıl önce yapılan endoskobi sonucu: ''ANTRAL GASTRİT'' tehşisi konulmuş ve nexuym ilacini kullandım. Doktorlarım bu konuda Bize gerekli açıklamalarda bulunmadı internetten araştırdığımda hastalığın hiçte iyi olmadığını sonucunun kötüye gidebileceğinden bahsediliyor . 2 ay sonra doktorum tekrar endoskobi yapacak
bu hastalığın dönüşü var mıdır ? Yoksa Yapılan endoskobiler hastalığın gidişatını görebilmek açısından mı yapılıyor ??

Çok
5 yıl 11 ay önce #9705 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer konuyu yanıtladı: Cvp: endoskopi VE PATOLOJİ sonuçlarımı yorumlarmısınız?

öncü Yazan:: Patoloji tanısı:
Antrum
İnflamasyon:+
Aktivasyon:-
İntastinal Metaplizi: +
H.Pylori:-

internetten araştırdığımda hastalığın hiçte iyi olmadığını sonucunun kötüye gidebileceğinden bahsediliyor . 2 ay sonra doktorum tekrar endoskobi yapacak
bu hastalığın dönüşü var mıdır ? Yoksa Yapılan endoskobiler hastalığın gidişatını görebilmek açısından mı yapılıyor ??

Sanırım intestinal metaplazi (İM) lafı Sizi ürkütmüş. Önemli olan displazidir (Sizde bahsedilmiyor). İM seyri tam olarak bilinmediği için aralıklı endoskopik takipler yapılabiliyor. Ben hastalarımda duruma göre 1-3 yıl içinde endoskopi tekrarı planliyorum. Özellikli durumlarda 2 ay sonra da yapılabilir, burada Sizi takip eden hekim inisiyatif kullanacaktır.
H. pylori bulunmaması güzel; varlığı İM ilerlemesine yol açabiliyor.
Geçmiş olsun.

Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
5 yıl 3 ay önce - 5 yıl 3 ay önce #9871 Yazan: mehmet çetin
mehmet çetin konuyu yanıtladı: endoskopi VE PATOLOJİ sonuçlarımı yorumlarmısınız?
Sayın doktor,

patoloji sonucum şöyle;

TANI:
KRONİK GASTRİT
-H.pilori (Giemsa uygulandı): (-)
-Kronik inflamasyon şiddieti: (+)
-Aktivasyon şiddeti : (-)
-İntestinal metaplaz (PAS/Alcian blue uygulandı): (-)

Bu sonucu açıklar mısınız? Bana ne önerirsiniz?

Saygılar selamlar
Son Düzenleme: 5 yıl 3 ay önce Yazan: mehmet çetin.

Çok
5 yıl 3 ay önce #9875 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer konuyu yanıtladı: endoskopi VE PATOLOJİ sonuçlarımı yorumlarmısınız?
Sayın mehmetcetin,

Midenizde gastrit, yani midenin içini kaplayan zarın iltihabı dışında bir özellik yok. Midede bakteri yok.
Bence son derece iyi bir sonuç.

Yakınmalarınızı, yakınmalarınızın süresi, kullanılan ilaçlar, ilaçlara alınan yanıtlar vb gibi bir çok değişkeni bilmediğim için, Size yapabileceğim tek öneri, "doktorunuzun önerilerine uymanız" olacaktır.

Geçmiş olsun.

www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Geliştiren: Kunena Forum