AGRILARIM VAR KARIN BÖLGESİNDE

Çok
14 yıl 4 ay önce #8361 Yazan: osman
AGRILARIM VAR KARIN BÖLGESİNDE, osman tarafından oluşturuldu
iyi günler
bende GASTRIT karacigerde yaglanma ve midede bagırsakta ülser var.idarımda yanma ve aşırı sararma var.en son ölçümde Trigliserit 243 çıktı 200 üstü olunca yüksek oluyormuş.doktor bana diyet verdi kilo veriyorum yürüyorum.karaciger tarafında bugün itibariyle arada gidip gelen oturunca artan bir agrı başladı ne önerirsiniz.doktora gidiyorum önemli birşey olmadıgını söylüyor.defalarca testler yaptırdım kanda ve idrarda.ultranson çektirdim.biyopsi yaptırdım.
kanda karaciger degerleri hep normal çıkıyor.ultrason sonucu ,benim karacigerimde yaglanma büyüme oldugu teşhisi kondu.
ayrıca bagırsagımda ve midemde ülser mevcuttur.birde en son kan tahlilinde kanımda trigliserit 243 çıktı.
ülser için nexium diye bir hap ve gaviscon diye bir şurup kullanıyorum.enginar mevsimi olmadıgında enginarın konservesini kerevizle birilikte yiyorum.bunu yanında enginar devekine kapsülleri içiyorum.

1-birinci sorum şu ben bu yaglanma için ne yapayım.karaciger biyopsi tekrar yaptırayımmı.böbreklere ilaçlı filim çektireyimmi.endoskobi yaptırdım birde kolonoskobimi yaptırayım.
2-Ailede kolestrol şeker tansiyon ne ararsanız mevcuttur.birazda akraba evliliği olunca tam bir paradox.amcam 60şında gitti hocam bu saydıklarımdan.benim bunların başına gelmemesi için neler yapmam gerekli.
bu degerlerde en son kanda çıkan degerler....

GLUKOZ H 107 mg/dl 74 - 106
BUN (KAN ÜRE AZOTU) 10,75 mg/dL 7 - 21
ÜRE 23 mg/dl 17 - 43
AST(SGOT) 20 U/L 0 - 35
ALT(SGPT) 25 U/L 0 - 45
KOLESTEROL 190 mg/dl 110 - 200
LDL KOLESTEROL 102,4 mg/dL 60 - 160
HDL KOLESTEROL 39 mg/dl 35 - 85
TRIGLISERID H 243 mg/dl 50 - 200
DEMIR L 45 ug/dl 70 - 180
endoskobi patolojisi sonucu

Klinik Bilgi :
Makroskopi :
0,3x0,2x0,1 CM KIRLI BEYAZ RENKLI ENDOSKOPIK BIOPSI ÖRNEKLERI

Mikroskopi :
KESITLERDE ANTRUM MUKOZASINA AIT DOKU ÖRNEKLERI IZLENMEKTEDIR. BU DOKULARDA YÜZEY EPITELININ ERODE
OLDUGU , LAMINA PROPRIADA ÖDEM VE LENFOSIT INFILTRASYONUNUN BULUNDUGU ARADA AZ SAYIDA PLAZMA
HÜCRELERININ VARLIGI GÖZE ÇARPMAKTADIR. ATROFI BULGUSUNA RASTLANMAMISTIR. YAPILAN ÖZEL BOYADA
HELIKOBAKTER PYLORI SAPTANMAMISTIR. IZLENEN HÜCRELERDE DISPLAZI VE METAPLAZI YOKTUR.

Tanı :MIDE BIOPSI; ANTRAL EROZIV GASTRITIS

ülser ve karaciger yaglanmasıyla birlikte birda gastrit çıktı neler önerirsiniz

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
14 yıl 3 ay önce #8364 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Cvp:AGRILARIM VAR KARIN BÖLGESİNDE konusunda yanıtlandı
Sayın neomustwin50,

Karaciğer yağlanması ve biyopsi lafı bir arada olunca karaciğer biyopsisi yapılmış olduğunu varsaydım, belki de yanlış anladım. Öncelikle AST, ALT normal olduğu için şu an karaciğer biyopsisi yapılmasına gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer kilo fazlanız varsa ideal kiloya inmeye çalışmak önemli.

Trigliserid yüksekliği için de, yine ideal kiloya inmeye çalışmak, egzersiz, içiliyosa sigara ve alkol içmeye çalışmak, az yağlı yemek önemli.

Aile öyküsü nedeniyle tuzsuz yemeye çalışmak yararlı olabilir.

Ağrı için bir şey söylemek zor. Belki gaz sanco,ısı olabilir. Ayırıcı tanı için kolonoskopi planlanamak gerekebilir. Ağrıyı sanal yorumlamak uygun değildir, değerlendiren hekimin önerisini uygulamak daha sağlıklı olacaktır.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
14 yıl 3 ay önce #8381 Yazan: osman
osman tarafından Cvp:AGRILARIM VAR KARIN BÖLGESİNDE konusunda yanıtlandı
hocam ben 10 kilo verdim,yürüyüş ve sporda yapıyorum.5 yıldırda tuzsuz yiyorum.bana konan endeskobi sonucu ülser ve gastrit.ancak 6 haftadır nexium ve gaviscon kullanmama ragmen agrılarım devam ediyor azalma azda olsa var.gazım var orası dogru.bunun dışında neler önerirsiniz

Çok
14 yıl 3 ay önce #8382 Yazan: osman
osman tarafından Cvp:AGRILARIM VAR KARIN BÖLGESİNDE konusunda yanıtlandı
yukarı eklemeyi unuttugum şey idrarımda aşırı sararma ve bu agrılar başladı başlayalı dışkım katı degil çok sıvıda degil...

Çok
14 yıl 3 ay önce #8396 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Cvp:AGRILARIM VAR KARIN BÖLGESİNDE konusunda yanıtlandı
neomustwin50 yazan:

idrarımda aşırı sararma

İdrarda aşırı sararma yapabilen nedenler pratikte en sık "idrarda kanama olması, sarılık olması, az su tüketilmesi, kullanılan vitamin vb idrar boyayabilen ilaçlardır". Yapılacak bir idrar tahlili ayrıcı tanı için yardımcı olabilir.
Siz idrar tahlilim normal dediğiniz için kanama ve sarılığı dışlamak lazım. Az su içme ve ilaç kullanımını değerlendirmek lazım.
tabii bazen çok nadir başka nedenler de söz konusu olabilir. örneğin biraz uçuk bir yajklaşım olsa da karın ağrısı + idrar renk değişikliği porfiri gibi nadir rastlanan bir hastalık belirtisi olabilir.

bu agrılar başladı başlayalı dışkım katı degil çok sıvıda degil...

Bu belki İBS lehine alınabilir. Net yorumlamak zor.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Geliştiren: Kunena forum