Hafif Atrofik Mide

Çok
8 yıl 3 hafta önce #9076 Yazan: murat ünal
Hafif Atrofik Mide, murat ünal tarafından oluşturuldu
Koray hocam tekrar merhaba.
Yoğun yaşadığım mide bulantılarım sonucunda bir kez daha endoskopiye girdim.
Bir kez daha sizden yardım istiyorum.

Endoskopi Raporum şöyle
Özofagus:
özofagus mukoza ve lümeni normaldi. Alt özofagus sfinkteri gevşek izlendi.
Mide:
Lümen normaldi. Retrofleksiyonda kardiya gevşek sarıyordu. Fundus, korpus ve antrumda mukoza eritemli ve ödemli görünümdeydi. Pilor santralize ve açık durmakta idi.
Duodenum:
Bulbus: Normal
II. Kısım: Normal

Biyopsi: 1- Antrum 2- Özofagus

Tanı: Alt özofagus gevşekliği
Kronik yüzeyel gastrit

Bu da Patoloji Sonucum:

Mikroskopi:
1- Kesitlerin incelenmesinde ösofagus mukozasını içeren örneklerde hafif konjesyon izlenmiş, bir alanda lamina proprianın epitel bazal kısmını atake eden fokal lenfositik iltihabi infltrasyon içerdiği görülmüştür.
2- Kesitlerin incelenmesinde kısa villöz yüzeye sahip korpus-antrum bileşke mukoza örneklerinde hafif derecede atrofi, hafif konjesyon ve minimal lenfoplazmositer iltihap izlenmiş, H.Pylori görülmemiştir.

Tanı:
1- Hafif şiddette kronik ösofajitis.
2- Minimal inflamasyon gösteren hafif derecede atrofik mide mukozası.

Hocam, endoskopiyi yapan hocamız bu sonuçları neredeysehiçciddiye almadı, korkulacak hiçbir şey yok dedi, hatta lansoru da bence eskisi kadar yoğun kullanma, yavaş yavaş yan etkileri ortaya çıkıyor (kemik erimesi gibi) dedi. Atrofi kelimesinden korktuğumu söyleyince bendeki atrofinin korkulacak bir tarafı olmadığını, çok kafamı takmadan yaşamamı tavsiye etti. Takipgerekir mi soruma da hayır dedi.

Ben takıntılı olduğum için hala rahatlatabilmiş değilim içimi hocam. Sizce de bendeki atrofi takip edilmesine ve kaygıya gerek olmayan bir durum mudur?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 yıl 3 hafta önce #9077 Yazan: ilyas
ilyas tarafından Hafif Atrofik Mide konusunda yanıtlandı
Koray hocam acaba pılorun acık oolması bı safra reflusunu dusundurmez mı??? tabı bunun sonucu olarak bulantı???safra reflusu kesın tanısı ıcın ımpedans vs vs onerılır mı sızce

Çok
7 yıl 8 ay önce #9181 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Hafif Atrofik Mide konusunda yanıtlandı
Sayın mavera,

Atrofi hafif dendiği için çok önemli gözükmüyor. seyri takip için 1-2 yıl sonra gastroskopi tekrarı düşünülebilir.

Atrofi varlığında PPİ kullanımına biraz daha dikkat etmekte yarar var.

Kemik erimesi olayı tartışmalı.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
7 yıl 8 ay önce #9182 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Hafif Atrofik Mide konusunda yanıtlandı
Sayın pharmacist,

Pilor açık olması mideye oniki parmak barsağından safra reflüsüne yol açabilir. Ama böyle bir durumda endoskopide midede safra görünmesi beklenir.

İmpedans ancak safra yemek borusuna çıkarsa yol gösterici olabilir. Orada da Safra varlığını kesin söyleyemez. Safra varlığını Bilitec denen yöntemle değerlendirmek mümkündür. Bilitec pratikte çok uygulanmaz, ancak sınırlı sayıda merkezde bulunabilir diye düşünüyorm.

Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
7 yıl 8 ay önce #9183 Yazan: murat ünal
murat ünal tarafından Hafif Atrofik Mide konusunda yanıtlandı
drkoray yazan:

Sayın mavera,

Atrofi hafif dendiği için çok önemli gözükmüyor. seyri takip için 1-2 yıl sonra gastroskopi tekrarı düşünülebilir.

Atrofi varlığında PPİ kullanımına biraz daha dikkat etmekte yarar var.

Kemik erimesi olayı tartışmalı.

Geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim yanıtınıza Koray hocam.
gün aşırı 15 lik lansor kullanıyorum artık zaten.
bazen gece yaknımalarım oluyor, o zaman da gaviscon advance imdada yetişiyor.
içimi rahatlattınız, çok sağolun. :)

Çok
7 yıl 8 ay önce #9228 Yazan: murat ünal
murat ünal tarafından Hafif Atrofik Mide konusunda yanıtlandı
Hocam kafama takılan birseyi daha sormak istiyorum.
Benim durumumdaki birisine beslenme konusunda ne tavsiyeleriniz olur?
Yani şunlardan uzak dur diyeceğiniz şeyler var mıdır atrofi hastaları için?
Mesela salam-sosis-sucuk gibi nitrit-nitratlı yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini biliyorum, ayrıca salamura gıdalar yenmemeli sanırım. mangalda pişen yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini de biliyorum. Cips falan gibi tuzlu hazır gıdalar da tehlikeli. Bunun dışında mesela alkollle ilgili ne söylersiniz? Tamamen uzak mı durmalı? Tolere edilebilecek miktarı var mıdır? Atladığım, ekleyeceğiniz tavsiyeleriniz varsa eklerseniz çok sevinirim hocam.

Geliştiren: Kunena Forum