Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

mide

Çok
5 yıl 1 ay önce #9991 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından mide konusunda yanıtlandı

hypnose Yazan:: Benim merak ettiğim bu bakterimi kronik gastritin sebebi?

Helikobakter pilorinin kronik gastrit oluşumunda etkisi var. Bir takım mide yakınmalarına da sebep verebildiğ için mümkün olduğunca antibiyotikli tedavi ile yok etmeye çalışıyoruz.
Standart tedavide başarı şansı %70-80 civarında. Bazı hastalarda ikinci veya üçüncü basamak tedaviler de yapmak gerekebiliyor.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 1 ay önce #9992 Yazan: Koray Tuncer

hypnose Yazan:: İnternette hpiloriye bağlı kronik gastrit yazdığımda sürekli mide kanseri çıkıyor.

Çıkar. Zaten Hp pozitif olup da gastrit bulgusu olmaması pek olası değil.
Ama Hp varlığında atrofi, intestimal metaplazi ve sonrasında da displazi ortaya çıkmadan kanser olması beklenmez. Sizde diğer bulgular olmadığı için bence gönlünüzü ferah tutun.
Her Hp pozitif olan m ide kanseri olsaydı, çevrenizdeki her 3-4 kişiden biri mide kanseri olurdu.
Geçmiş olsun.

Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
5 yıl 3 hafta önce #10018 Yazan: gülay meriç
gülay meriç tarafından mide konusunda yanıtlandı
Cevabınız için çok teşekkür ederim.Benim gittiğim her iki gastroentreloji doktoru gastritin bu kadar şikayete sebebiyet veremiceğini söyledi.İBS olduğumu söylediler ancak bende kabızlıkta isalde yok.Sadece kramp şeklinde üst karın bölgesinde ağrılar var ve bu her gün devam etmekte.15 aydır hergün sabahları nexium kullanıyorum.Bu ilaç mide suyumun ağzıma gelmesini engelliyor ancak midemdeki gaz ve ağrıyı engellemiyor.Bu ilaca bağımlı yaşamak bazen sinirimi bozuyor.Psikolojik dediler psikiyatriyede gittim.İlaçta kullanıyorum diyetimede dikkat ediyorum ancak çözüm bulamıyorum.Bu hastalık çıktığından beri hayatım çok değişti.Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

Çok
4 yıl 11 ay önce #10034 Yazan: Koray Tuncer

hypnose Yazan:: İBS olduğumu söylediler ancak bende kabızlıkta isalde yok.Sadece kramp şeklinde üst karın bölgesinde ağrılar var ve bu her gün devam etmekte.15 aydır hergün sabahları nexium kullanıyorum.Bu ilaç mide suyumun ağzıma gelmesini engelliyor ancak midemdeki gaz ve ağrıyı engellemiyor.Bu ilaca bağımlı yaşamak bazen sinirimi bozuyor.Psikolojik dediler psikiyatriyede gittim.İlaçta kullanıyorum diyetimede dikkat ediyorum ancak çözüm bulamıyorum.

Ağrı zor bir konu. Dışkılama alışkanlığında değime, ishal/kabızlık gibi sorunlar yoksa İBS demek kolay olmayabilir, ama dispepsi yani hazımsızlık veya barsakların fonksiyonel (işlevsel) sorunları söz konusu olabilir. Böyle durumlarda psikolojik faktörleri de mutlaka dikkate almak lazım ki, sizde bu da yapılmış. Özetle çözüm üretmeye çalışan hekimler için de zor bir durum.
Geçmiş olsun.

www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Çok
4 yıl 11 ay önce #10048 Yazan: gülay meriç
gülay meriç tarafından mide konusunda yanıtlandı
Çok teşekkür ederim.ağrım çok nadir geçiyor.çoğunlukla devam ediyor.çok doktora gittim.doktorlarda bir anlam veremiyorlar.bazen ağrım o kadar şiddetleniyor ki işte o zaman gaz ile beraber midemde bulunan yemeklerde ağzıma geliyor.ne kadar ilaç kullansamda çok fazla etki etmiyor.sanki çok önemli bir hastalığım varmış gibi belirtiler yaşıyorum ancak üç endoskopidede antral gastrit çıkıyor.
acaba bende safra reflüsü olabilir mi?öyle olsaydı endoskopide mutlaka çıkarmıydı?

Çok
4 yıl 11 ay önce #10049 Yazan: Koray Tuncer

hypnose Yazan:: acaba bende safra reflüsü olabilir mi?öyle olsaydı endoskopide mutlaka çıkarmıydı?

Safra reflüsünde genelde endoskopide midede safra görüyoruz. Az miktardaysa gözle görülmese de, biyopside patologlar yorum yapabiliyorlar.
Yemek borusuna safra reflüsü için de teorik olarak Bilitec denen bir yöntemle pH ölçer gibi bakılabiliyor. Bildiğim kadarıyla sınırlı sayıda merkezde yapılabiliyor.
Geçmiş olsun.

www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Geliştiren: Kunena Forum