Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

Doktor Önerisi

Çok
5 yıl 7 ay önce #9967 Yazan: Emre ÇADIRCI
Doktor Önerisi, Emre ÇADIRCI tarafından oluşturuldu
Öncelikle iyi günler.6 aydır belki daha fazla zamandır mide borusunda yanma vardı.Bu yanma susama gibi geliyordu.Bir süre sonra bunun susamak değil daha farklı bir şey olduğu anladım.15 yaşında olduğumdan dolayı çocuk gastrolojiye gittim.Ordan pediatriye yönlendirdiler.Kan tahlilleri yok o yok bu derken en sonunda ilaçlı film çekildi ve reflü olduğuma karar verildi.Doktor Lanzedin ve Gaviscon ilaçlarını kullanıp 1 ay sonra kontrole gelmemi istedi.İlaçları alınca mide borusundaki yanma gitmişti.Doktara 1 ay sonra gittim.Parmağıma bir şey takıp kontrol yapacaktı fakat sonra vazgeçti ve sadece steteskopla göğsümü dinledi.Sonra yeniden Lanzedin ve Gaviscon verip 3 ay sonra gelmemi istedi.3 ay doldu ve ilaçlar bitmişti.Biraz doktora gitmeyi geciktiriyordum çünkü okul yüzünden devamsızlık yapmak istemiyordum.Yaklaşık 1 ay geçiktirdim.Yarıyıl tatilinde doktoruma gittim ama öğrendimki hastaneden ayrılmış, haliyle bende ortada kaldım.İlaçlara yeniden başlayıp yeni bir doktora gidinceye kadar kullanmayı planlıyordum ancak annem mide ilaçlarının uzun süreli kullanımda zararlı olduğunu söyledi.Bunu duyunca ilaçlara başlamadım ve mide borusundaki yanma yeniden başladı.İlk başlarda süt içerek geçiştiriyordum.Sonra, önceden reflü olan ve Prof.Dr. Ahmet Türkçapar'a laparoskopik cerrahi yoluyla ameliyat olup reflüsünün büyük bir kısmını gidermeyi başaran ancak fazla kilodan dolayı reflüsü tam yok olmayan bir abi Gaviscon ve Lanzedinin nasıl asidi azalttığını anlattı.Zararı var demedi.Sadece, her ilaç yararının zararından fazla olması nedeniyle kullanılır, bir yeri tamir ederken bir yeri bozar dedi ve barret oluşumuyla kanser riskinin oluştuğunu ve kesin çözüm bulmazsam bu ilaçları hayatım boyunca kullanabileceğimi söyledi.Kendisini ameliyat eden doktor olan Prof.Dr. Ahmet Türkçapar'ı önerdi ve en iyilerinden biri olduğunu söyledi.O abi ameliyat olduğu zaman Prof.Dr. Ahmet Türkçapar Ankaradaymış fakat bu gün bakınca İstanbul'a gittiğini gördüm.Ayrıca Gaviscona yeniden başladım ancak Lanzedine değil.Annemin biraz araştırmasına göre Gaviscon uzun kullanımda zatüre vs. hastalıklara yol açıyormuş.Lanzedin(Lansor) ise unutkanlık,AIDS gibi hastalıklara yol açıyormuş.Onun için biraz çekinmekteyim.

Şu an Ankarada bulunan iyi bir doktor arıyorum.Gerekli kontrolleri gerçekleştirebileceğim ve gerekirse ameliyata girebileceğim bir doktor.Hayatım boyunca böyle ufak bir rahatsızlık yüzünden ilaçlara bağımlı kalmak ve kendimi kısıtlamak istemiyorum.Umarım sorunumu anlatabildim.Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.İyi günler diliyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 5 ay önce #9995 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer tarafından Doktor Önerisi konusunda yanıtlandı

EmreÇ Yazan:: Sadece, her ilaç yararının zararından fazla olması nedeniyle kullanılır, bir yeri tamir ederken bir yeri bozar dedi ve barret oluşumuyla kanser riskinin oluştuğunu ve kesin çözüm bulmazsam bu ilaçları hayatım boyunca kullanabileceğimi söyledi.

Her reflüde Barrett ortaya çıkmaz, her Barrett'te de kanser ortaya çıkmaz.

Annemin biraz araştırmasına göre Gaviscon uzun kullanımda zatüre vs. hastalıklara yol açıyormuş.

gaviscon mide içeriğinin üzerinde bir tabaka oluşturan ve reflü olursa, mide içeriği değil de bu ilaç tabakası yemek borusuna yükselsin, orada tahriş oluşturmasın mantığıyla çalışan, sindirim sisteminden emilmeyen, gebelik döneminde bile kullanılabileb bir ilaç. Zatürre ile ilişkisini ben bilmiyorum.

Lanzedin(Lansor) ise unutkanlık,AIDS gibi hastalıklara yol açıyormuş.

AIDS hepatit gibi, vücuda giren bir virüsün yarattığı, bağışıklık sisteminin etkilenmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Virüsün ağızdan değil, kan yolu ile bulaşması gerekir. Özetle Lansoprazol ile AİDS bulaşması arasındaki ilişkiyi de kuramadım.
İlaç tedavisi ile yakınmalarınız geçmiş, fakat ilaçları kestikten sonra tekrar başlamış ki %90 böyle olur, çözüm ilaçları yakınma oldukça kullanmaktan geçer.
Operasyon da uygun hastalarda tedavi seçeneklerinden biridir.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena Forum