Özel Mesajlaşma Alanı Açıldı (24 Tem 2009)

Özel mesajlaşma uygulaması devreye girmiştir.

Fissür-Gaz-Mide-Bağırsak

Çok
4 yıl 10 ay önce #9973 Yazan: Emre
Emre konu oluşturdu: Fissür-Gaz-Mide-Bağırsak
Hocam saygılar,

25 yaşında bir erkeğim. 2010 yılında yazın ABD. de bulundum, bu süre içinde McDonald's da çalıştığımdan sebep boyuna hamburger tarzı yiyecekler yedim. Orada sıkıntım yoktu, geldikten iki ay kadar sonra tuvalet kağıdında kan keşfettim. Önceleri az idi, önemsemedim. Biraz çoğalınca doktora gittim (genel cerrahi uzm.) kendisi anal fissürümün olduğunu, yazacağı ilaçları 1 ay kadar kullanmamı önerdi. İlaçlarda fitil vardı, kabızlık önleyici şurup ve topikal ağrı kesici etkili krem var idi. Fitil'i kullanmayacağımı telefonla bildirdim (o ara gurur yaptım, hoş şimdi sorsanız yine tereddüt ederim). Çok elzem olmadığını, sadece iyileşme yavaşlar dedi. 1 ay sonra kontrole gel dedi gitmedim (nedenini inanın hatırlamıyorum).

Çekmeye devam ettim sıkıntıyı, kanamalar arttı umursamadım. Her lavabodan sonra duş almaya alışmıştım ne de olsa... Kanamalar tuvalet kağıdını boyayacak düzeye ulaşıyor idi.

Sonra araya askerlik girdi, 12 ay y.subay askerlik yaptım. Rahattım, ama askerlik ortamı tabldot olmadığı için bizde, yemekler makarna vb gidiyor idi. Askerde doktora gitmedim, halbuki GATA'nın dibinde idim. Ondaki bahanem ise (gerçeklik payı fazla ama) "Sivilde hastalanıp TSK'ya ödetmem" idi.

Geldim, askerlik bir ay kadar önce bitti. Tabi bu devre içinde (inanın hafıza problemim çok) ne zaman başladığını bilmediğim bir gaz problemim oluştu. Tahimnen söyleyeyim: 3-4 ay içinde. Sabah bir problem yok, yemek yedikten yarım saat - bir saat sonra gaz oluşmaya, karnımı şişirmeye başlıyor. Lavaboya girmeden önceki halim ile sonraki halimi karşılaştırsanız lavaboda kilo verdiğimi düşünürsünüz.

Psikolojik olarak çökerten olaylar bunlar benim için. Sigortamın SSK' ya geçmesi ile doktora gidip fissürden ameliyat olma fikrim var. Hatta olacağım. Ama hastaneye gidip "sen kolon kanseri olmuşsun" demelerini duyarım diye korkuyorum. Ha gitmeyince ne olacak, kanser isem kanserimdir hatta erken tedavi hayat kurtarır diyorum. Siz şimdi kanser de nerden çıktı diyorsunuz; dedemi 95' te bağırsak kanserinden (detayını bilmiyorum) kaybettik.

Bazı zamanlar internette araştırıyor idim polipler, kolon kanseri vb., kilo kaybı göstergelerinden idi. Ben ise askerlikte bile kilo vermedim. ABD. den geldiğimde 67 kilo idim, askere giderken 72 kilo, askerlik dönüşü 73 kiloyum.

Ortaokul zamanlarımda (12-13 yıl önce) babam ders çalıştırırken ağız kokumdan şikayet ederdi, onu hatırlıyorum. Birşeyler yemiyor isem, hemen kokmaya başlıyor. O zaman bu zamandır var bende ağız kokusu. Sebebini bilemiyorum, diş taşı vb de olabilir, mide de... Bu yaş aralıklarında bir apandisit bir de burun ameliyatı geçirdim.

Çok dağıttım farkındayım, özür dilerim ama ancak bu şekilde anlatabiliyorum.

Gaz sancısı ile ilgili; son zamanlarda kola içmeyi iyiden iyiye bıraktım. Ama askerlikten beridir sigara kullanıyorum.

2005 yılı gibi göğüsün ortasındaki bölgenin sıkışmasından acile gitmiştim. EKG temiz çıkmıştı, midedir demişlerdi. O zaman da önemsemedik...

Bu arada, uzun zamandır fissür kanamalarım acısız oluyor. Sadece kanama, temizlerken yanma...

Hocam, aklıma gelenler bunlar. Sizin sormak istediğiniz her türlü soruya cevap veririm, saygılarımla...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 9 ay önce #9997 Yazan: Koray Tuncer
Koray Tuncer konuyu yanıtladı: Fissür-Gaz-Mide-Bağırsak
Sayın ykcll,
Lütfen yanlış anladıysam düzeltin.
Özetle makattan kanama ve yemek sonrası artmaya başlayan karında şişme ve gazdan yakınıyorsunuz.
Dedenizde kolon kanseri olduğunu söylüyorsunuz.
Gaz konusunda yavaş yiyip, iyi çiğnemek önemli. Uzun süre aç kalıp birden yememekte yarar var. Gaz sorununuzu artıran gıdalar varsa bunlardan uzak durmanızda yarar var.
Makattan kanama yakınmanıza gelince ayırıcı tanı için kolonoskopi yapmak düşünülebilir. Bu konuda sanal yorum hataya çok açık olur.
Geçmiş olsun.

DİKKAT: Mesajlarınızda IRC modu (nbr, mrb, ii gibi) kullanmayınız.
Cümlelere büyük harfle başlayınız, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmaya özen gösteriniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.memorial.com.tr
www.drkoray.com

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena Forum